İnternetin 60 yeni kuralı / Bölüm 5: Seyahat
Teknoloji

İnternetin 60 yeni kuralı / Bölüm 5: Seyahat

Otel rezervasyonu yapmak, uçak bileti almak kolay. Siz sürekli bir adım önde olun.

32. İnternet üzerinde bir tatil paketi almak kendinizi güvene almak demektir. Bazı delilleri elinizde bulundurmanızda fayda var. Zira bu bilgilere ihtiyacınız olabilir. Ekran görüntüsünün fotoğrafını çekmek, flash bellekte pasaportunuzun taranmış görüntüsünü saklamak, uçak biletinizin çıktısını almak ve referans numaralarını bir yere kaydetmek sizin dostunuz.

33. İnternetin sizi yeni yerlere götürmesine izin verin. Eğer nereye gitmek istediğinize henüz karar vermediyseniz, o zaman biraz maceracı olun. Eğer Venedik çok pahalı geliyorsa Kiev’ e de gidebilirsiniz.

34. Öğrenin: Gizlilik
Eğer bilgi güvenliği ile ilgilenmiyorasanız hata ediyorsunuz. Girdiğiniz her web sitesi IP adresinizi kaydeder. Kimi siteler bu IP adreslerinin bir sahtekarın eline geçmesine ya da çalınmasına sebep olabilir.

Facebook, Twitter ya da e-mail yoluyla gönderdiğiniz ya da aldığınız her mesaj, yaptığınız her giriş ve bunu nereden yaptığınız kaydediliyor. Genellikle internette yaptığınız her şey Google aracılığıyla görüntülenebilir. Bu büyük bilgi yığını sizin haberiniz olmadan bir sahtekarın eline kolaylıkla geçebilir.

Nereye kliklediğinize dikkat edin. Gizlilik belgesi güncellenen bir internet tarama aracı kullanın ve her zaman “çerez”leri (cookies) temizleyin. Tamamen anonim kalmak için bir internet kafeyi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

YARIN: BÖLÜM 6: Online oyun, spor, yorum

Yazı: Nicky Woolf

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İLGİLİ İÇERİKLER internet teknoloji seyahat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası