Uzun süredir bir filmi bu kadar hevesle beklememiştim

“A Quiet Place” nasıl oluyor da bu kadar iddialı geliyor?

10 Nisan 2018

Uzun süredir bir filmi bu kadar hevesle beklememiştim

Her şey haftalar önce izlediğim fragmanla başladı. Hatta bir adım daha geriye gidelim, fragmanı oynatmadan önce okuduğum cümle şöyle diyordu: “If they hear you, they hunt you.” (Seni duyarlarsa, seni avlarlar.) Hayatım korku türündeki filmlerden kaçınarak geçti ama bu cümlenin ardından sadece bir korku filminden daha fazlasının geleceği belliydi. Fragmanı açtım.

18-04/10/a-quiet-place-3.jpg

The Office hayranlarının sevdiceği John Krasinski’nin, son yıllardaki yeniden doğuşunun en taze meyvesi A Quiet Place. Meyve dediysem, ağacı da toprağı da dalı da kastediyorum çünkü John Krasinski hem yazıp hem yönetip hem de oynuyor. Aslına bakarsanız, The Office günlerinde güldüğüm bir adamla bu kez gerilecek olma ihtimali bile A Quiet Place’i beklemeye değer kılıyor. Üstelik ona güzeller güzeli eşi Emily Blunt eşlik ediyor. Ama daha fazlası var.

18-04/10/a-quiet-place-1.jpg

John Krasinski, filmin sırrını şöyle açıklıyor: “Evet bu korkutucu bir film ama özünde hayatta kalmaya çalışan bir ailenin hikayesi. Her şey “Çocuklarınızı korumak için ne yapardınız?” sorusuyla ilgili.” Senaryonun son halini dönemlerde ikinci kızının dünyaya geldiğini belirten oyuncuya göre film hakkında aldığı en iyi iltifat “Bir korku filminde ağlayabileceğimi hiç düşünmezdim” cümlesi. Aslında işin sırrı da burada gizli, içinde duygu olan hikayeleri seviyoruz; türünün ne olduğunun bir önemi kalmıyor.

18-04/10/a-quiet-place-4.jpg

Genellikle bir film izlemeden önce bulabildiğim her eleştiriyi okuyan, her puanlamaya göz atan biriyim. Nisan ortasında vizyona gireceğini öğrendiğimde A Quiet Place için de aynısını yaptım ve uzun süredir herhangi bir filmde yaşamadığım biçimde, film hakkında sadece olumlu cümleler okudum. Hatta fazlasıyla olumlu. SXSW’nin açılış filminden ve Rotten Tomatoes’un yere göğe sığdıramadığı bir filmden bahsediyoruz. Son 10 yılın en iyi gerilim filmi diyenden tutun da sinema dışında sakın ola izlemeyin diyene. Bunlardan sonra gözüm olumsuz birkaç eleştiri aradı ama fragmanı da zaten beğenmiş biri olarak, bu arayışımı sonlandırıp beklemeye başladım.

Size önerim aşağıdaki fragmanı birkaç kez izleyin, sessizliğin tadını çıkarın ve benim 13 Nisan’ı beklemeye koyulun.


John Wick Yeni Maceralarıyla Geri Dönüyor

POPÜLER | John Wick Yeni Maceralarıyla Geri Dönüyor

Spider-Man: Far From Home’dan İlk Fragman Yayınlandı

POPÜLER | Spider-Man: Far From Home’dan İlk Fragman Yayınlandı

Yeni Bilim Kurgu Dizimiz: Weird City

POPÜLER | Yeni Bilim Kurgu Dizimiz: Weird City

Jared Leto ve Lana Del Rey Gucci’nin Yeni Reklamında Buluştu

POPÜLER | Jared Leto ve Lana Del Rey Gucci’nin Yeni Reklamında Buluştu

Game of Thrones’dan Beklediğimiz Fragman Geldi

POPÜLER | Game of Thrones’dan Beklediğimiz Fragman Geldi

Liam Hemsworth'tan Not Alınması Gereken 5 Söz

POPÜLER | Liam Hemsworth'tan Not Alınması Gereken 5 Söz

Daha Fazla Göster