Neden Tüm TikTok Erkek Giyim Fenomenleri Tişörtlerini Kırpıyor?
Stil

Neden Tüm TikTok Erkek Giyim Fenomenleri Tişörtlerini Kırpıyor?

TikTok'ta yükselen akım erkek giyim influencer'larının tişörtlerini ya da gömleklerini bel kısmından kırptığını gösteriyor. Neden? Kişiselleştirme, proporsiyona göre ayarlama ve biraz #SlutBoySummer havası.

Hamza Abou Ammo, tişörtlerini kırpma fikrini ilk olarak küçük yaşlardan beri kendisi de bu işi yapan eşinden almış. Ammo, kendi tişörtlerinin 1.80'lik bedenine tam oturmadığını düşünüyordu - çok uzunlardı - bu yüzden daha az giyilmiş tişörtlerinden bazılarını birkaç santim keserek denemeye başladı. Ne kadar iyi göründüklerine çok şaşırdı. Los Angeles'ta yaşayan pazarlamacı Ammo, "Vücuduma çok daha iyi oturdu," diyor. "Pantolonuma kıyasla belime oturduğu yeri seviyorum. Daha iyi bir görsel çekiciliği var. Fark ettiğim en büyük şey, gövdemin bacağıma oranını nasıl değiştirdiğiydi."

Ammo bugün gömleklerinin çoğunun kırpılmış olduğunu söylüyor - bazıları sadece makasla kırpılmış ve etek ucu olduğu gibi bırakılmış, diğerleri ise yakadan etek ucuna yaklaşık 54 cm'lik uzunluğuyla tam istediği noktaya kadar profesyonel olarak diktirmek için bir terziye götürülecek. Ayrıca kadın gömlekleri (örneğin Target'tan atletler veya Uniqlo'dan keten kısa kollu gömlekler) satın aldığı da bariz çünkü bunlar genellikle daha iyi (yani daha kısa) bir uzunluk sunuyor. Yaklaşık 113.000 takipçisinin bulunduğu TikTok sayfasında evde tişörtlerin nasıl kırpılacağına veya nasıl şekillendirileceğine dair ipuçları paylaşıyor.

Tişört Nasıl Kesilir 

TikTok'un erkek giyimi merkezli köşelerinde yeterince zaman geçirirseniz, tişörtünüzü kırpmanın son aylarda popüler bir akım haline geldiğini göreceksiniz. Bu aşamada, fikir kendi meta içerik evrenini ortaya çıkardı: nasıl yapılırlar, kıyafet ilhamı slayt gösterileri ve elbette şakalar, komiklikler... Moda arama motoru Lyst'e göre, son altı ayda erkekler arasında "cropped shirt" aramaları %40, "cropped tops" aramaları %46 ve "cropped jumpers" aramaları %55 arttı. TikTok'un yaratıcısı Ethan Glenn'in de belirttiği gibi, kırpılmış tişörtler kronik olarak online olan erkek giyim meraklılarının birkaç takıntısını tatmin ediyor: fetiş sınırında bir oran ve uyum kaygısı, "kişisel" veya "bireysel" stil fikrine bağlı DIY ve kişiselleştirmenin popülerliği ve şu anda pazarda (Aimé Leon Dore'nin Ralph Lauren benzeri pazarlamasının öncülüğünde) zirveye ulaşan 1980'lerin spor salonu tarzı havası...

Glenn, "Kış ve sonbaharda biraz daha kısa kesilmiş bir kazak giymek ve onu biraz daha yüksek pantolonlarla eşleştirmek biraz daha kolay," diyor. "Ancak yazın bunu başarmak daha zor. Yüksek belli bir pantolon sıcakta giymek için rahat değil, ancak bunu daha kısa boylu bir gömlekle telafi edebilirsiniz - hatta bir çift naylon şortla (yani spor şortuyla) bile giyebilirsiniz."

Glenn'in de belirttiği gibi, tüm bunlar - saçma ama dikkat çekici büyük gömlek-küçük pantolon ve küçük gömlek-büyük pantolon tartışması gibi - sosyal medyadaki orantı söylemine dahil oluyor . Skinny jean ve geniş paça arasında sonsuz bir sarkaç salınımında sıkışıp kalmamızın nedeni de bu. Bu yüzden cropped tişörtler, bir bakıma Balenciaga ve Yeezy tarafından savunulan 'boxier', 'baggier' siluetlerin bir güncellemesi, ancak şimdi moda sohbetine de hakim olan Depop vintage havasıyla çok daha içli dışlı. Glenn'e göre, kırpılmış bir tişört ve düz ya da bol bir pantolon, sevilen kapüşonlu ve şortlu sonbahar kıyafetinin sıcak havadaki eşdeğeri; her gün gördüğümüz bir şeyin beklenmedik, geliştirilmiş yeni bir etkinin kilidini açan küçük bir değişiklikle yeniden yorumlanması. Artık bazı markalar tişörtlerini kırpılmış olarak üretiyor.

Tişört Belden Nasıl Kesilir

Bu durum, proporsiyon tartışmasını göz ardı etmek anlamına da gelmiyor; aksine erkek giyimindeki en temel tartışma kesinlikle bu. Örneğin Macaulay Alves'in gömleklerini kesmeye başlamasının ve bugün neredeyse sahip olduğu her gömleğin (ya da tişörtün) kırpılmış olmasının nedeni bu. "1.75 boyunda" olan Alves, gömleklerin tipik olarak kapalı göründüğünü ve erkek giyiminin altın oranı olan üçte bir kuralına ulaşmak istediğini söylüyor: üst kısım bir kıyafetin üçte birini oluştururken, pantolon kalan üçte ikiyi oluşturuyor. Massachusetts'te yaşayan ve emlak finansmanı alanında çalışan Alves, Amazon'dan satın aldığı Blondie tişörtü olan ilk tişörtünü kestiğini ve geriye dönüp baktığında ilk denemesi biraz fazla kısa olsa da hemen bir şeylerin kilidini açtığını hissettiğini hatırlıyor. (Bir tavsiye: tişörtünüz muhtemelen zamanla ve yıkandıkça biraz kıvrılacaktır, bu nedenle düşündüğünüzden 1 cm. kadar daha uzun tutmayı düşünün). O zamandan beri makası bir kenara bıraktı ve kırpılmış tişörtlerin modern el kitabındaki önemli bir alete yatırım yaptı: döner kumaş kesici.

"Kesinlikle giyim tarzımı değiştirdi," diye itiraf ediyor Alves, artık kalçanın biraz üzerinde ve doğal bele doğru oturan daha orta belli pantolonlar giydiğini söylüyor. "Önceden bu kadar çaba göstermezdim çünkü hiçbir şey üzerimde harika durmazdı ve cesaretim kırılırdı. Bu yüzden gömleklerimi kırpmak bana kesinlikle daha iyi giyinme cesareti verdi." Alves'in TikTok yayını artık her biri bele güzel oturan gömleklerden oluşan kıyafet ilhamlarıyla dolu.

Ve bir de odadaki fil var yani herkesin gördüğü ama kimsenin söylemediği: Giysiler söz konusu olduğunda, kırpılmış tişörtler 'azgınlık' spektrumunun en ucunda yer alıyor. Onları sonbaharın sevilen gri eşofman altlarının yaz mevsimindeki eşdeğeri olarak düşünün - çağrılarını açıkça belli etmezler, nazlı bir karşılık verirler. Nervürlü beyaz atletin daha gelişmiş bir versiyonudur ve The Fresh Prince of Bel-Air filmindeki Will Smith veya Elm Sokağında Kabus filmindeki genç Johnny Depp gibi bir dizi çekici kültürel referansı hatırlatırlar.

Dahası, giyenin dikkat çekmek için yalvarıyormuş gibi görünmeden (yani sadece gömleksiz dolaşarak) seksi görünmeyi kucaklamasına izin verir. Göbeği açıkta bırakan bir tişört, bakanların kelimenin tam anlamıyla göbeğe bakmasını talep ederken, bu tür kırpılmış tişörtler daha sinsi, daha oyuncaklı bir provokasyondur. Bu tişörtler teni bir anlık ortaya çıkarır, kumaşın o eksik iki santimi çok sevilen ama daha az görülen erojen bölgeye, karnın alt kısmına bir bakış vaat eder. Bu yaz erkeklerin çekicilik tuzağı mevsimi olacağa benziyor.

Stilist ve crop top giyen Ian Bradley: "Bence bu harika. Göbek seksi, onu göstermek harika," diyor  "Ve heteroseksüel erkeklerin bunu yapmasına bayılıyorum. Hepimiz bedenlerimizi özgürleştirmeliyiz."

Elbette, Abou Ammo'nun da sohbetimizde belirttiği gibi, tepkiler de gelmeye başlamış. Bazıları, kısa süreli bir trend uğruna kıyafetlerin mahvedildiğini ve yakında vintage dükkanlarının parçalanmış tişörtlerle dolacağını savunuyor. Diğerleri 'queerbaiting' diye ağlarken, daha da fazlası, bireysel bir görünüm yaratma çabasıyla artık herkesin aynı göründüğünü söylüyor. Bu tartışmalar, geçerli olsun ya da olmasın, 2023'te internette var olmanın bir parçası.

TikTok sayfası kırpılmış tişörtlerle dolu olan Jacob Jordan, "Benim için sadece daha iyi görünüyor," diyor ve hem kış boyunca hem de bol şortlarla cazibesini destekliyor. "Benimkini ortalama bir erkekten biraz daha kısa yapma eğilimindeyim. Bazıları bu yüzden hakkımda bir şeyler düşünebilir ama umurumda değil." Jordan, sıcak aylarda pratik bir mesele olduğunu da belirtiyor: "Sıcaklık yükselmeye başladığında elde ettiğiniz hava akımı da çok güzel."

GQ US

İLGİLİ İÇERİKLER tiktok Tişört Kesme
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası