Her Koku Ailesinden En İyi Erkek Parfümleri
Bakım

Her Koku Ailesinden En İyi Erkek Parfümleri

Parfümlerin içerdiği farklı notaları ayırt edebilen ve buna özel istekleri olanlar için aromalarına göre parfüm ailelerini sınıflandırıyoruz ve kategorideki en iyi örneği seçiyoruz. Baharatlı, odunsu, çiçeksi ile sınırlı kalmayın 14 koku ailesinden en iyi örnekle istediğiniz parfümü kolayca bulabilirsiniz.

İnternette veya mağazada erkekler için en iyi parfümlere göz attığınızda, gerçekte hangi kokuyu almak istediğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Keşfedilecek binlerce şey var ve siz tabii ki size özel bir şey istiyorsunuz. Bu da gayet iyi. Bu durumda bilmeniz gereken şey, hangi koku ailesini (veya ailelerini) aradığınız.

Şarap gibi düşünebilirsiniz: Dolgun veya hafif, kuru veya tatlı olabilir. Beyaz şarap tercih etmek bir tercih mesela, bir başlangıç. Ancak Chardonnay, Pinot Grigio veya Sauvignon Blanc için alışveriş yapıyor olsanız bile, duruşlarını ve lezzetlerini etkileyen farklı faktörler var. Aynı şey kokular için de geçerli.

Koku aileleri, bir dizi bireysel aroma tarafından tanımlanan geniş kategorilerden oluşur. Örneğin, sedir ve paçuli odunsu ailelere girerken gül ve yasemin çiçeksidir. Taze kokular arasında narenciye ve çimen gibi aromalar bulunurken, amber ailelerinde ise baharatlı kokular bulunur.

Bir kokuyu seviyorsanız, genellikle aynı aileden birçok başka kokuyu da seversiniz. Peki hangi parfümün hangi koku ailesine ait olduğunu nereden bilebilirsiniz?

İşte tam bu noktada Michael Edwards’ın sahibi olduğu şirketi Fragrances of the World devreye giriyor. 1980'lerde, ünlü parfümeri Halston'da çalıştıktan sonra Edwards, kokuların neredeyse şaraplar gibi sınıflandırılabileceğini fark ediyor. Aslında her tüketicinin de belirli kokular için kendi tercihi olduğunu keşfediyor. (Evet, yukarıdaki benzetmeyi ondan ödünç aldım.) O zamandan beri, Edwards bu konuyla özel olarak ilgileniyor ve her yıl güncellediği bir de kitabı var.

Bu bakış açısı, Edwards'ın tüm kokuların sınıflandırılabileceği 14 aileyi tanımlayan koku çarkını yaratmasına yardımcı oluyor. Uzman ekibi, pazara giren hemen hemen her yeni kokuyu tanımlamakta oldukça başarılı. Parfümün notalarını ve özelliklerini oldukça başarılı bir şekilde analiz ediyorlar. Yaklaşık 40 yıl sonra bu veritabanının boyutunu hayal etmek bile oldukça etkileyici.

Koku çarkı özellikle son zamanlarda oldukça gelişmiş durumda. 2021'den başlayarak ve aslında daha geniş bir endüstri değişimine de işaret eden “kehribar/amber" terimi, bariz nedenlerle daha önce kullanılan "oryantal" teriminin yerini almış durumda. Amberli notalar birbirinden bağımsız olabileceğinden (sıcak, baharatlı, çiçeksi gibi gibi) ve her farklı koku ailesinin içinde kendisini yumuşak bir şekilde hissettirebileceğinden çoğu aile grubunun içinde de bulunuyor. İşte Edwards’s koku çarkının en son versiyonu.

Koku Aileleri

Michael Edwards

Peki bu çark sizin gibi meraklı bir tüketici için gerçekten ne kadar doğru? Fragrances of the World marka, aile, yaratıcı, notalar, yıl vb. gibi tüm bu bilgilerin büyük bir veritabanını oluşturuyor. Alışveriş merkezleri ve diğer büyük perakendeciler, müşterilerine koku önermek için bu veri tabanına abone oluyorlar. Dior'un Eau Sauvage'ı gibi spesifik bir parfümü sevdiğinizi varsayalım. (Edwards bu parfüme "hayatımın kokusu" diyor.) Bir mağazaya girebilir, mağaza sorumlusuna "Eau Sauvage'daki narenciye notalarını seviyorum ama en yakın arkadaşımın parfümü. Dolayısıyla bana aynı notalara sahip benzer bir şey önerebilir misiniz?” diyebilirsiniz. Ardından, Edwards ve ekibi tarafından oluşturulan veri tabanını kullanarak bir sürü öneri – hatta muhtemelen çok iyi hazırlanmış öneriler – alacak ve yeni imza kokunuzu bulacaksınız.

Ayrıca Edwards'ın interaktif koku çarkını kendiniz de deneyebiliyorsunuz veya aynı sitede “Parfümümü bul" seçeneği de var. Bir koku yazın ve veritabanı her biri bir şekilde benzer olan çok sayıda başka koku önerecek.

Ya da parfüm alışverişi için bir kestirme yol istiyorsanız Edwards’ın 14 farklı nota için önerilerine bir göz atın. 

 GQ

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası