İnternetin 60 yeni kuralı / Bölüm 5: Seyahat

İnterneti kullanmayı hiç beceremeyen biri bile otelde rezervasyon yapabilir ve uçak bileti alabilir. Bu yüzden sürekli bir adım önde olmalısınız.

12 Mart 2012

İnternetin 60 yeni kuralı / Bölüm 5: Seyahat

32. İnternet üzerinde bir tatil paketi almak kendinizi güvene almak demektir. Bazı delilleri elinizde bulundurmanızda fayda var. Zira bu bilgilere ihtiyacınız olabilir. Ekran görüntüsünün fotoğrafını çekmek, flash bellekte pasaportunuzun taranmış görüntüsünü saklamak, uçak biletinizin çıktısını almak ve referans numaralarını bir yere kaydetmek sizin dostunuz.

33. İnternetin sizi yeni yerlere götürmesine izin verin. Eğer nereye gitmek istediğinize henüz karar vermediyseniz, o zaman biraz maceracı olun. Eğer Venedik çok pahalı geliyorsa Kiev’ e de gidebilirsiniz.

34. Öğrenin: Gizlilik
Eğer bilgi güvenliği ile ilgilenmiyorasanız hata ediyorsunuz. Girdiğiniz her web sitesi IP adresinizi kaydeder. Kimi siteler bu IP adreslerinin bir sahtekarın eline geçmesine ya da çalınmasına sebep olabilir.

Facebook, Twitter ya da e-mail yoluyla gönderdiğiniz ya da aldığınız her mesaj, yaptığınız her giriş ve bunu nereden yaptığınız kaydediliyor. Genellikle internette yaptığınız her şey Google aracılığıyla görüntülenebilir. Bu büyük bilgi yığını sizin haberiniz olmadan bir sahtekarın eline kolaylıkla geçebilir.

Nereye kliklediğinize dikkat edin. Gizlilik belgesi güncellenen bir internet tarama aracı kullanın ve her zaman “çerez”leri (cookies) temizleyin. Tamamen anonim kalmak için bir internet kafeyi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

YARIN: BÖLÜM 6: Online oyun, spor, yorum

Yazı: Nicky Woolf


2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

TEKNOLOJİ | 2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

Nike’ın Yeni Uygulaması Ayak Numaranızı Ölçüyor

TEKNOLOJİ | Nike’ın Yeni Uygulaması Ayak Numaranızı Ölçüyor

Sony PlayStation 5’den İlk Detaylar

TEKNOLOJİ | Sony PlayStation 5’den İlk Detaylar

Google, Stadia ile Oyun Dünyasını Ele Geçirebilecek mi?

TEKNOLOJİ | Google, Stadia ile Oyun Dünyasını Ele Geçirebilecek mi?

Apple'dan Yeni Nesil Yenilikler

TEKNOLOJİ | Apple'dan Yeni Nesil Yenilikler

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Aplikasyon

TEKNOLOJİ | Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Aplikasyon

Daha Fazla Göster