bill gates Getty Images
DAHASI+

Bill Gates'in Önerdiği 5 İş Kitabı

Gates her şeyi okumuş bir kurgu hayranı ama aynı zamanda bize önemli dersler verebilecek kitapların da takipçisi.

Bill Gates blogu (GatesNotes) aracılığıyla birçok kitap tavsiye etmiş ve hatta kendisine çok ilham veren, önemli şeyler öğreten ve bir tür başarı arayan herkes için harika araçlar olabilecek bazı kitaplardan bahsetmiştir.

Gates'e göre, bir kurgu roman iş hayatında büyümek için ideal olabilir, bir bilim kurgu kitabı ileriyi düşünmenin ve aynı yerde kalmamanın önemi hakkında çok şey öğretebilir ve iş kitapları hem kişisel hem de profesyonel olarak gelişmek ve kendimizi sabote etmekten ya da kendi yolumuza engeller koymaktan vazgeçmek için iyi unsurlar olabilir.

Okumak zihninizi açar, aynı zamanda beyin becerilerinizin gelişmesine, kelime dağarcığınızı, dikkatinizi ve muhakeme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur, bu nedenle her şeyi okumanız önerilir, ancak sadece kurgu ve romanlar değil, iş dünyasının bir parçası olan hikayeler de çok önemlidir.

Ve eğer Bill Gates'i bile şaşırtıp ona yardımı dokunabildiyse, bu kitapların size de bir şeyler verebileceğinden emin olabilirsiniz.

Bill Gates ve başarı için önerdiği 5 iş kitabı

Business Adventures

Yazar: John Brooks

Bill Gates, Warren Buffett'tan tavsiye istedikten sonra bu kitapla karşılaştığını ve tüm zamanların en sevdiği iş dünyası kitabı haline geldiğini söylüyor. Ayrıca Gates, 1960'larda yazılmış olmasına rağmen bugün hala çok güncel olduğunu söylüyor. Kitap, kurumsal Amerika dünyasına girerek başarı öykülerini, ölümcül hataları, kaosu, en iyi uygulamaları ve en başarılı şirketlerden bazılarının sırlarını tartışıyor.

"Wall Street hikayeleri dram ve macera dolu, finans dünyasının entrikalarını ve değişken doğasını ortaya koyuyor. John Brooks'un içgörülü haberciliği öylesine kişilikli ve eleştirel ayrıntılarla dolu ki, ister 1962'deki şaşırtıcı piyasa çöküşünü, ister tanınmış bir aracı kurumun çöküşünü, ister Amerikalı bankacıların sterlini kurtarmaya yönelik cüretkâr girişimini analiz ediyor olsun, tarihin gerçekten tekerrür ettiği hissine kapılıyorsunuz." diyor Goodreads.

 

The Intelligent Investor

Yazar: Benjamin Graham

Gates blogunda, Business Adventures ile birlikte bu kitabın okuyabileceğiniz en önemli, en güncel ve en zamansız iş kitaplarından biri olduğunu söylüyor ve bu kitabı favorileri arasında sayıyor. Gates ayrıca Warren Buffett'ın kendisine bu kitabın okunabilecek en iyi yatırım kitabı olduğunu söylediğini de ekliyor. Sadece yatırım hakkında bilgi edinmek için değil, strateji geliştirmek ve daha iyi kararlar almak için de.

Goodreads şöyle diyor: "20. yüzyılın en büyük yatırım danışmanı Benjamin Graham, dünyanın dört bir yanındaki insanlara ders verdi ve ilham kaynağı oldu. Graham'ın yatırımcıları önemli hatalardan koruyan ve onlara uzun vadeli stratejiler geliştirmeyi öğreten 'değer yatırımı' felsefesi, The Intelligent Investor'ı ilk yayınlandığı 1949 yılından bu yana borsanın kutsal kitabı haline getirmiştir."

 

Lights Out: Pride, Delusion, and the Fall of General Electric

Yazar: Thomas Gryta ve Ted Mann

Wall Street Journal muhabirlerinin raporlarına dayanan bu kitap, Amerika'nın en başarılı şirketlerinden birinin çöküşüne yol açan bir dizi olay, sorun ve kötü kararı tartışıyor. Kendinizi gerçek olaylara dayanan bir dizi izliyormuş gibi hissederken, nelerin yapılmaması gerektiğine dair dersler keşfedeceksiniz.

"Lights Out, CEO Jack Welch'in özenle seçtiği halefi Jeff Immelt'ın, Welch'in kâr makinesindeki kusurları düzeltmeye çalışırken kendi hatalarına nasıl takıldığını inceliyor. Sonunda GE'nin her ne pahasına olursa olsun kazanma kültürü yolunu kaybetmiş gibi göründü ve nihayetinde şirketin hem kişisel hem de kurumsal ölçekte gerilemesine yol açtı. Lights Out, Amerika'nın tüm zamanların en büyük şirketlerinden birinin günümüz için nasıl ibretlik bir hikâyeye dönüştüğünü anlatıyor." diyor Goodreads.

 

How the World Really Works

Yazar: Vaclav Smil

Gates, Vaclav Smil'in en sevdiği yazarlardan biri olduğunu ve kendisini büyüleyen ve çok şey öğrendiği farklı türlerde kitaplar yazdığını söylüyor. Bunlar tam anlamıyla iş dünyasına yönelik kitaplar değil, ancak iş dünyasına tercüme edilebilecek bilgeliklerle dolu kitaplar.

"How the World Really Works'ün en sevdiğim yanı.... Vaclav'ın yıllar boyunca edindiği tüm inanılmaz bilgileri bir araya getirmesi. İnsan hayatını şekillendiren temel güçlerin birçoğu hakkında sayısal düşünme konusunda kısa ama kapsamlı bir eğitim almak istiyorsanız, bu kitabı okumalısınız."

 

The Inner Game of Tennis

Yazar: Timothy Gallwey

Bu kitap popüler bir spordan bahsediyor ama onun kurallarını, stratejilerini ve yöntemlerini başka bağlamlara taşıyor. Gates bunun kendinizi sabote etmeyi bırakmayı öğrenmeniz için gerekli bir kitap olduğunu söylüyor.

Gates kitapla ilgili olarak şunları yazdı: "1974 tarihli bu kitap tenis oynayan herkesin okuması gereken bir kitap, ama bence hiç tenis oynamamış insanlar bile bu kitaptan bir şeyler çıkaracaktır. Gallwey zihinsel durumunuzun fiziksel durumunuzdan daha önemli olmasa da onun kadar önemli olduğunu savunuyor. Hataların yapıcı bir şekilde nasıl üstesinden gelinebileceğine dair mükemmel tavsiyeler veriyor ki ben de yıllar boyunca hem kortta hem de kort dışında bu tavsiyelere uymaya çalıştım."

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ MEXICO WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER Bill Gates
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası