Dişleri En Çok Lekeleyenler
Bakım

Dişleri En Çok Lekeleyenler

Hem dişleri en çok lekeleyen 11'i açıklıyoruz hem de dişlerinizi nasıl daha beyaz tutacağınıza dair birkaç ipucu paylaşıyoruz! Biraz ekstra dikkatle diş renginizi korumanız mümkün.

 Dylan McDermott

Dişleri temiz tutmak bazen oldukça zorlayıcı olabiliyor. Çoğu yemek (özellikle ve ne yazık ki lezzetli olanlar) çok fazla şeker ve asit içeriyor. Bu da bu asit ve şekerlerin zaman içinde dişlerinizdeki mineye zarar vermesi anlamına geliyor. Vazgeçemediğimiz -en azından benim- şarap, domates sosu, pancar gibi besinler de inci gibi beyaz dişlerinizin doğrudan lekelenmesine neden oluyor.

Gün içinde ilk iş bir fincan kahve içmek, ardından öğle yemeğinde balzamik sosu bolca ilave ettiğiniz salatınızı yemek, bir şişe soda içmek, sigara içmek (sigara sağlığa zararlıdır) gibi sıradan şeyler yapabiliriz. Akşam yemeği için marinara veya köri soslu bir yemek tercih ederiz, pancar yiyebiliriz. Uzun bir günün ardından bir kadeh şarapla da günü sonlandırmak mümkün tabii (Alkol sağlığa zararlıdır)… Tüm bu saydığım oldukça sıradan ve masum aktiviteler dişlerimizi lekelemenin en iyi yolu desek yeridir. Tüm bunlar yerine doğrudan dişlerinizi sarı bir boya ile de fırçalasanız muhtemelen aynı etkiyi elde edersiniz.

Hepimizin yaşadığı ikilem oldukça basit. Hem dişlerimizin lekelenmesinin önüne geçmek hem de tüm bu yediklerimizin -kim güzel bir balzamik sostan vazgeçebilir- tadını çıkarmaya devam etmek istiyoruz. Güzel bir haberimiz var; her ikisini de yapmak mümkün. New York City DDS'den estetik diş hekimi uzmanı Dr. Michael Apa'nın profesyonel görüşünü aldık. Bu konuda oldukça sert kuralları olan Dr. Apa aynı zamanda kendi markasının ağız bakım ve diş parlatma ürünlerini de satışa çıkarmış durumda.

Dr. Apa’dan bizi en çok rahatsız edebilecek on lekeyi özetlemesini ve proaktif olarak dişleri beyaz tutarken yediğimiz yemeklerin tadını çıkarmaya nasıl devam edebileceğimize dair bazı ipuçları vermesini istedik.

Dişlerin Lekelenmesine En çok Sebep Olan 11 Şey

 

Dişlerdeki Lekelenme Nasıl Azaltılabilir (Dünyevi Zevklerden Vazgeçmeden…)

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası