Avrupa'da Eşsiz Bir Fenomen: Yunan Adaları / Girit Adası

Parlak ve kristal berraklığındaki deniz, engebeli ama görkemli dağlar, muhteşem müzeler ve antik yerleşim birimleri, tarih öncesi çağlardan beri bilinen çarpıcı mağaralar ve obruklar, parlak renkli duvar resimleri, ılıman iklim, çağdaş konaklama tesislerinin yer aldığı büyüleyici sahiller, resimsi köylerin yer aldığı nefes kesen iç bölgeler, gelenekler ve sıcak konukseverlik, araştırmaların ortalama yaşam süresini önemli ölçüde uzattığını gösterdiği mükemmel yerel mutfak (et, saf zeytinyağı, meyve sebze ve baklagiller başı çekmektedir). Benzersiz olmasının yanında 8.330 km² yüzölçümü ve 1.000 km’i aşkın sahilleri ile Yunanistan’ın en büyük adası. Girit, işte tam olarak bu! 

01 Eylül 2017

Avrupa'da Eşsiz Bir Fenomen: Yunan Adaları / Girit Adası

Girit’in Afrika, Avrupa ve Anadolu arasındaki konumu ve ılıman iklimi adayı Neolitik dönemden bugüne bir medeniyetler merkezi haline getirmiştir. M.Ö. 6.000 civarında Girit’te tarih öncesi yerleşim birimleri bulunmaktaydı. M.Ö. 2600 yıllarında adaya bakır işlemeyi bilen yerleşimciler ulaşır ve onlarla beraber, Minos Uygarlığı’nın şanlı tarihi start alır. M.Ö. 1950 yıllarında Minos Uygarlığı zirveye erişir ve dönemde Knossos, Phaistos ve Malia’da muhteşem saraylar inşa edilir. 

17-08/21/crete_lasithi_vaibeach_photo-y-skoulas.jpg
Mitoloji’ye göre Rea yeni doğmuş Zeus’u Girit’te bir mağaraya saklar. Zeus’u orada periler yetiştirir ve Kronos’un ağlamasını duyup bebeği yememesi için, cin Kouritesler kalkanlarına vurarak gürültü çıkarırlar. Zeus, Europa’yı aşkını yaşayabilmek için boğa kılığına bürünerek yine Girit’e getirdi. Oğulları, Girit’e hükümdar olan ve adayı deniz gücü haline getiren Minos’tu. O dönem Attika bile kulluk vergisi ödemekteydi. Ta ki Atinalı Prens Theseus Minotor’u öldürünceye kadar. Efsanenin ardında çok güçlü ve zengin bir krallık ve Avrupa kıtasının en eski medeniyeti yatmaktadır.

17-08/21/crete_lasithi_kritsavillage_photo-y-skoulas.jpg

Lassiti Vilayeti 

Girit’in doğu ucunda yer alan Lassiti Vilayeti, hâkim olduğu zıtlıklarla şaşırtıcıdır. Lüks konaklama tesisleri ile göz kamaştıran tanınmış turistik sahil beldelerinin ardında duran turizmden nasibini almamış güzel dağ köyleri, ıssız sahiller, bilinmedik arkeolojik alanlar ve Bizans kiliseleri son derece çekici bir manzara yaratmaktadır. 

Adanın en büyüleyici taraflarından bir kısmı burada saklıdır. Muhteşem güzellikteki gölünü taçlandıran şık neoklasik evleri ile “minnacık” Agios Nikolaos, lüksün damga vurduğu zirvede yarışan tesisleriyle Elounta ve tanınmış Spinaloga adacığı. 

İçinde her şeyi barındıran bir güzergâhı takip edelim: eğlence ve gece hayatı, lüks ayrıcalıklar, huzur ve tarih. 

17-08/21/crete_lasithi_agpanteleimonbeach_photo-y-skoulas.jpg

Girit’le ilgili daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr


UNESCO Dünya Mirasının En Etkileyici Yerleri

SEYAHAT | UNESCO Dünya Mirasının En Etkileyici Yerleri

Mistik Bir Yolculuk

SEYAHAT | Mistik Bir Yolculuk

Rami Malek Hangi Otelin Fanı?

SEYAHAT | Rami Malek Hangi Otelin Fanı?

Hayat Suyunun Peşinde İskoç Diyarları

SEYAHAT | Hayat Suyunun Peşinde İskoç Diyarları

GQXBrothers: Bir Centilmenin Favori Hafta Sonu Destinasyonları

SEYAHAT | GQXBrothers: Bir Centilmenin Favori Hafta Sonu Destinasyonları

Beş Dakikada Tatil Planı

SEYAHAT | Beş Dakikada Tatil Planı

Daha Fazla Göster