Centilmenler DVD Kulübü: American History X

Centilmenler DVD Kulübü: American History X

İki kardeş, yapılan yanlış seçimler ve bedeli ağır olacak bir yanlıştan dönme mücadelesi...

Hayatımızı anlamlı kılan inanç ve düşüncelerin aslında koca bir yalandan ibaret olabileceğini anlamak hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı. American History X, sadece anlattıklarıyla değil, başarılı kurgusu ve çarpıcı oyunculuklarıyla da izlemeye değer.

Reklam ve video klip kökenli yönetmen Tony Kaye’in ilk uzun metraj filmi olan American History X’in başrollerinde Edward Norton ve Edward Furlong yer alıyor.


KONU

Babası siyahi bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra Derek, yaptığı seçimler sonunda bir Neo-Nazi çetesinin önemli bir üyesi hâline gelir. Babasının ölümünün intikamını bu şekilde alacağını düşünen Derek, kendisi gibi olmayanlara karşı saldırılarda ve tacizlerde bulunmaktadır. Bir gece arabasını çalmaya çalışan iki siyahi genci öldürür ve hapse girer. Onu adeta bir kahraman olarak gören küçük kardeşi Danny ise onun izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca yaptıklarını sorgular ve dışarı çıktığında bambaşka biri olur. Artık yaptıklarından pişmandır ve bir “dazlak” olmak istememektedir. Bundan sonra tek amacı kardeşini de bu yoldan döndürmek olacaktır.

NEDEN İZLEMELİ?

- “Yaptığın şeyler hayatını daha iyi bir hâle getirdi mi?” sorusunu kendimize sormayı çarpıcı bir şekilde hatırlattığı için.

- Faşizmin insana verdiği zararları gerek fizyolojik gerek psikolojik açıdan gerçekçi bir biçimde aktardığı için.

- Edward Norton’ın bu filmden tam bir yıl sonra çekeceği Fight Club’daki oyunculuğunu bile gölgede bırakan ancak Oscar’ı La vita è bella’da oynayan Roberto Benigni’ye kaptırdığı başarılı performansı için.

- Irkçılık eleştirisinin yanında insanların ideolojilere olan yaklaşımını da eleştirmeyi başardığı için.

- Bir insanın yaşadıkları sonucunda düşüncelerindeki ve hayatındaki değişimi en doğru şekilde yansıtmayı başardığı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Filmden önce Edward Norton ve Edward Furlong rolleri için kafalarını kazıttılar. Edward Norton ayrıca film için vücut çalışıp 15 kg kas yaptı.

- Danny ve Derek’in, Danny okula gitmeden önce kahvaltı ettikleri restoran The Big Lebowski’deki meşhur ayak parmağı sahnesinin çekildiği aynı restoran. Johnie’s Coffee Shop adındaki bu yer, Los Angeles, Wilshire ve Fairfax’te bulunuyor ve sadece film çekimleri için açılıyor.

- Derek Vinyard rolü önce Joaquin Phoenix’e teklif edildi ancak aktör filmin konusunu antipatik bulduğu için projeyi geri çevirdi.

- Danny’nin ödevinin sonunda yer alan alıntı cümleler Abraham Lincoln’ün 4 Mart 1861’deki ilk başkanlık yemin töreni konuşmasında geçiyor.

- Edward Norton filmin yeniden montajlanmasını ve kendi sahnelerinin biraz daha uzatılmasını istedi. Bunun üzerine yönetmen Tony Kaye adını filmden çıkarıp Alan Smithee takma ismini kullanmak istedi. (Alan Smithee Amerika’da isimlerinin filmlerden çıkarılmasını isteyen yönetmenlerin kullandığı bir mahlas ve ilk kez 1969 yılında Death of a Gunfighter filminde kullanıldı.)

UNUTULMAZ REPLİK


BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- The Believer

- This is England

- Adam's Apples

- Romper Stomper

- Oi! Warning

- 25th Hour

Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası