Hızlı ve soğukkanlı: Ali Türkkan
Röportaj

Hızlı ve soğukkanlı: Ali Türkkan

Borusan Otomotiv Motorsport’un 18 yaşındaki pilotu Ali Türkkan, daha ehliyeti yokken bile motor sporları camiasında adından söz ettiriyordu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en genç Türkiye Pist Şampiyonu ve V1 Challenge Şampiyonu olarak yeteneğini ispatlayan Türkkan’ın adını gelecek yıllarda daha sık duyacağız...

Borusan Otomotiv Motorsport’un Bayrampaşa’daki garajındayız. Yarış otomobillerini taşıyan devasa tırın içinde, genç Borusan Otomotiv pilotu Ali Türkkan karşımızda. Geçtiğimiz Mart ayında, İzmir’de düzenlenen Şampiyonlar Şampiyonası’ndaki olağanüstü performansının ardından Borusan takımıyla bu tırın içinde, önümüzdeki masanın etrafında oturarak konuştuklarını ve el sıkıştıklarını anlatıyor.

Bu anlaşma iki taraf için de hayli faydalı olmuş; Ali Türkkan, son derece profesyonel bir ekip ve paha biçilemez bir yarış otomobiline kavuşurken, Borusan Otomotiv takımı da daha sezon bitmeden kendilerine 2017 Türkiye Pist Super Grup Şampiyonluğunu kazandıracak bir sporcuyu takımına katmış.

Borusan Otomotiv Motorsport takım pilotu olarak Türkiye pist şampiyonasında yarışan Ali aynı zamanda Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu adına V1 Challenge’da da yarışıyor. Ali, bu sene start aldığı 22 yarış için çıktığı tüm sıralama turlarında en hızlı tur zamanlarını kaydederek tüm pole pozisyonlarını almakla kalmayıp, yarıştığı tüm pistlerin rekor tur zamanlarına da imza atarak kırılması güç bir rekorla şampiyonluklarını ilan etti. Start aldığı 22 yarışın 13’ünde birinci olarak 18 kez podyum yapması her sporcunun kolay ulaşacağı bir başarı değil.

İşi hız yapmak olan bir genç adamdan beklediğimiz tarzda bir mizacı yok Ali’nin. Acele etmeden, sakin sakin konuşuyor; her hareketi üzerinde uzun uzun düşünüyormuş gibi bir tavrı var. Babası, eski rallici Burak Türkkan, Ali’yi “Düşük devirli bir hayat yaşıyor” sözleriyle tanımlayınca anlıyoruz. Karşımızdaki şampiyonun bir yerlere yetişmek gibi bir telaşı yok, soğukkanlılığını her daim koruyor. Belki de bunun sayesinde kendisinden deneyimli pilotlara karşı bile büyük başarılar elde ediyor.

Ali’nin kariyeri, “Ağaç yaşken eğilir” atasözünün kusursuz bir örneği gibi. Babası da eski bir rallici olduğu için, çocukluğu motor sporlarının sık sık konuşulduğu, kartinge gitmenin sıradan bir aktivite sayıldığı bir ortamda geçmiş. Babasının yönlendirmesiyle dört – beş yaşlarında önce motosiklet kullanmaya ve motokrosa, ardından da kartinge başlamış. Riskli olabilecek bir spora adım attığı konusunda tüm aile hemfikirmiş. “Dışarıdan bakıldığında çok tehlikeli duruyor. Riskli bir spor, bunu baştan kabullenip gerekli eğitim ve tedbirleri alarak yola çıkmak gerekiyor” diyor Ali. Daha altı yaşındayken karting yarışında ağır bir kaza geçirmiş ve bacağını kırmış. İlerleyen zamanlarda V2 ve V1 Challenge şampiyonalarında da biri takla olmak üzere, birkaç ciddi kaza geçirmiş. Ancak yaptığı sporun doğasında bu risklerin olduğunu baştan kabul ettiği için, bu kazalar direksiyon başına tekrar geçmesini hiçbir zaman engellememiş.

