10 Adımda Ağız Kokusundan Kurtulun
Bakım

10 Adımda Ağız Kokusundan Kurtulun

Gün içindeki basit aksiyonlar ağız kokusuna yani aslında nefes kaynaklı kötü bir kokuya sebep olabilir. Sağlık ve hijyen açısından fırçalamadan diş ipine, su içmeye kadar basit yöntemlerle ağız kokusunun önüne geçmeniz mümkün.
Fotoğraf: Getty Images; Kolaj: Gabe Conte
 

Genellikle kendi nefesinizin kötü koktuğunu söylemek zordur - ve konuşmanın ortasında "Nefesim kokuyor mu?" diye düşünmekten daha sinir bozucu bir şey yok. Sağlam ağız hijyeni rutini  %99'umuz için tatlı bir nefese giden yolda yeterli olacaktır.

Bazı kişilerin genetik olarak ağız kokusuna sahip olduğu ve bu kişilerin   kronik rahatsızlıkların önüne geçmek için doktorlarıyla görüşmesi gerektiğini söylemeliriz. (Yani öncelikle bu kişiler için mevcut olan ilaçlı gargaraların ve diş macunlarının da geri kalanımız için seçenekler dahilinde olduğu anlamına gelir.)

İlk etapta ağız kokusuna neyin neden olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin, ardından ağız kokusundan nasıl kurtulacağınıza dair 10 temel adım izleyin.

Ağız Kokusuna Ne Sebep Olur?

Kahve, sigara, sarımsak ve soğan gibi şeyler doğal olarak keskin ve gerçek ağız kokusuna katkıda bulunan başlıca faktörler ve tabii ki: Ağzınızı rutin olarak temizlememek (bununla diş ipi kullanmak ve fırçalamak ile diş kliniğindeki temizlikten bahsediyoruz) ve dehidrasyon. Çünkü ağız kokusunun gerçek nedeni, kuru ortamlarda gelişen ve ağzımız kuruduğunda çoğalan bakterilerdir. Ağız bakterileri çoğunlukla iyidir, çünkü yiyeceğimizdeki proteinlerin parçalanmasına yardımcı olurlar, ancak aynı zamanda kötü kokulu bir kükürt de üretirler, bu nedenle düzenli temizlik zorunludur.

Ani ve kalıcı ağız kokusu, diş eti hastalığı (muhtemelen plak oluşumundan) gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Başka bir deyişle, düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmekten başka yol yok.

 

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ve Ağız Kokusunu Hangi Yöntemler Geçirir?

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, dikkat ettiğiniz sürece nefesinizi olabildiğince taze tutmanın 10 yolu burada.

 

GQ US

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası