Yeni Spider Man için ne dediler?
Popüler

Yeni Spider Man için ne dediler?

The Amazing Spider Man'in ön gösterimi yapıldı. Türkiye’de de vizyona giren hikayenin yeniden çevrimi birçok eleştirmenden geçer not aldı.

 

Manhattan’ın dört bir köşesinde gökyüzünde salınırken göreceğimiz örümcek adamın yeni filmini beğenecek miyiz bilinmez ama uluslararası basın onu yere göğe sığdıramıyor.

İngiliz basınının en güçlü gazetelerinden The Guardian filmi oyuncu seçimi konusunda kutluyor. Andrew Garfield için “zeki, fiziksel özellikleriyle hayli ince fakat dayanıklı” ifadesini kullanan gazete Marc Webb’in serinin son filmindeki yönetmenlik denemesi için ise “çok çarpıcı değil” demekten kaçınmıyor. Benzeri eleştirilerde bulunan NY Times ise daha önce anlatılan bir hikayenin tekrarı niteliğindeki filme 136 dakika ayırmanın film 3D olarak gösteriliyor olsa bile çok uzun olduğunu söylüyor. Öte yandan o da aynı The Guardian gibi 28 yaşındaki Garfield’ın dramatik rolleri ustalıkla oynadığını ve filme güç kattığını ekliyor.

Entertainment Weekly’nin ünlü eleştirmenlerinden Lisa Schwarzbaum filmi A+ not verirken 2002 yapımı, ses ve görüntü efektleriyle örülü Spiderman’e kıyasla bu filmin çok daha dramatik ve çarpıcı olduğunu söylüyor.

The Los Angeles Times eleştirmenlerinden Kenneth Turan The Amazing Spider Man için “ilk filmden çok daha iyi” ifadesini kullanmış. Fakat kuşkusuz onun gibi düşünmeyenler de var. Rolling Stone’dan Peter Travers Tobey Maguire ve Kirsten Dunst’ın başrollerini paylaştığı 2002 yapımını çok daha orijinal ve çekici bulduğunu, yeni filmin ise kötü olmadığı halde o kadar eşsiz bir yapıt olmadığını söylemekten kaçınmıyor.

Filme yapılan yorumları rakamlara vurduğumuzda da benzeri sonuçlar ortaya çıkıyor: Rotten Tomatoes eleştirmenleri filme 100 üzerinden 71 verip, filmdeki oyuncu seçimine de bolca övgü yağdırıyor ve birçoklarının aksine Webb’in yönetmenliğini başarılı buluyorlar. IMDB’den de filme verilen not aşağı yukarı aynı: 10 üzerinden 7.8

The Amazing Spider Man’in vizyona girdiği ilk haftada yaklaşık 110 ila 120 milyon dolar hasılat yapması bekleniyor. Sam Raimi’nin yönettiği 2002 yapımı Spiderman ilk haftasında kazandığı 114 milyon dolarlık hasılatla serinin başını çekiyor. Henüz vakit bulamayıp da izleyemeyenler için filmin fragmanına bir kez daha bakmak yararlı olabilir.

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İLGİLİ İÇERİKLER sinema the amazing spider man
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası