Luigi Lardini ile Takım Elbiseler Ve Stil Kodlarına Dair Soru-Cevap
Stil

Luigi Lardini ile Takım Elbiseler Ve Stil Kodlarına Dair Soru-Cevap

''Markanın yeteneği, zamanı ve modayı aşan zamansız kıyafetler yaratmaktır. Diğer bir yeteneği ise onları nasıl satacağını bilmektir, bir takım elbisenin başka bir görünümden ziyade verebileceği zarafeti anlatabilmektir. Bir duygunun nasıl satılacağını bilme yeteneğidir.''

Takım elbiselerin iş kıyafeti olma zorunluluğu daha çok ortadan kalktıkça, aklıma daha az isim ve imaj geliyor. İkinci bir deri olarak takım elbise giyen her adam akım elbise giymenin güçlü ve kişisel imzasına sahiptir. Siz de o isimlerden birisiniz. Takım elbise giyme şeklisiniz son derece kişisel ve çok rahat gözüküyor. Stil kodlarınızı nasıl oluşturursunuz?

Özellikle takım elbise ya da ceket favori kıyafetim. Benim ikinci derim. Diğerleri; kravat, el çantası, polo t-shirt  veya ayakkabı gibi eşyalar ancak kombine kişilik kazandırır. Stil kodlarım, ürünlerin yaratılmasında ve belirli parçaların sadece İtalyan stiline özgü bir renk karışımı ile kombinasyonunda, her zaman yeniliği garanti eden detaylara yüksek dikkat göstermektir. Ve en karizmatik şey, günün herhangi bir saatinde onlarla her an rahat hissedebilmenizdir.

Takım elbise modayı, yeri ve zamanı aşabilir mi?

Evet, takım elbise modayı, yeri ve zamanı aşabilir…Takım elbise gibi zarif kıyafetler, erkeklerin yaşam tarzını büyük ölçüde etkiler. Özellikle Lardini erkeğinde. Bu bir yaşam felsefesidir. Zarafet iyi hissettirir. Zarafet size güvence sağlar. Zarafet, herhangi bir yerde ve herhangi bir durumda önemli hissetmenizi sağlar. Şu an en çok satan parça olmasa bile, takım elbise en zarif imza olarak kalabilir. Her birinin yeteneği onu detaylarla kişiselleştirmek ve onunla güvende hissetmektir.

Takım elbise bugün nerede duruyor? Geçmiş bir dönemin kalıntısı mı?

Hayır, geçmişin kalıntısı değil. Bizimle. En iyi şekilde nasıl giyileceğini bilmek erkeğe kalmış. Açıkçası, sokak kıyafetleri giderek daha fazla yayılıyor, ancak resmi bir takım elbise gibi zarafet, günün farklı zamanlarında dolayısıyla farklı durumlarda onlarla bir arada bulunabilir. Biri diğerinin yerine geçmez ya da tam tersi.

Bir takım elbise giyerken, az da olsa kendini bir övgü, bir kendini kutlama duygusunun olduğuna inanıyor musunuz?

Kesinlikle evet, en sevdiğim sözlerden biri Charles Dickens’ın sözüdür ve şöyle der: "Güzel giyinmiş herhangi bir erkek, keyfi yerinde ve adaplı davranan biri olabilir. Burada çok bahsedilecek birşey yok.''Bu, yıllardır taşıdığım bir mesaja referansı temsil ediyor.

Öte yandan, genç nesil şimdiye kadar olduğu gibi, takım elbiseyi korudukları için çok memnunlar. Aslında, iyi işçiliğe-terziliği büyük ilgi duyuyor gibi gözüküyorlar. 

Z Kuşağı'nın takım elbiseye yaklaşımı nasıl, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?     

Evet, gençler zarafet dünyasına, özellikle de takım elbise veya ceketlere giderek daha fazla ilgi duyuyorlar. Ne yazık ki, Z Kuşağı’na olan yaklaşımımız henüz gerçekleşmedi. Açıkçası, gelecekteki bir referans hedefimiz, tarzımızı bu yeni nesle de tanıtmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak.

Lardini markası çok yönlü de olabilir, günümüzde Lardini ruhunu unutmadan, zarif kıyafetler ve daha rahat olanlarla farklı nesilleri kucaklayabilir. Lardini markası bu trendi takip etmiyor, ancak markanın kendisi bir trend, sürekli olarak öne çıkan ilkelere sahip bir ruhu var. Ürünlerimizi yaratırken, ilk etapta sofistike bir şekilde giyinmeyi seven Lardini adamı var. İyi hayatı seven ve bunu aynı zamanda zarafetini gösterebileceği yerlerde ve anlarda keşfeder. Zerafet aynı zamanda rahat bir görünüm ve kişinin kendi ruh halinin yaratılmasına ilham veren bir kılık tarafından belirlenebilir.

2021’in sürdürülebilirlik ana trendleri ile ilgili olarak, uzun ömürlülük ve kişiselleştirme şart. Ismarlama bir takım hepsini kapsamaz mı? 

Sürdürülebilirlik dünyasına adanmış kapsül kılıklar tasarlamaya çalışıyoruz. Hala geliştirme aşamasında. Belki bu genişleyecek ve elbise de olacak. Lardini şirketi, sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde inanmakta; bu, dikkate alınması gereken ve ertelemeden incelenen güncel bir konumuz. Bu konudaki yaklaşımımız, çevre korumasında dürüst davranmaktan, ürettiğimiz koleksiyonların zarafetine ve özüne, her bir detay için dikkatli bir araştırmayı, yöneticiler olarak sahiciliğimizi içerir.

 

lardini gq

 

Şahsen, takım elbisenin öldüğünü sanmıyorum, ama ileride parlak bir ticari geleceği olduğuna da inanmıyorum. Sizce "takım elbisenin geleceği" nedir?

Birkaç farklı takım elbise var...bazıları hayatta kalır ve zamanı aşar. Ben de, sizin gibi, eminim ki takım elbise asla ölmeyecek ama zamanla tüketimi yeni nesillerin çeşitli algılarından dolayı değişebilecek.. Markanın yeteneği, zamanı ve modayı aşan zamansız kıyafetler yaratmaktır. Diğer bir yeteneği ise onları nasıl satacağını bilmektir, bir takım elbisenin başka bir görünümden ziyade verebileceği zarafeti anlatabilmektir. Bir duygunun nasıl satılacağını bilme yeteneğidir. 

 Takım elbisenin yeni felsefesi ne olacak? Lardini Takım Elbiseleri’nin 2021 felsefesi  nedir?

Lardini için, takım elbise her zaman erkek gardırobunun önemli bir parçasını temsil eder, bir gömlek ve kravatla belki de artık geleneksel bir şekilde giyilmiyor. Daha az klasik hale getirmek için bir polo gömlek veya bisiklet yaka ile giyilebilir. Yeni Lardini koleksiyonları , (dört mevsim) hafif kumaşlarda , tonsürton ince çizgilerle, açık tonlarda, mikro desenlerle veya resimlerimizin katkısıyla, takım elbise giymek isteyen erkeği yenilemek için hayata geçiriliyor.

Peki ya gündelik kıyafetler? Bazen/bir şekilde kafa karıştırıcı olabilirler. Giderek daha yaygın hale geliyor mu?

Lardini’de yeni ‘casual’ için, daha az sportif görünümün asil yaratıcılığı ile, kumaşlar tekrar ele alındı. İyi işlenir ve eşleştirilirse karmaşa yaratmıyorlar. Zarif pantolon ve kazaklarla birlikte ceketlerimiz, gömleklerimiz Lardini'ye bir çekicilik ve modern bir vizyon kazandırıyor.

Peki ya yeni ceket? Daha çok bir palto/chore coat veya safari gömleği gibi olacak mı?

Ceketimiz, koleksiyonun "olmazsa olmazı" olmaya devam ediyor, sadeleştirilmiş, informal ve  benzersiz bir konfor için ‘jersey’ kumaşa basılmış durumda. Bir gömlek-cekete daha yakın.

2020’den sonra ortak kurallar veya sıkı kıyafet kodları olacak mı?

Takım elbise son sezonlarda sıkıntıya girmiş olsa da takım elbise giymiş bir erkeğin kodlarının genel durumda geriye kalan ve tek öne çıkan olacağına inanıyoruz.  

 

lardini gq 

Lardini, Beymen'in exclusive markaları arasında yer alıyor.

 Erkek giyiminde çabasız şıklığın kahramanı Jerry Lorenzo röportajını buradan okuyabilirsin. 

 

İZLE
Fendi'nin Yeni Erkek Gözlük Koleksiyonu
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası