'No Poo' Nedir ve Denemeli misiniz?
Bakım

'No Poo' Nedir ve Denemeli misiniz?

Şampuanı bırakmak, duştan veya saçınızı yıkamaktan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Akıllardaki soru şampuan kullanmadan saç temizlenir mi? No-Poo metodunu biraz inceleyelim.

‘No Shampoo’ tekniği olarak da bilinen 'No-Poo', kişinin saçını her gün şampuanlamayarak daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlamanın bir yolu olarak görülüyor. Elma sirkesi gibi yumuşak, doğal temizlik maddeleri kullanmanın veya sadece suyla yıkamanın saçınızın doğal yağlarını korumasına yardımcı olacağı fikrine dayanır.

İster inanın ister inanmayın, her gün şampuan kullanmamak ya da hiç şampuan kullanmamak gibi bir metod var. Şampuanlar, doğal yağları yok ederek saçınızı ve saç derinizi daha kuru bırakır. No-Poo tekniğini uygulayanlara göre kuruluk, saç derinizin daha fazla sebum (yağ) üretmesine neden olur ve bu da saçınızın yağlı görünmesine neden olur. Yani yağlı saçınızı temizlemek için şampuan kullanıyorsanız, hiç bitmeyen bir döngüye yakalanıyorsunuz. No-Poo tekniği, şampuan kullanımını tamamen keserek veya minimuma indirerek bu döngüyü kesmeyi amaçlıyor.

Sülfat, şampuanların içinde bulunan zararlı maddelerden biri ve fazla kullanıldığında, saç protein kaybından tahriş olabilir ve kafa derisini kurutabilir. Bu yüzden şampuanları hayatınızdan çıkardığınızda ve kafa derinizdeki doğal yağları temizlemeyi bıraktığınızda, daha normal bir oranda yağ üretmeye başlar. Saçlar daha sağlıklı hissetmeye başlar, daha az yağlı görünür ve daha az sıklıkta yıkama gerektirir. İlk başta bu duruma alışmak zor olsa da sonucunda daha sağlıklı bir saçınız olabilir.

Eğer bu metodu denemek istiyorsanız ve normalde günlük olarak şampuan kullanıyorsanız, ilk olarak şampuan kullanma sıklığını azaltabilirsiniz. Şampuan kullanmayı aniden bırakmak yerine kademeli olarak keserek başlayın, yıkama sıklığınızı haftada iki kez, ardından haftada bir kez azaltın. Saç deriniz buna alıştığı için şampuanı tamamen ortadan kaldırmak başta zor olacaktır. Saçınız bu geçiş aşaması boyunca daha yağlı görünebilir fakat, saç deriniz her gün şampuanla temizlenmediği için zamanla daha az yağ üretecektir.

Şampuan kullanmasaydınız saçının ne kadar kötü görüneceğini hayal ediyor olmanız normal. Ancak ne kadar şaşırtıcı görünse de, vücudumuz kendi kendini düzenleme konusunda düşündüğünüzden çok daha iyidir. Evet, bir süre yağlı saçlarla gezebilirsiniz ama sonuç denemeye değer olabilir.

No Poo'nun olası faydaları;

- Saç ve saç derisi dengeli miktarda yağ ürettiği için saçın daha sağlıklı görünmesi

- Hayali kurulan hacimli saçlara bir adım daha yaklaşmak

- Tahrişe neden olabilecek daha az katkı maddesi ile temas

- Daha az yağlanan saçlar

- Kafa derisinin pH dengesini kendi kendine ayarlaması

- Şampuansız hayata geçince kişisel bakıma ayrılan bütçede ufak bir değişiklik. 

 

GÜÇLÜ SAÇLAR İÇİN ÜRÜNLER

saç dökülmesi

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası