Etkili Bir Migren Tedavisi Aslında Modern Tıbbın Çok Öncesine Dayanıyor
DAHASI+

Etkili Bir Migren Tedavisi Aslında Modern Tıbbın Çok Öncesine Dayanıyor

Yoğun baş ağrıları için birkaç iğne.

Modern tıbbın sofistike hali, yeni oral ilaçlardan elektronik başlıklara kadar bir dizi etkili migren tedavisinin kullanıma sunuyor. Ancak uzmanlara göre, bazen en etkili tedavi binlerce yıldır var olan bir yöntem.

Stanford Tıp Fakültesi Nöroloji Baş Ağrısı Bölümü Başkanı ve Nörolog Dr. Niushen Zhang, "Akupunktur" diyor. "Çalışmalar gittikçe daha iyi hale geliyor."

Eski Çin tıbbına göre, vücuttaki enerji bir meridyen sistemi veya enerji kanalları aracılığıyla akar. Bu enerji verimli bir şekilde dolaşmadığında ağrıya neden olabilir. Akupunktur meridyen sistemine iğneler batırarak enerjinin tekrar dolaşmasını sağlar. Bu dolaşum migren hastaları için gerçekten işe yarıyor gibi görünüyor.

Migreni olan 249 kişiye iğne batırma ve plasebo uygulayan 2017 tarihli bir çalışmada, "gerçek akupunkturun sahte akupunktura kıyasla migren ataklarının sıklığını önemli ölçüde azalttığı" bulunmuş. Yaklaşık 5.000 kişiyi kapsayan yirmiden farklı klinik çalışmanın gözden geçirilmesiyle, akupunktur uygulanan migren hastalarının neredeyse üçte ikisinde migren atakları sıklığının yarı yarıya azaldığı tespit edilmiş.

Yine de bilim, bu alandaki uzmanlar için bile anlaşılması zor olmaya devam ediyor. Dr. Zhang, "Sonuç olarak, akupunkturun nasıl çalıştığına dair anlamadığımız çok şey var" diyor. "Muhtemelen iğneleme yapılırken meydana gelen nörokimyasal değişikliklerin, belirli nörotransmitterlerin salınımı olduğunu düşünüyoruz. Diğer birçok migren tedavisinde olduğu gibi, nihai amaç migrenli beynin aşırı duyarlılığını hafifletmektir."

Akupunktur, tamamlayıcı-bütünleştirici tedaviler olarak adlandırılan migren çözümleri kategorisine giriyor. Bu kategoride ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri (egzersiz veya istikrarlı bir uyku programı gibi), vitamin takviyeleri ve gevşeme eğitimi gibi davranışsal düzenlemeler de tedavi olarak yer alıyor.

Nörologlar, migrenin etkilerini durdurmak için bu yaklaşımların ciddi umut vaat ettiğini düşünüyor. UCSF Baş Ağrısı Merkezi Direktörü Dr. Morris Levin, "Yoga, meditasyon, farkındalık uygulamaları, gevşeme teknikleri ve biofeedback benzer şeyler yapıyor ve baş ağrısı sıklığının azalmasına ya da baş ağrısının başladığı gibi sona ermesini sağlayabiliyor" diyor. "Bu oldukça ilginç."

gq_newsletter

Ancak migren hastaları için etkili oral ilaçlar zaten mevcutsa, doktorlar neden yoga veya rahatlama gibi terapileri araştırıyor? Baş ağrısı tıbbı hala migrenin tam olarak ne olduğunu keşfedip ortaya çıkarırken, araştırmacılar baş ağrısının bir boşlukta var olmadığını, ancak kişinin hayatını etkileyen diğer sağlık koşullarıyla ilişkili olduğunu öğrendiler. Dr. Zhang, "Hastalarıma her zaman migrenin genellikle vücudun altta yatan diğer tıbbi sorunlara verdiği bir yanıt olduğunu söylerim" diyor. "Yani eğer bir kişinin yüksek tansiyonu kontrolden çıkmışsa ya da uyku apnesi veya depresyonu varsa, tüm bunlar migren semptomlarının gelişmesine katkıda bulunabilir."

Michigan Sağlık Üniversitesi Baş Ağrısı ve Nöropatik Ağrı Kliniği Direktörü Dr. Wade Cooper, "Bu yüzden tedaviler çok çeşitli" diyor. "Migrene neden olan uyku ile ilgili çok fazla sorununuz varsa, o zaman odak noktamız daha iyi uyumanıza yardımcı olmaktır."

Tamamlayıcı-bütünleştirici tedaviler, doktorların hastalara sunabileceği migren hafifletme yollarını genişletir. Bu, özellikle hasta ağızdan ilaç alma konusunda endişeliyse faydalı olur.

Öte yandan, hem hastaların hem de doktorlarının endişeleri iki yönlü olabilir. "Bence hala akupunkturu reddeden insanlar var" diyor Dr. Zhang. "Bu yüzden hekimler olarak literatüre, her şeyin bilimine bakmamız önemli." Bu durum, insanların binlerce yıldır uyguladığı yöntemlerin gerçek sebebini de ortaya çıkarabilir.

GQ US

Bu makale sadece bilgilendirici amaçla yazılmıştır, tıbbi bir tavsiye olarak değerlendirilmemelidir. 

İLGİLİ İÇERİKLER akupunktur migren tedavisi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası