Yapay Zeka Fitness İlişkisi

2024 Teknoloji ve Yapay Zekanın Kişisel Fitness Rutininizi İyileştirdiği Yıl Olacak

Yapay zekalı spor aletlerinden VR kulaklıklı antrenmanlara kadar, bu uzmanlar formda kalma şeklinizin önümüzdeki 12 ay içinde ciddi değişikliklere uğrayacağına inanıyor. Peki yapay zeka fitness rutininizi nasıl etkileyecek?

Tıpkı kıyafetlerimizin kesiminin zamanla değişmesi gibi, fitness rutininiz de evrelerden geçer. Bazıları yeni bilimsel keşifleri ya da sosyal değişimleri yansıtırken, diğerleri sessizce tarihe karışan düşük paçalı pantolonların egzersiz eşdeğerleri gibi. 2024'ü belirleyecek sağlık ve esenlik trendlerini tahmin etmeye çalışmak için bir dizi uzmanla konuştuk.

En büyük genel tahmin, önümüzdeki yılın, oyunla ilişkili birçok teknolojinin nihayet fitness rutinimize gireceği an olacağı yönünde. Ekipman üreticileri değiştirilmiş gerçeklik alanındaki ilerlemelerle çalışıyorlar ve hedeflerimizi ilerletmek için gerçekten somut avantajlar göreceğiz.

My alt text

Fitness devi Les Mills'in küresel içerik direktörü Jak Phillips, kulaklıkların nihayet fitness rejimlerimizin kabul gören bir parçası haline geleceğini öngörüyor. "Sanal gerçeklik gerçekten kızışıyor. Metaverse ile olan ilişkisi nedeniyle biraz kötü bir üne sahipti ama gelecek yıl Apple kulaklıklarıyla geliyor ve tüm deneyim çok daha iyi hale gelecek. Buradaki fikir, terlediğinizi unutturacak kadar iyi hale gelmesi."

Phillips, oyun yaratıcılarının 2024 yılında teknolojiyi yakalayacaklarına ve yeni seviyelere taşıyacaklarına inanıyor: "Oturma odanızı bir dojoya ya da mutfağınızı bir boks ringine dönüştürebilirsiniz. Gerçek dünya ile dijital dünya arasında entegrasyon gerçekleşecek. Evinizdeki nesneler birer 'cihaz' haline gelebilir."

Les Mills, 2023'te daha da büyüyecek bir fitness takıntısı olan kuvvet antrenmanına da yapay zekayı getirecek. "Body combat giriş noktasıydı ama 25 farklı antrenmanımız var. Yapay zekanın entegrasyonuyla, kameralarla yapabileceğiniz daha çok şey var. Form konusunda size yardımcı olabilecekler."

Phillips ayrıca favori sınıf eğitmenlerimizi giderek daha fazla uzaktan takip edeceğimizi söylüyor - yani Brooklyn'deki bir gruba enerji veren adam, siz Milano'da yeni bir iş için sunum yaparken sizden bir 'final' turu daha isteyebilir.

Güç, bilim odaklı üreticiler Technogym için de bir tema. İtalyan şirket neredeyse akla gelebilecek her tür fitness ekipmanını üretiyor ve bir sonraki büyük dalganın yapay zeka tarafından kolaylaştırılan otomatik kişiselleştirme olacağını öngörüyor. Bu sayede bir eğitmene sahip olma lüksü, uygulaması olan herkesin kullanımına sunulacak.

Uluslararası iletişim direktörü Enrico Manaresi şöyle diyor: "Yeni uygulamamız antrenmanınızı hedeflerinize ve bulunduğunuz yere göre uyarlamanın bir yolu - yani ister evde, ister spor salonunda ya da dışarıda olun, uygulama bulunduğunuz yeri ve mevcut ekipmanı tanıyacak ve size rehberlik edecek."

Ayrıca akıllı makinelerin size canlı bir antrenman partnerinin yapacağı şekilde yardımcı olma potansiyeline de işaret ediyor. Uygulama aracılığıyla sizi 'tanıyan' bir makine kendini vücut ölçülerinize göre ayarlayabilir. "Makine, koltukları ve kolları vücudunuza göre ayarlar ve doğru direnci ve farklı antrenman yöntemlerini sunar." diye ekliyor Manaresi.

2024 Teknoloji ve Yapay Zekanın Kişisel Fitness Rutininizi İyileştirdiği Yıl Olacak

Bu gelişmeler dış görünüşünüzü yönetmenize yardımcı olurken, iç işleyişimiz hakkında daha önce hiç olmadığı kadar çok veri göreceğiz. Daha önce pahalı laboratuvarlar aracılığıyla elit sporculara sunulan türden teknolojiler artık hepimize genel sağlığımız hakkında fikir verebilir. Gelecek yılın en büyük ölçütü HRV - Kalp Hızı Değişkenliği olacak. Bu, vücudun strese verdiği tepkinin ve mevcut esneklik durumunun bir göstergesi olarak kullanılıyor.

Sağlık izleme uzmanlarından HAWQScore'un Bilim Başkanı Livvy Probert, HRV'nin VO2 Max ile birlikte genel sağlığın yeni ölçütü olarak yaygınlaşacağını öngörüyor.

Probert, "Stresin bir ölçüsü olarak HRV büyük bir şey haline gelecek - çok daha küçük markalar HRV'yi takip ediyor, böylece daha ucuz cihazlara sahip oluyorsunuz" diyor. Kalp atış hızı değişkenliğinde, güçlü bir stres tepkisine işaret eden şey boşluklar. Çok az değişkenlik gösteren bir kalp atış hızı, devam eden bir stres durumu anlamına gelebilir. Probert, herkesin HRV rakamının kendisine ait olduğunu ve bunu başka bir kişininkiyle karşılaştırmanın kafa karıştırıcı olabileceğini belirtiyor. Rakamları okuyabilmek, eğilimlerinizi çözmenizde yararlı olacak.

Tüm bu veriler kaçınılmaz olarak beslenmeye daha amaçlı bir yaklaşım getiriyor. Basit bir protein karışımı içmek, bitki ve sebze hesaplamalarıyla değiştirilebilir. Loughborough Üniversitesi'nde performans beslenme uzmanı olan Bethan Crouse, işlenmiş besin kaynaklarından uzaklaşacağımızı ve hepimizin bitki bazlı skorumuzu artıracağımızı söylüyor.

"Günde beş öğüne benziyor. İnsanlar, sebzeli sosis gibi bir şeye yönelmek yerine, örneğin lif ve antioksidan içeren bir kasede yedikleri bitkileri sayacaklar." Çeşitlilik amaç olacak ve sayısal bir hedefe sahip olmak, belirsiz ve uzun vadeyle kötü bir şekilde uğraşan insanları motive edecek.

Bu nedenle, 2024 yılında, bacak presimiz bir dizi ilerleme önerirken ve lazer topuna benzeyen bir su şişesiyle donatılmış sanal bir MMA yıldızıyla kapışmamıza izin verirken, bitki skorlarımızı rekabetçi bir şekilde WhatsApp üzerinden paylaşmayı dört gözle bekliyoruz. 

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası