Nokia'nın B planı Android mi?
Teknoloji

Nokia'nın B planı Android mi?

"Nokia Windows'u bırakıp Android'e geçer mi?" sorusuna birçokları hayır cevabını verse de gerçek sanılandan daha farklı...

2011 Şubat'ındaki resmi duyuruya kadar Nokia'nın Microsoft'la ortaklığa giderek Android yerine Windows Phone 7 işletim sistemi kullanacağı tamamen dedikodudan ibaretti. Bu dedikodunun gerçeğe dönüşmesiyle pek çokları teknoloji devini yanlış tercih yapmakla suçladı. Ancak Lumia 800 ve 900 Windows Phone aleyhtarlarını biraz haksız çıkardı. Hatta Lumia 800 serisi iyi düşünülmüş dizaynıyla teknoloji tarihinin en iyi tasarlanmış telefonlarından biri olarak değerlendirildi. Peki Nokia işletim sisteminde Windows'tan ne kadar memnun?

Bir B planı olduğu için kimi suçlayabilirsiniz ki? Nokia yönetim kurulu üyelerinden Risto Siilasmaa'nın Finli şirketin Android'le ilgili bir b planı olduğunu söylediği iddia edildiğinde herkes şaşırdı. Nokia ise konunun üstünü bir çeviri/ifade hatası diye örtmeyi tercih etti.

Şimdi merak edilen ise bu planın ne olduğu… Üst modellerinde Windows Phone, orta modellerde ise Symbian'ın varisi Nokia Belle'yi kullanan Nokia'nın Android 4.1 Jelly Bean'in son sürümüne sahip bir telefon tasarlaması harika olmaz mıydı? Mesela Project Butter'ın Apple'ın Siri'sine meydan okuyan Voice Search'üne sahip bir Lumia oldukça etkileyici olurdu. Tabii bunun için Nokia'nın telefonlarının donanımlarını da iyileştirmesi gerekiyor.

Nokia Belle ile ilgili sızan son bilgiler de şirketin Windows Phone 7.5'siz bir geleceğe hazırlandığını işaret ediyor. Bununla beraber Belle Symbian'ın dezavantajlarını aşmasına rağmen, henüz diğer mobil işletim sistemlerinin gerisinde ve kimseyi Nokia kullanmaya cezbedecek kadar kuvvetli değil. Görünen o ki Nokia kısa vadede Windows'la kurduğu ortaklığı sürdürecek ancak uzun vadede kendi işletim sistemini güçlendirmesi ya da başka alternatiflere yönelmesi kimseyi şaşırtmayacak.

İZLE
Bir Jenerasyon Portresi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası