Apple Music Önderliğinde Pusula Stüdyo Başlıyor!

Apple Music ve Karnaval işbirliğinde geliştiren ve tamamı iPhone ile çekilen Pusula Studio özel videoları Feride Hilal Akın’dan “Kim” ile başlıyor

14 Kasım 2019

Karnaval ve Apple Music uzun süredir devam eden Pusula işbirliğini yönetmenliğini Yalçın Birol’un yaptığı Pusula Stüdyo ile genişletiyor. Her ay Türkiye müzik sahnesinin önemli isimlerinin özel performanslarına ev sahipliği yapacak olan Pusula Stüdyo için özel oluşturulan stüdyoların tamamı iPhone ile çekilen müzik videoları, dinleyicilerin hayranı olduğu müzisyenleri ve şarkıları yepyeni bir boyuta taşıyarak benzersiz bir deneyim sunacak.

Karnaval işbirliği ile 2017 yılından bu yana yaklaşık 260 sanatçı röportajı ile devam eden Pusula radyo programı Pusula Stüdyo özel odası ile genişliyor. Her ay konuk olacak olan sanatçının videolarının yanı sıra Pusula radyo programına konuk olan sanatçıların içeriklerini ve her hafta güncellenen Pusula çalma listesini keşfedebilirsiniz.

 

Pusula Stüdyo’nun İlk Konuğu: Feride Hilal Akın

50 milyondan fazla şarkı arşivinin yanı sıra özel ve orijinal içerikler sunmaya devam eden Apple Music’te her ay yeni videolarla kullanıcılarla buluşacak Pusula Stüdyo’nun ilk konuğu ise son zamanların yükselen yıldızı Feride Hilal Akın oldu. Dijital dünyada yakaladığı başarıyı devam ettiren ünlü sanatçı Pusula Stüdyo’da yeni şarkısı “Kim” ile kamera karşısına geçti.  Feride Hilal Akın’ın iPhone ile çekilen çok özel Pusula Stüdyo performansı yalnızca Apple Music ve Karnaval Radyo’da yayınlanacak.

 

Feride Hilal Akın

Feride Hilal Akın 

 

Doğadan, hayattan ve insanlardan ilham alarak şarkılarımı yazıyorum” diyen Feride Hilal Akın, Apple Music için özel olarak yazdığı “Kim” parçasında herkesin yaşadığını düşündüğü bir sorunu mercek altına alıyor. Hislerini “Kimin sahte kimin gerçek olduğunu ayırt etmeye çalışmamı anlatan bir şarkı” olarak tanımlayan sanatçı, müziğiyle dinleyicilere ilham vermeyi ve onların yaratıcı tarafını güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

Geçmiş çalışmalarına göre yepyeni bir enerjiyle seyirci karşısına çıkan sanatçı Pusula Stüdyo’yu gördüğünde aşık olduğunu ve Stüdyonun afro atmosferinin kendisine enerji verirken çekimlerin iPhone ile yapılmasının bu enerjiyi daha doğal yansıtmasına olanak sağladığını dile getirdi.

 

Pusula Stüdyo Videolarının Tamamı iPhone ile Çekildi!

Pusula Stüdyo çekimlerini gerçekleştiren yönetmen Yalçın Birol Pusula Stüdyo için tamamen yeniden tasarladığı Stüdyo ortamının tasarım aşamasında, konsept ve dekorun sade ve fütüristik bir atmosferde olması gerektiğini düşünmüş. Pusula temasına gönderme yapan özel üretim 360 derece dönen motorlu sahne ve çevresini saran neon LED ışıklarla, siyah zemin üzerine sanatçıların performanslarını ön plana çıkartabilecekleri bir ortam yaratmak istemiş.

Yaklaşık 5 yıldır iPhone ile kısa videolar çekerek Instagram hesabında farklı temalar halinde paylaştığını belirten Birol; "Gördüğün veya kafanda canlandırdığın anlık bir sahneyi hızlıca video haline getirmek gerçekten büyük lüks. iPhone kullanımı kolay ve hafif olduğu için videoyu çekerken ekranda gördüğün görüntünün içine sen de hızlıca dahil oluyorsun.” dedi ve neden iPhone ile çekim yapmayı tercih ettiğini anlattı:“Özellikle çekim sırasında harcadığım vakti düşündüğümde sanki zamanı hızlıca ileriye sarmışım gibi bir etkisi oldu. Hem profesyonel kamera kalitesinde 4K çekim yapıyorsun hem de video çekerken ekrandaki görüntü ve sanatçıyla farklı bir iletişim kurabiliyorsun. Yönetmen sıfatıyla bir koltukta oturmadım, tüm çekimi elimde iPhone ile yaptım. Bu sayede sanatçı ve görüntüyle aramdaki mesafenin kalkarak, daha samimi ve gerçekçi bir pencere açıldığını hissettim. Stüdyoda loş ışıkta elde çekim yaparken görüntünün sallanmaması ve stabil kalması rahatlık sağlıyor. iPhone elindeyken manevra alanını özgürce kullanan bir pilot gibi kendi solo performansını sanatçıyla bir uyum halinde gösterebiliyorsun. Böylece vermek istediğin duygu ve hareketler daha belirginleşiyor, sadeleşiyor ve içeriğe yoğunlaşmak kolaylaşıyor.”

Yönetmen Yalçın Birol, Pusula Stüdyo’nun bu ilk video özel çekimlerini iPhone XS ve iPhone XS Max; video için Filmic Pro ve fotoğraflar için Halide uygulamalarını kullanarak gerçekleştirdi.


Yeni Podcast Serisi: Çok İyi Çok Başarılı Şahane

DAHASI+ | Yeni Podcast Serisi: Çok İyi Çok Başarılı Şahane

Mükemmel Ev Barını Kurmak: Doğru Bardaklar

YEME-İÇME | Mükemmel Ev Barını Kurmak: Doğru Bardaklar

GQ Türkiye İle Cumadan Pazara: Mavi Bayraklı Plajlar Listesi

SEYAHAT | GQ Türkiye İle Cumadan Pazara: Mavi Bayraklı Plajlar Listesi

Oyunlarda Sosyal Tavır Dönemi

GQ LOVES | Oyunlarda Sosyal Tavır Dönemi

Avrupa'nın Şampiyonları

DAHASI+ | Avrupa'nın Şampiyonları

#GQDeneyim: Koronavirüs’e Rağmen Moda Haftası İçin Milano ve Londra’ya Gittim

DAHASI+ | #GQDeneyim: Koronavirüs’e Rağmen Moda Haftası İçin Milano ve Londra’ya Gittim

Daha Fazla Göster