Sosyal medyadaki değeriniz ne?

Sosyal medyada devler kapışırken milyon dolarlar havada uçuşuyor. Peki ama sizin blogunuz ya da Facebook ve Twitter hesaplarınız ne kadar ediyor?

13 Haziran 2012

Sosyal medyadaki değeriniz ne?

Bilişim, iletişim ve özellikle de sosyal medya yeni ekonominin en hareketli sektörleri. Sosyal medya devleri her gün biraz daha büyüyor, birbirini satın alıyor ya da halka açılıyorlar. Burada milyarlarca dolarlık bir pazar sözkonusu. Peki ya bu gittikçe büyüyen pazarda sosyal medyanın temel taşı olan kullanıcların değeri ne?

Facebook profiliniz

Bildiğiniz üzere sosyal medyanın en büyük paylaşım platformu Facebook mayıs ayı ortasında ilk kez halka arz edildi. Resmi olarak 38 dolardan satışa sunulan Facebook hisseleri bir ara 42 dolara kadar fırladı. Şu anda ise büyük bir düşüşle 27 dolar civarında. Facebook hisse değerlerinin düşüklüğü sizin profilinizin değerini de doğru orantılı olarak düşürüyor. Bölgeniz, arkadaş sayınız, "like" ve paylaşımlarınızın sıklığı ise Facebook profilinize değer katıyor. Facebook profilinizin değerini birkaç temel soruya cevap vererek aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Facebook Val-You

Twitter hesabınız

2011 sonunda 10 milyar dolar değer biçilen Twitter da Facebook'un yaşadığı borsa felaketiyle birlikte düşüşe geçti ve yaklaşık yüzde 15 değer kaybetti. Kimileri Twitter'ın Facebook'tan daha değerli olduğunu düşünse de Twitter, rakibinin sadece onda biri kadar değerli. Neyse ki bu kıyaslama sizin Twitter hesabınızın değersiz olduğu anlamına gelmiyor. Takipçilerinizin sayısı ve tweetleme sıklığınıza göre Twitter hesabınız değer kazanıyor. Tweet Value, hesabınızın nakit değerini otomatik olarak hesaplıyor.

Tweet Value

Blogunuz

Facebook ve Twitter'dan farklı olarak bloglar daha rahat nakit akışı yaratabilecek platformlar. Bazılarınız zevk için blog tutuyorsunuz, bazılarınızsa halihazırda blog yazarak para kazanıyorsunuz. Okuyucu sayınız, paylaşım sıklığınız ve okuyucularınızın ziyaretleri, paylaşımları blogunuzun değerini ortaya koyuyor. Blogunuzun ekonomik potansiyelini keşfetmek için yine birkaç soruya cevap vermeniz gerekiyor.

Blog Value


2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

TEKNOLOJİ | 2019 Yılının En İyi Kablosuz Kulaklıkları

Nike’ın Yeni Uygulaması Ayak Numaranızı Ölçüyor

TEKNOLOJİ | Nike’ın Yeni Uygulaması Ayak Numaranızı Ölçüyor

Sony PlayStation 5’den İlk Detaylar

TEKNOLOJİ | Sony PlayStation 5’den İlk Detaylar

Google, Stadia ile Oyun Dünyasını Ele Geçirebilecek mi?

TEKNOLOJİ | Google, Stadia ile Oyun Dünyasını Ele Geçirebilecek mi?

Apple'dan Yeni Nesil Yenilikler

TEKNOLOJİ | Apple'dan Yeni Nesil Yenilikler

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Aplikasyon

TEKNOLOJİ | Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Aplikasyon

Daha Fazla Göster