18-03/02/screen-shot-2018-03-02-at-181006.png

Ali hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, hangi spor dalı olursa olsun bir kariyer peşindeyseniz daima hazır olmak için çalışmanız gerektiğini söylüyor; “Bugün benim şampiyonluklarımı konuşuyor olabiliriz ama bu noktaya gelebilmek için uzun yıllar çalıştım’’ diyor. Ali’nin adının motor sporları camiasında iyice yayılmaya başlaması ise 2017 baharında gerçekleşen Şampiyonlar Şampiyonası’ndaki performansı sayesinde oluyor.

Yarışın gerçekleştiği Mart ayında, Ali henüz 17 yaşındaymış. Ehliyeti olmadığı için Türkiye Otomobil Federasyonu'nun özel izniyle, ancak trafiğe kapalı pistlerde yarışabiliyormuş. Şampiyonlar Şampiyonası ise, Türkiye’nin bütün şampiyon pilotlarını bir araya getirip yarıştırmayı hedefleyen bir gelenek. Bu yarışta yer almak isteyen pilotların kendi sınıflarında Türkiye şampiyonluğuna sahip olmaları, yurt dışında Türkiye’yi temsil etmeleri veya TOSFED’in özel davetiyle katılmaları gerekiyor. 2016’da Dünya Rallikros Şampiyonası’nın İngiltere ayağına katılan Ali de, TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı’nın özel davetiyle Şampiyonlar Şampiyonası’na katılıyor.

Bu şampiyona, Ali için bir kırılma noktası oluyor. Hem eleme turlarında hem de final yarışlarında en hızlı tur zamanlarını elde etmesiyle, yarışın en genç pilotu olan Ali’nin kabiliyeti tüm otoritelerin dikkatini çekiyor. Bundan sonrası ise tam bir başarı hikayesi: Henüz 18’ine basmadan Borusan Otomotiv Motorsport’la el sıkışan Ali, yeni otomobili BMW 3.20si ile Türkiye Pist Şampiyonası Super Grup’un en genç şampiyonu olacağını daha sezon bitmeden ilan etmekle kalmayıp, aynı başarıyı TOSFED adına yarıştığı V1 Challenge’da da göstererek 2017 sezonunu çifte şampiyonlukla kapatıyor.

Çocukluğundan beri bu sporun eğitimini almasına rağmen Ali hâlâ kitaplar okuyor, başka pilotların videolarını inceliyor, ders çalışır gibi otomobil sporlarının dinamiklerini analiz ediyor. Özellikle özel direksiyon setleriyle kullandığı simülasyonların çok faydalı olduğunu söylüyor. Lazer ve uyduyla pistlerin çizildiği ileri simülasyon teknolojileri bu konuda Ali gibi pilotların yardımına koşuyor: “Eğimler ve dinamikler gerçeğe o kadar yakın ki, bana gerçekten yardımcı oluyor.”

Kendinden yaşça büyük ve deneyimli pilotlara karşı elde ettiği bu başarıyı neslinin getirdiği bir avantaja bağlamıyor. “Karakterle alakalı bir şey; yaşla veya jenerasyonla pek alakalı değil” diyor. Ona göre işin sırrı düşünebilmekte saklı. “Tabii otomobil kullanırken... İndikten sonra düşünmek bir işe yaramıyor. Yarış anında kendimi dışardan bir göz gibi izliyorum ve hiçbir zaman minimum risk, maksimum başarı dengesini bozacak bir karar vermemeye çalışıyorum.” Ali’ye göre önemli olan, risk almanın hangi anlarda gerektiğine karar verebilmek.

Ali, profesyonel otomobil yarışı pilotluğuna devam ederken, bir yandan da yeni başladığı üniversitede havacılık yönetimi okuyor. Pilotluğa havada mı karada mı devam edeceğini önümüzdeki yıllar belirleyecek. Şu an için karayollarında Ali’nin önü gayet açık. Yurt dışında daha fazla yarışa katılmayı umuyor, hayallerindeki yarışlar ise pilotların yeteneklerinin öne çıktığı adil karşılaşmalar.  “Rekabetin üst seviyede ve otomobillerin birbirine yakın olduğu, pilotların farklarıyla kazandığı yerlerde yarışmayı istiyorum” diyor. Gördüğümüz kadarıyla Ali’nin parlayacağı alan da tam olarak bu zaten. Yeni sezonda gözümüz Ali Türkkan’ın üzerinde, iyi haberlerini bekliyoruz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası