Nokia'nın B planı Android mi?

"Nokia Windows'u bırakıp Android'e geçer mi?" sorusuna birçokları hayır cevabını verse de gerçek sanılandan daha farklı...

06 Temmuz 2012

Nokia'nın B planı Android mi?

2011 Şubat'ındaki resmi duyuruya kadar Nokia'nın Microsoft'la ortaklığa giderek Android yerine Windows Phone 7 işletim sistemi kullanacağı tamamen dedikodudan ibaretti. Bu dedikodunun gerçeğe dönüşmesiyle pek çokları teknoloji devini yanlış tercih yapmakla suçladı. Ancak Lumia 800 ve 900 Windows Phone aleyhtarlarını biraz haksız çıkardı. Hatta Lumia 800 serisi iyi düşünülmüş dizaynıyla teknoloji tarihinin en iyi tasarlanmış telefonlarından biri olarak değerlendirildi. Peki Nokia işletim sisteminde Windows'tan ne kadar memnun?

Bir B planı olduğu için kimi suçlayabilirsiniz ki? Nokia yönetim kurulu üyelerinden Risto Siilasmaa'nın Finli şirketin Android'le ilgili bir b planı olduğunu söylediği iddia edildiğinde herkes şaşırdı. Nokia ise konunun üstünü bir çeviri/ifade hatası diye örtmeyi tercih etti.

Şimdi merak edilen ise bu planın ne olduğu… Üst modellerinde Windows Phone, orta modellerde ise Symbian'ın varisi Nokia Belle'yi kullanan Nokia'nın Android 4.1 Jelly Bean'in son sürümüne sahip bir telefon tasarlaması harika olmaz mıydı? Mesela Project Butter'ın Apple'ın Siri'sine meydan okuyan Voice Search'üne sahip bir Lumia oldukça etkileyici olurdu. Tabii bunun için Nokia'nın telefonlarının donanımlarını da iyileştirmesi gerekiyor.

Nokia Belle ile ilgili sızan son bilgiler de şirketin Windows Phone 7.5'siz bir geleceğe hazırlandığını işaret ediyor. Bununla beraber Belle Symbian'ın dezavantajlarını aşmasına rağmen, henüz diğer mobil işletim sistemlerinin gerisinde ve kimseyi Nokia kullanmaya cezbedecek kadar kuvvetli değil. Görünen o ki Nokia kısa vadede Windows'la kurduğu ortaklığı sürdürecek ancak uzun vadede kendi işletim sistemini güçlendirmesi ya da başka alternatiflere yönelmesi kimseyi şaşırtmayacak.


Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

TEKNOLOJİ | Akıllı Saat Dünyasının Yeni Üyesi

Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni iPhone SE 2020 ile Karşımızda!

Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

TEKNOLOJİ | Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak Akıllı ve Pratik Tasarımlar

#GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

TEKNOLOJİ | #GQEvde: Uzaktan Çalışanlar için Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Cihazlar

Marshall’ın Yeni Bluetooth Hoparlörü: Uxbridge Voice

TEKNOLOJİ | Marshall’ın Yeni Bluetooth Hoparlörü: Uxbridge Voice

Apple Yeni Macbook Air ve iPad Pro’yu Tanıttı!

TEKNOLOJİ | Apple Yeni Macbook Air ve iPad Pro’yu Tanıttı!

Daha Fazla Göster