Neden her erkeğin bir berberi olmalı?

Rahat bir koltuk, ışıldayan makaslar, işleyen usta eller... Berbere gitmek, vazgeçilmez bir erkek geleneği ve öyle kalmalı.

07 Kasım 2017

Neden her erkeğin bir berberi olmalı?

Erkeklerin çocukluk anıları aşağı yukarı birbirine benzer. Babayla geçirilen güzel zamanların birinde gidilen ilginç yerlerden biridir berber. Özeldir bir kere, kadınların girmez, sadece erkeklere mahsustur. Genelde çok uzağa değil hemen mahalledeki berbere gidilir. Boylu poslu deri koltuğun kolları arasına yerleştirilen bir tahta parçasına oturulur. Boyna örtü bağlanır, bir gazoz söylenir ve berber makasıyla saçlara şekil vermeye başlar. O tahta parçası erkeğin ilk tahtıdır, örtüyse bir şövalye gibi kuşandığı pelerini... Berber çalışır, saçlar dağılır, toplanır, koltuktan indiğinde küçük adam eskisinden çok farklıdır. Değişim her zaman erkeğe iyi gelir. Berber koltuğu, erkeğin diğer erkekler arasında kendini özel hissettiği, kendini ait hissettiği yerdir.

Berberde herkes eşittir

Zaman içinde anlaşılır ki berbere gitmek özel olmanın yanı sıra enteresan bir biçimde eşit olmayı da hissettirir. Berber salonunda herkes eşittir; işadamı da, öğrenci de, vali de, işçi de... Ortada dönen muhabbete farklılık gözetmeden herkes katılır. Arabalar, kadınlar, futbol, çoğunlukla da memleket meseleleri; konuşulan konu ne olursa olsun, ne çok ciddiye alınır, ne de çok hafife. Berber muhabbetinin en büyük keyfi de budur herhalde. Berber salonunda bir tek kişi herkesten üstündür ki ustalığına hürmet edilir, o da berberdir. İyi bir berber, sadece kafayı eğip büküp makas sallamaz. Kafanın yapısını, saçı, makası, usturayı tanır, en önemlisiyse müşterisini tanır. Sürekli berber değiştiren bir erkeğin muhtemelen saç modelleri kadar kafası da karışıktır. Çılgın sakal modellerinden ise bahsetmeye bile gerek yok...

Makas makineden önemlidir

Berber işini bilir, en iyi traşı yapar. Tecrübelidir, usturayı konuşturur, cildin halinden anlar. İyi bir traş iyi görünmek demektir. İyi görünmek erkeği mutlu eder. Güzel bir ustura traşının ardından, yüze sıcak havluyla yapılan hafif masajın keyfiyse bir başka olur. Geleneksel anlamda iyi bir berber için makas her zaman makineden önce gelir. Ne istediğinizi bilmeden işe başlamaz; saçınızla ya da sakalınızla ilgili teknik değil, kişisel sorular sorar. Berberinizle olan muhabbetiniz başlıbaşına bir tecrübedir ve tabii ki zamanla gelişir.

Eğer, bir sebepten, berber geleneğinizden koptuysanız, onu yeniden canlandırmak iyi bir fikir olabilir. İyi bir yeni berber bulmak, zor doğrusu, ama imkansız değil. Doğru berberi bulmak için çevrenizdekilerin fikrini alabilirsiniz. Mutlaka bir arkadaşınız sizi hevesle kendi berberine götürmek isteyecektir. Yolda yürürken ilginizi çeken bir berbere mi rastladınız? Kapıdan güvenle girin, bahsettiğimiz gibi berberde herkes eşittir. Ustaya selam verin, hal hatır sorun ve oturup sıranızı bekleyin. Beklemek size zaman kazandıracak. Bu arada salonun temizliğini kontrol edin, berberin el işçiliğini yakalamaya çalışın, ancak içinize sinerse koltuğa oturun. Tam istediğiniz gibi bir yer bulamazsanız çocuklukta gittiğiniz mahalle berberine bir şans verin. Muhtemelen sizi hatırlayacaktır.

Berber, erkeğin dış görünüşüne yatırım yaptığı tek yer. Bu yüzden berber geleneğini sürdürmek, yoksa yeniden hayat akışınıza dahil etmek, birçok açıdan sizi iyi hissettirecek. Bahsettiğimiz elbette ki sadece saç, sakal kestirmek değil; size, kendinizi özel hissettiğiniz yere daha sık uğramanızı öneriyoruz.


Justin Bieber'ın Yeni Saç Modeli Kullanışlı ve Bakımlı

SAÇ | Justin Bieber'ın Yeni Saç Modeli Kullanışlı ve Bakımlı

Bozulmayan Saçlar için En İyi 10 Mat Bitişli Saç Pomadı

SAÇ | Bozulmayan Saçlar için En İyi 10 Mat Bitişli Saç Pomadı

Hit Saç Modeli Undercut'a İlham Veren 12 Ünlü

SAÇ | Hit Saç Modeli Undercut'a İlham Veren 12 Ünlü

Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 7 Erkek Şampuanı

SAÇ | Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 7 Erkek Şampuanı

Undercut'tan Buzz Kesime David Beckham'ın Saç Evrimi

SAÇ | Undercut'tan Buzz Kesime David Beckham'ın Saç Evrimi

Elvis Presley'den David Beckham'a Ünlülerden 12 Efsane Saç Modeli

SAÇ | Elvis Presley'den David Beckham'a Ünlülerden 12 Efsane Saç Modeli

Daha Fazla Göster