Centilmenler DVD Kulübü: Lost Highway

Centilmenler DVD Kulübü: Lost Highway

Gerilim, cinayet ve kişilik bölünmesinin karanlık koridorlarında kayıp bir gizem...

Beyaz perdenin yapbozlarıyla ünlü ustası David Lynch’in belki de konusu itibariyle en karmaşık filmlerinden biri olan 1997 yapımı Lost Highway (Kayıp Otoban) seyirciye uzun bir süre kafasını kurcalamaya yetecek kadar gizem ve tuhaflık vadediyor.

KONU

Los Angeles’ta yaşayan ve bir gece kulübünde saksafon çalan Fred Madison, eşi Renee’nin kendisini aldattığı paranoyasıyla yaşamaktadır. Aynı günlerde evine ve eşine dair görüntülerin yer aldığı video kasetler almaya başlar. Ardından eşi evde ölü bulunur. Fred, zanlı durumuna düşer ve cinayet suçlamasıyla hapse atılır. Eşini öldürdüğüne dair hiçbir şey hatırlamayan Madison’ın bundan sonra yaşayacakları onu kişilik bölünmesine kadar götürecek, gizemli olaylar birbirini izleyecektir.

NEDEN İZLEMELİ?

- Slovenyalı düşünür Slavoj Zizek'e “Gülünç Yücenin Sanatı: David Lynch’in Kayıp Otoban’ı Üzerine” adlı bir kitap yazdıracak kadar etki yarattığı için.

- Entertaintment Weekly’nin “Gelmiş Geçmiş En Korkutucu Filmler” listesinde 22. sırada yer aldığı için.

- Richard Pryor ve Jack Nance’in ölmeden önce çektikleri son film olduğu için.

- Film boyunca hiç gözünü kırpmayan Gizemli Adam’ı canlandıran ve bu filmden sonra bir daha filmlerde oynamayan Robert Blake’i izleyebilmek için.

- Ünlü müzisyenler Marilyn Manson, Twiggy Ramirez ve Henry Rollins’i küçük rollerde de olsa görebilmek için.

- David Bowie'den "I'm Deranged"li açılışı ve fonda Smashing Pumpkins, Nine Inch Nails ve Rammstein’ı duymak için.

FİLME DAİR AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Filmdeki Lost Highway Oteli’nin iç çekimlerinin yapıldığı Death Valley’deki Amargosa Hotel, hayaletli olarak biliniyordu.

- Fred Madison’ın evi aslında David Lynch'in yaşadığı yer, evin dekorasyonunu ve mobilyaların tasarımının çoğunu da yönetmen kendisi yapmış.

- Fred Madison’ın telefon numarası şeytanın sayısı olarak bilinen “666” ile bitiyor.

- Film 2003 yılında Avusturyalı besteciler Olga Neuwirth ve Elfriede Jelinekopera tarafından opera olarak da sergilendi.

- Filmin DVD’si 2008'e kadar Amerika’da piyasaya sunulmadı.

- Bill Pullman Fred karakterinin saksafon çaldığı sahnelerde gerçekten de saksafon çaldı. Filmden önce saksafon çalmayı bilmeyen Pullman, sadece o sahnedeki solo için çalmayı öğrendi.

UNUTULMAZ REPLİK

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- Persona
- The Machinist
- Memento
- Vanilla Sky
- Mulholland Dr.
- Janghwa, Hongryeon

Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com/

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası