Yılın En ‘Beyoncé' Olayı (Şimdilik)
Popüler

Yılın En ‘Beyoncé' Olayı (Şimdilik)

Her hareket, her söz, her bakış anlamlı. Mükemmel prodüksiyon, yine zamanın ötesinde görsel sonuç veriyor. Beyoncé sektörde yine bir kategori açıyor, ve tahtında kendini gerçekleştirmenin gururunu daha büyük bir amaç için yaşıyor.

 Kaynak: Disney 

Bir sabah uyanırsın ve Beyoncé’nin hiçbir ipucu, en ufak bir promosyon belirtisi göstermeden ‘bam’ diye yepyeni bir albüm yayınladığını, tüm şarkılara klip çekerek sektörü ‘görsel albüm’ kavramı ile bir sarstığını görürsün (Beyoncé-2013)

Albüm geliyorsa, görsel şölen beklenir olmuştur. Acaba ne anlatacak, izleyiciyi hangi mestlere taşıyacak diye bekleyen kitle, heyecanla ‘görsel albüm’ü izler ve olay artık video kliplerin çok ötesine geçmiştir. Kraliçe B, şarkılarını lokomotif yapmış, üstüne katman katman artistik eklemiştir. Sektör bunu zaten kabul etmiştir ama Beyoncé, fanatikleri dışında da farklı bir yerdedir. (Lemonade-2016)

‘A film by Beyoncé’ ibaresi popüler kültürde bir heyecan sebebi. Coachella performansında tarih yazarken şarkı listesi tanıdıktı. Ama söyleyecek sözünü, muazzam artizanlıkla, adeta sosyolojik bir tez gibi ortaya koyması yine büyük etki yarattı. (Homecoming-2019)

Aslan Kral filminin yeniden yapımı geçen yıl vizyona girdi ve Kraliçe B öyle bir film müzikleri albümü yayınladı ki (The Lion King: The Gift), bazı eleştirmenler ‘filmi de unutabiliriz albüme bakalım, çünkü kültürel referansları o kadar iyi işleniyor’ yazdı. 

2020’nin #blacklivesmatter gerçeği tüm dünyada yankılandı Lakin Beyonce zaten bu konuları sanatını, repütasyonunu, gücünü kullanarak tutkulu bir şekilde işliyordu. 19 Haziran’da yayınladığı Black Parade şarkısı, yeni film Black Is King için bekleyişi ateşledi. 

Film, Aslan Kral müziklerinin görsel albümü olarak tanımlanıyor. Bu basit cümle çok şey kapsıyor. Beyonce’nin liderliğinde onlarca siyahi sanatçının sesi, atalarından gelen acı mirası aktarımı, eşitlik için verilen mücadele, bir hikaye örgüsü ile pek tabii şahane artistik öğelerle sunuluyor. 

Görsel olarak zaten Beyoncé’nin yükselttiği çıtayı yine Beyoncé alıp daha yükseğe koyuyor. Filmin bütünü ücretli bir dijital platformdayken, internette yayınlanan tek şarkılık klip bile kurgunun, tasarımın, performansın Beyoncé disipliniyle nerelere ulaşabileceğini dinleyiciyi bir kez daha şaşırtarak gösteriyor. 

Yeteneğini, gücünü, performansını kişisel şöhretten çok daha büyük bir amaç uğruna kullandığı bu dönem Beyoncé’yi bir kez daha tüm sektörden farklılaştıracak. 

 

İLGİLİ İÇERİKLER Beyoncé albüm
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası