Apple iPhone 14 ile Ezber Bozacak mı?
Teknoloji

Apple iPhone 14 ile Ezber Bozacak mı?

Henüz yeni modeli tanıtılmışken iPhone 14 haberleri hareketlendi bile. Çentik meselesi, kamera gücü, şarj stili, boyutu derken hızına yetişilemeyen yeni iPhone iddialarından en güçlüleri sıralıyoruz.

Jon Posser- iPhone 14 taslak tasarım öngörüsü

Bloomberg’den Mark Gruman’ın haberine göre iPhone 14 tasarımı diğer telefonlardan çok daha farklı olacak. Pandemi nedeniyle 2020 yılının Eylül ayında yeni telefon tanıtımı yapılamasa da bildiğimiz üzere her sene sonbaharın ilk ayında başka bir modelle müşteriyi buluşturmak Apple’in imza hareketi. iPhone 13’ün henüz piyasaya sürüldüğünü düşündüğümüzde büyük ihtimal en erken Eylül 2022’de yeni modelle tanışacağız. 

Beklediğimiz önemli değişikliklerden biri çentik tasarımın artık tarih olacağı. Notch, yani çentik, telefonlarımızda ana ekranı kaplayan çerçeve ve bildiğimiz üzere ekran alanını daraltıyor. İlk cihazdan bugüne yıllar içinde çentiğin alanının ne kadar daraldığını gözlemek mümkün.

Ön kamera gibi ihtiyaçların bulunduğu çentiği çoğumuz görmek istemiyoruz hatta çentiksiz telefon tasarımı görünce -galiba fütüristik geldiği için- heyacanlanıyoruz. iPhone 14 ile yıllardır internette gördüğümüz çentiksiz telefon hayata geçirilecek gibi duruyor. Ayrıca kameradaki çıkıntı kaldırılarak arkada dümdüz bir zeminle karşılaşacağız. Apple’ın yıllardır benzer modelleri piyasaya sunduğu bir gerçek. TrueDepth teknolojisiyle 2022'de iPhone 14, çentik olmadan Face ID'yi koruyabilecek. Dizaynındaki değişiklikle milyonları bünyesine çekebilir çünkü uzun zamandır süregelen tasarımın ardından değişiklik istiyoruz.

Apple’ın yeni modelleri hakkında iddialarıyla tanınan analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple yeni telefonu hiç satmadığı kadar ucuza satacak. iPhone 14 Max fiyatının 900 Dolar olması bekleniyor. Ancak Apple akıllı telefonlar için çipler üreten Tayvanlı TSMC gibi bazı taşeronlar tarafından Ocak 2022'den itibaren uygulanacak %20'lik fiyat artışı nedeniyle fiyatı yükseltmek zorunda kalabilir. 

iPhone 12’nin ön kamerasındaki 12 megapiksellik sensör 48 megapiksele yükseltilecek. Yeni telefonun “portless” olacağı yani şarj aleti ve kulaklık da dahil olmak üzere bir girişinin olmayacağı söyleniyor. 2016’da kulaklık girişini kaldıran Apple şimdilerde şarj girişini kaldırmanın sinyallerini veriyor. Tabii bunların hepsinin sadece bir iddia olduğunu yineleyelim çünkü portless iddiası iPhone 13 için de ortaya atılmıştı. Yıllardır beklediğimiz katlanabilir telefon hayali ise yine gerçekleşmeyecek gibi çünkü Apple'ın isteği bu yönde değil. Yine Mark Gurman'a göre Apple, katlanabilir model üzerinde çalışıyor ancak modeli en erken 2024'te görebileceğiz.

Son söylenti ise iPhone Mini’lere veda vaktinin geldiği yönünde. iPhone 12 mini, Apple'ın beklediği başarıyı yakalayamadı ve bu da yakın gelecekte şirketi radikal kararlar almaya zorlayabilir. Ming-Chi Kuo'ya göre şirket, iPhone 12 Mini'nin zayıf satışları nedeniyle bu modeli 2022'de iPhone 14 dahilinde tekrarlamayı planlamıyor. Apple bunun yerine iki standart 6.1 inç ve 6.7 inç akıllı telefon ve aynı boyutlara sahip iki pro model yayınlayabilir.

Bir yanda sürdürülebilirlik ve daha az tüketim amaçları diğer yanda art arda yayınlanan yeni modelleri. Apple, sunumlarında yeni modelleri tanıtırken önceki cihazların kullanımı vurgusunu da ihmal etmiyor fakar popüler kültürde en yeniye sahip olma güdüsü de oldukça kuvvetli. 

 

APPLE'IN PİYASAYA ÇIKMAMIŞ PROJE ÜRÜNLERİ

APPLE PROJE

İLGİLİ İÇERİKLER apple iPhone 14
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası