Herkes Neden Gazelle Giyiyor?
Stil

Herkes Neden Gazelle Giyiyor?

Adidas Gazelle'ler ortalama her erkeğin ayakkabı koleksiyonunda bulunabilir, bu kategoriye Mick Jagger, Harry Styles gibi erkek giyiminde büyük etki yaratan isimler de dahil. Peki neden?

Geçmişten günümüze süpermodeller, aktörler ve pop ikonları, A-list ünlüler, onların anneleri ve biz sıradan  fanilerin  paylaştığı çok önemli bir ortak nokta var.  Herkesi birbiriyle buluşturabilecek X kişi teorisi değil. (Türkiye fiyatıyla ) 2749 liralık Adidas Gazelle ayakkabılar. 

Bir zamanlar Noel Gallagher, Mick Jagger ve her zaman sokaklara ayak uyduran Run-DMC'nin ayaklarında görünen Gazelle, günümüzde Harry Styles ve Prens Harry gibi ünlülerin de seçimi olarak ünlülerin stil tercihlerinde yerini pekiştirerek korumaya devam ediyor.  Müzisyenler, sporcular ve Kate Moss, Helena Christensen ve Fred Durst gibi daha fazla ünlü arasında, Gazelle'in spor ayakkabı kültürünün temel dayanak noktasının ötesine geçerek pop kültürünün kendisi haline geldiğini söyleyebiliriz. 

Mick Jagger

Mick Jagger'ın Ayağında Gazelle

1966'da doğan birçok yıldızdan sadece biri olan Adidas Gazelle, muhtemelen sakız tabanı tarihinin en dikkate değer spor ayakkabılarından birid. Ayakkabı, spor ayakkabı tabanlı stilin sınırlarını zorlayıpdikkatleri üzerine çekmişti çünkü beyaz deriyi kırmızı ve mavi renklerde canlı süetlerle değiştirdi. Ama neden biz (ve sayısız modern zaman ünlüsü) ) elli küsur yıl sonra yeniden stokları tüketiyor? 

1970’lerden 2010’lara kadar öne çıkan herhangi bir trend, son zamanlarda yeniden canlanmanın tadını çıkarıyor. Geniş paçalı pantolonlar, Küba yakalı gömlekleri ve örgü pololar arasında, Instagram Reels, TikTok ve çevrimiçi vintage satıcıları aracılığıyla tam bir “uyum kontrolü" yapan Adidas Gazelles moderniteye dönen bu tarihi trendlerin kültürel zeminine oldukça doğal bir şekilde uyuyor. Elbette, bu “old school” silüetlerinin yanı sıra Gazelle'in Harry Styles, Kendall Jenner, Kit Harington ve Mo Sallah gibileri tarafından giyilmeye devam edilmesinin de popülerliğine katkısı yok değil. 

Mick Jagger

Mo Salah - British GQ Şubat 2022 - Global Sports Sayısı Kapağı 

Gerçekte, bu model hiçbir zaman öne çıkmadı. 80'lerde hip-hop’çular ve 90'larda Britpop’çular tarafından giyilen her dönem, basit siluetin güçlenerek evrimleştiğini gördü. Yine de, 66'daki ilk çıkışından bu yana, Adidas'ın Gazelleri işlevsel renk kodlamasını bıraktı ve artık çok önemli Üç Şerit ile dengelenen çok çeşitli canlı süetlerde mevcut. Basitçe söylemek gerekirse, çok yönlü ayakkabılar - konik, minimalist ve kişiselleştirmeye de açık. Onlara, seyahatteki Prens Harry'den martinisinin peşinde 007'ye kadar birbiriyle alakası ve çeşitli gardıroplarda yer kazandıran bu renkli yinelemeler/yorumlardır. 

Ve elbette, modern modanın kendi retrospektif trend döngülerinden daha çok sevdiği bir şey varsa, o da iyi bir iş birliğidir ve Adidas asla kaçırılmayacak bir iş birliği ortağıdır. Hem Adidas x Gucci ortak koleksiyonlarının hem de belirli bir Bay Harry Styles'ın ünlü turne gardırobunun önemli bir parçasını oluşturan Gazelle'in son versiyonları, belki de bugüne kadarki en ünlüsü. 

Markayla bezenmiş bir orta taban ve dil bölümündeki “Guccified” güncellemesinin yanı sıra modaevinin monogramıyla Adidas'ın sportif Gazelle’leri, artık İtalyan lüks dünyasında resmi olarak yer edinirken olimpik köklerinden hiç bu kadar uzak olmamıştı. Ve Gucci'nin en sevilen sözcüsü, Styles'ın onları nadiren giymemesi şaşırtıcı olmadı. Aslında, hibrit Gucci x Adidas Gazelle spor ayakkabı, Styles'ın tüm gözde markalarından (JW Anderson, Ami ve Eliou) oluşturduğu bir seçki arasında, "As It Was ” promosyonu esnasında görücüye çıkmış ve büyük heyecan yaratmıştı. 

Uzun lafın kısası, neredeyse her hafta keşfet sayfanız size yeni trendler dikte ederken popülerliği sabit bir ayakkabı söz konusu. İster markanın kendi sayfasındaki temel modeli, ister Gucci yorumuyla lüks raftaki yeri... Harry Styles'ın stilini yükseltiyorsa sizin için de işe yarar. 

British GQ

 

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası