beymen club
Röportaj

Beymen Club Erkek Koleksiyonu Tasarım Müdürü Mehmet Akın ile İlkbahar/Yaz 2024 Koleksiyonu Üzerine

Beymen Club güneşli günler için hem şehirde hem şehir dışında ihtiyacınız olabilecek pek çok ürünü yeni sezonda da sizlerle buluşturuyor. Tasarım Müdürü Mehmet Akın'la birlikte yeni koleksiyonu deşifre ediyoruz.

Beymen Club DNA’sını ve Beymen Club erkeğini nasıl tanımlarsınız? Şıklığı mı konforu mu önceliklendirir? Klasik kalıpların dışına çıkar mı?

Beymen Club erkeği hayatın içinde her an kendi stilini ve tavrını göstermekten keyif alır. Şehir içindeki koşturmacalı hayat ve sokağın dinamizmi, Club erkeğinin stilinde hem şık hem de konforlu detaylarla kendini gösterir. Beymen Club'ın DNA'sı, modern bir tarzı yansıtırken aynı zamanda rahatlık ve işlevselliği de ön planda tutar. Klasik kalıplardan vazgeçmeden, güncel detaylar ile her zaman stilinde yeniliğe açıktır.

Bu sezon, erkek koleksiyonlarında Paris, Milano, Londra podyumlarından gardıroplara sızacak ne gibi kesimler, renkler, dokulardan söz edebilirsiniz? Örneğin, geçtiğimiz sezonda öne çıkan ceketler, çizgili dokular, denim bu sezonda neye evrildi?

Yumuşak ve akıcı kumaşlar ön planda. Formal görünümler ultra yumuşaklıkla yeniden keşfediliyor. Şehir kıyafetlerinden ev giyimine kadar her yerde akışkan bir rahat giyim ve bol hacimli siluetler göreceğiz. Lyocell gömleklik, hafif saten ve tencel dokular öne çıkıyor. Renklerde rahatlatıcı ve neşeli bej paletine taze günlük lüks için vanilya ve asidik notalar eşlik ediyor. Gündelik şıklık için krem rengi monokrom takımlar, grafiksel, sportif şehirli bir görünüm için ise buttercream tonları dikkat çekiyor. 

beymen club

Beymen Club Erkek 2024 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu’nda işlediğiniz farklı temalar var: Sopistication Saga, Elegance Beyond Blue, Modern Mariner ve Sunset Serenade. İlhamını şehirden ve güneşli günlerden alan bu koleksiyonu bu dört seçkide nasıl buluşturdunuz? Nasıl karakteristik özellikleri var temaların?

Beymen Club’ın 2024 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu’ndaki dört temayı bir araya getirirken, şehir hayatının dinamizmi ile güneşli günlerin enerjisi arasında bir denge oluşturduk. Aslında her tema, farklı bir tarz ve atmosfer sunuyor ama ortak özellikleri hepsinin, genel olarak sofistike, modern ve şık bir görünümü yansıtmaları. Sophistication Saga teması; sizi haki, siyah, gri ve parlak sarının rafine tonlarında büyülü bir dansa davet ediliyor. Pilili pantolonlar, jakarlı trikolar ve overshirt pantolon takımları, klasikle modernin kusursuz bir buluşmasını temsil ediyor. Bir yandan da deri ceketler ve güncellenmiş polo yakalar, Beymen Club erkeğinin güçlü stilinin imzasını taşıyor. Yaz, güç ve sofistike zarafetin mükemmel bir birleşimine sahne oluyor diyebilirim. Elegance Beyond Blue temasında ise göz kamaştırıcı lacivert, sıcak camel ve serin mavinin tonları güçlü bir çizgi oluşturuyor. Beymen Club’ın ikonik kaz logosunun zengin materyallerle işlenişi, her parçaya özgü bir hikaye anlatıyor. Gofre dokulu kumaşlar ve poplin kumaşlar, modern rahatlığı temsil ederken, rahat overshirt’ler ve örme sweatshirt takımlar, şıklığı ve konforu bir araya getiriyor. Hepimizin çok sevdiği ve özellikle yazın asla vazgeçemediğimiz klasik marin esintileri, modern bir dokunuşla Modern Marine seçkisiyle yeniden canlanıyor. Lacivertin derinliği, nar çiçeğinin zarafeti ve beyazın saflığı yansıtışıyla bir araya gelen koleksiyon, çizgi detayları ile buluşuyor. Rayon kısa kollu trikolar, keten gömlek şort takımları ve renkli hayvan desenli mayolar yazın estetik zenginliğini yansıtıyor. Özellikle geometrik desenler, bu yaz mayo koleksiyonuna dinamizm katıyor ve yazın ritmini taşıyor. Sunset Serenade ise doğanın yumuşak dokunuşunu koleksiyona taşıyor. Sıcak günbatımı tonlarını ağırlıklı olarak görüyoruz. Turuncu, kayısı, çağla ve kiremit renkleri keten gömlek şort takımları, hafif triko tişörtlerle buluşuyor, yazın hafifliğini ve şıklığını yansıtıyor.

beymen club

Sanıyoruz ki bu sezon Beymen Club’ın ikonik kaz logosu da kendisine daha sağlam bir yer ediniyor. Etiketin/logonun yeri, büyüklüğü tasarımlarınızdaki anlatıya nasıl bir boyut katıyor? 

Beymen Club'ın ikonik kaz logosu, markanın imzası haline geldi ve koleksiyonlarının önemli bir parçasına dönüştü. Bu sezon, logonun etiketlerde ve tasarımlarda daha belirgin bir şekilde kullanılması, koleksiyonlardaki anlatıya önemli bir boyut katıyor. İkonik kaz logosunun kullanım yeri ve büyüklüğü, markanın estetik ve özgün tarzını yansıtarak benzersiz kimliğini vurguluyor 

Şehrin kaotik büyüsünden etkilenen bu koleksiyonda ne gibi ilhamlarınız oldu? Şehirler özelinde konuşacak olursak, tek başına İstanbul’un bu diyaloğa katkısı ne yönde oldu?

Bu koleksiyonda şehrin kaotik büyüsünden esinlenirken, modern şehir yaşamının dinamizmi, enerjisi ve çeşitliliği pozitif yönde besleyici bir ilham kaynağı oldu. Her biri birbirinden farklı dokular, renkler ve kültürel zenginlikler, koleksiyondaki tasarımları şekillendirmede önemli bir rol oynadı. Şehrin tarihi yapılarından modern gökdelenlere, sokak pazarlarından lüks alışveriş merkezlerine kadar farklı mekanlar ve atmosferler, tasarımlardaki çeşitliliği ve kontrastları yansıtmada etkili oldu. Ayrıca, İstanbul'un coğrafi konumu ve iklimi de koleksiyonun ilham kaynaklarından biri. Güneşli günler, renkli akşamlar ve denizin esintisi gibi doğal unsurlar, koleksiyondaki renk paletini ve doku seçimlerini etkiledi.

beymen club

Sizin bu koleksiyondan favori parçalarınız hangileri oldu?

Rahat bir şehirli görünümü veya gündelik bir hava için her koşulda giyilebilir delave keten hafif astarsız ceketler ve hacimli pileli pantolon takımlar, Sunset Serenade temasından ilham alan yumuşak renk tonlarındaki akışkan kumaşlardan tasarlanmış, rahat overshirt takımlar favorilerim arasında yer alıyor.

Bir koleksiyon üzerinde çalışırken, Mehmet Akın olarak, nasıl bir süreciniz oluyor? İlhamları fotoğraflamak, not almak, arşivlemek gibi bugün ‘daha analog’ kabul edilen çalışma yöntemleriniz var mı?

Var aslına bakarsanız. Koleksiyon üzerinde çalışırken, genellikle dijital ve analog yöntemleri bir arada kullanmayı tercih ediyorum. Her iki yöntem de benim için tasarım sürecini zenginleştirip, daha yaratıcı ve organize bir çalışma ortamı sağlıyor. İlham aldığım fikirleri ve görselleri dijital olarak kaydederek bir arşiv oluşturuyorum, ancak aynı zamanda el yazısıyla notlar almayı ve bazı ilham verici eskizleri kâğıda çizerek ya da keserek bir defterde toplamayı da seviyorum. İlham aldığım her şeyi fotoğraflamak, özellikle seyahatlerde ya da şehirde dolaşırken gördüğüm ilginç detayları yakalamak benim için önemli. 

beymen club

Peki, sizin güneşli şehir günlerinde tercihiniz ne gibi bir silüetten yana olur?

Rahat ve hafif parçalardan oluşur. Şehirde hareketli bir gün geçireceğim için konfor ve şıklığı bir arada sağlayan parçaları tercih ederim. Akışkan ve hafif kumaşlardan yapılmış gömlek-şort takımlar, rahat kesim tişörtler ve pileli hacimli chino pantolonlar ilk tercihim olur. Tarzımı ifade ederken konforu da göz önünde bulundurmayı önemserim. Yumuşak ve natürel renk paleti, güneşli günlerde vazgeçilmezlerim arasındadır.

beymen clubBeymen Club Erkek Koleksiyonu Tasarım Müdürü Mehmet Akın

İLGİLİ İÇERİKLER Beymen Club Mehmet Akın
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası