Richard Mille ve Ferrari’nin Güçlerini Birleştiren Saat: RM Up 01 Ferrari
Saat

Richard Mille ve Ferrari’nin Güçlerini Birleştiren Saat: RM Up 01 Ferrari

Çok uzaktan bile hemen tanıyabileceğiniz kadar zarif sportif mekanizmalar. Mükemmellik, kesinlik, güvenilirlik ve yenilikçilik ile özdeş bir tutku. Performanstan ödün vermeyen ortak bir hedef. 2021'de Ferrari ve Richard Mille, ortak mükemmellik arayışıyla uzun vadeli bir iş birliği kurmak için güçlerini birleştirdi. Richard Mille, yeni doğan bu ilişkiyi olağanüstü ultra düz bir saat olan RM UP-01 Ferrari ile kutluyor.

Richard Mille ve Ferrari ekipleri arasındaki, özellikle malzeme seçiminde ve saatin uygulamasında dikkat çeken işbirliği, aynı zamanda projeye en heyecan verici maceralarda çok gerekli olan rekabetçi ruhu da tam olarak sağlamış oluyor. RM UP-01 Ferrari, Ferrari'nin değerlerine gönderme yapan bir parça ve çok uzaktan bile hemen tanıyabileceğiniz kadar zarif sportif mekanizmalar içeriyor. Modeller kendi ruhlarından taviz vermiyor ve yeni estetik kodlar yaratmak adına sıklıkla güncel trendlerle de çatışıyor. RM UP-01 Ferrari, bu iki ikonik markanın fikirlerinin, anlayışlarının, ortak değerlerinin, bilgi birikimlerinin en mükemmel kombinasyonunu sunuyor ve bu ortaklık adeta gerçek hayatta kusursuz bir forma dönüşmüş oluyor.

richard_mille

Markanın eskiye dayanan mevcut stil kodlarından kopan, ancak kimliğine ve ruhuna sadık kalan bu model, ultra düz biçimiyle trendlere meydan okuyor ve sınırları zorluyor. Sadece 1,75 milimetre kalınlığındaki RM UP-01 Ferrari, bu özelliğiyle saatteki teknik hünerleri gözler önüne seriyor ve saate adeta bir zafer anı yaşatıyor. Tekniğin estetiği her zamankinden daha fazla dikte ettiği saat mekaniğine yeni bir yaklaşımın da örneğini oluşturuyor. Uzun yıllar süren çalışmaların, onlarca prototipin ve 6.000 saatten fazla ar-genin ve laboratuvar testlerinin sonucunda ortaya çıkan bir model…

Ultra düz bir saatin yapımı oldukça zorlayıcı, o sebeple saatte üst üste bindirilmiş dişliler ve ibreler içeren geleneksel bir mekanizma kullanılmadı. Bu nedenle Richard Mille, her biri diğerinin gerekli sertliğini sağlayan mekanizma ve kasa arasında mükemmel bir simbiyoz yaratarak saati geniş bir yüzey alanına dağıtmayı seçti. Saat, dakika ve işlev seçiciye sahip RMUP-01 manuel kurmalı mekanizma - 5.000 g'nin üzerindeki ivmelere kadar dayanabiliyor - böylece 1,18 milimetre kalınlığa, 2,87 gram ağırlığa ve 45 saatlik güç rezervine sahip olabiliyor.

richard_mille

Mekanizmanın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için taban plakası ve iskeletleştirilmiş köprüler, güçten ödün vermeden mükemmel düzlüğü garanti eden 5. sınıf titanyumdan üretilmiş. Patentli ekstra düz namlu, olağanüstü derecede ince bir denge yayı ile donatılmış ve eşapmanın mimarisi tamamen yeniden tasarlanmış. Derinliği azaltmak için, terazinin küçük plakası ve dart (koruyucu pim) - denge çarkının serbest hareketi sırasında çapanın geri kaymasını önleyen iki parça - ortadan kaldırılmış. Yine patentli olan yeni ultra-düz eşapman, bu "ters dönme önleyici" elemanları yeni boynuzları olan uzun bir çatalla değiştiriyor. Aynı şekilde endeks, alt ağırlığı düzenleyici organın ince ayarlı kalibrasyonuna izin veren 5. derece titanyumdan hazırlanmış değişken ataletli bir terazi lehine ayrılmış.

richard_mille

“Aşırı düz alanda bile, diğer tüm modellerimizle aynı ölçüde gereksinimleri karşılayan bir saat yapmaya kararlıydık. Bu mutlak düzlük arayışında, bir "konsept saat" olmaktan çok, koşullar ne olursa olsun kullanıcının günlük hayatını takip etme görevi verilmiş bir saat sunmak zorunda olduğumuzu hissediyorduk.”

-Salvador Arbona, Richard Mille Direktör

 

Richard Mille, koşullar ne olursa olsun koşulda tam şok direnci sağlamak için kasa arkasının taban plakası olarak ikiye katlandığı bir yapı yerine mekanizmanın kasa içinde monte edildiği geleneksel bir mimariyi korumaya kararlıydı.

“Böyle bir proje için, yılların pratiğiyle biriktirdiğimiz tüm bilgileri ve akla gelebilecek her saatçilik standardını bir kenara bırakmak gerekiyordu. Audemars Piguet Le Locle laboratuvarlarıyla işbirliğimiz boyunca yaptığımız tam olarak buydu. Bir milimetrelik derinliğin son yüzde birini tıraş etmek son derece zorlu ve uzun bir süreçti.”

-Julien Boillat, Richard Mille Direktör

 richard_mille

Kasa malzemesi olarak - sadece 1,75 mm yüksekliği ve 10 metreye kadar su geçirmezliği - hafifliği, laboratuvarda test edilmiş direnci ve saati birleştirmede sunduğu avantajlar nedeniyle titanyum tercih edildi. Biri elleri doğrudan tekerleklere takılı olan zaman göstergesi, diğeri mekanizmanın işleyişini göstermek için regülatörün (denge çarkı-yay grubu) üzerinde konumlandırılan iki safir kristal camın kalınlığı da milimetrenin onda ikisine düşürüldü. Her bir parçanın dar tolerans aralığı ve aşırı inceliği, işlemenin neredeyse her aşamasında odaklanmanın özellikle titiz ve kontrol edilmesini gerektiriyordu. Bu nedenle, RM UP-01 Ferrari kasalarının Richard Mille’in kendi bünyesinde işlenmesine karar verildi.

Prestijli İtalyan otomotiv efsanesi gibi - ve aşırı hafifliği, tonneau şekli, yivli vidaları, iskelet köprüleri ve kaplama düzeyi sayesinde Richard Mille üretiminin standartlarına uygun - RM UP-01 Ferrari serisindeki (150 adet) sınırlı sayıda üretilen saat yeniliği ve performansı, gücü ve estetiği birleştiriyor.

Markanın her beklentisini karşılayan, her koşulda takılmaya hazır, üstün bir marifetin eseri.

Saatin Mekanizması:

3.600 saat geliştirme

1,18 mm

2,87 gram

45 saatlik güç rezervi (+/- %10)

5.000g'lik ivmelere dayanma gücü

 

Saatin Dışı:

1,75 mm derinlik

2.000 saat geliştirme

30 gram, kayış dahil

Safir kristal 0,20 mm en ince ölçüde

10 metreye kadar su geçirmez.

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası