Facebook, Twitter ve Tumblr için ideal saat
Teknoloji

Facebook, Twitter ve Tumblr için ideal saat

Paylaşımlarınızın daha çok ilgi görmesi için hangi sosyal mecrayı ne zaman kullanmalı?

 

Sosyal medyada kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? Yoksa yazdıklarınızı kimse okumuyor, paylaştıklarınızı kimse görmüyor mu? Durun, hemen tüm sosyal platformlardan profilinizi silmeye kalkmayın; belki de sorun sizde değil zamanlamanızda.

Popüler URL kısaltma ve takip servisi Bit.ly kullanım istatistiklerine dayalı bir araştırmanın sonuçlarını geçtiğimiz hafta yayınladı. Bu sonuçlara göre farklı sosyal paylaşım platformalrının farklı algı zamanları var. Aynı anda yaptığınız Facebook paylaşımınız beğenmelere doyamazken o vakitte Twitter kuşu kanat çırpmayabilir. Peki bu durunda hangi platformda hangi zamanlarda paylaşım yapılmalı?

Twitter:

Hafta içi Pazartesi'den Perşembe'ye, öğleden sonra saat 1-3 arası Twitter'da paylaşmanın tam zamanı. Mavi kuş hafta sonu ve akşam 8'den sonra çalışmayı sevmiyor. Cuma günleri öğleden sonra 3'ten sonra da. Aynı bizim gibi... 

Facebook:

Hafta ortası Facebook trafiğinin en yoğun zamanı. Çarşamba günleri öğleden sonra saat 1-3 arası, Facebook paylaşımları için ideal zaman. Saat tam 3 ise altın noktası. Akşam 8'den sabah 8'e yazdıklarınız, paylaştıklarınız ise pek ilgi çekmiyor. Tabii sabah 9'da elde avuçta ne varsa art arda patlatmak yerine 11'i bekleyip belirli aralıklarla paylaşmakta fayda var. Kapıyı boşuna çalmayın, Facebook da hafta sonları kapalı.

Tumblr:

Muhtemelen yaş ortalaması sebebiyle sosyal medyanın parti mekanı Tumblr. Hafta içi günlerde saat öğleden sonra 4 olmadan Tumblr uyanmıyor. Akşam 7'den 10'a kadarki zaman dilimi Tumblr için paylaşım vakti. Cuma geceleri Facebook ve Twitter'da in cin top oynarken Tumblr'da yer yerinden oynuyor. Cuma akşamı saat 8 ise Tumblr'da trafiğin doruk noktası.

Farklı sosyal platformlar farklı kullanıcı profillerine ve zamanlama kriterlerine sahip. Bu genel istatistikler doğru paylaşım zamanı için iyi fikirler verse de en doğrusu kendi kitlenizi gözlemeye başlamak ve onlara ulaşmak için doğru zamanlamayı bulmak.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası