Neden Playlist Oluşturuyoruz?

Her ne kadar adına çalma listesi ya da "playlist” desek de 90’ların karışık kasetiyle aynı işlevi görüyor. Bazılarımız karışık dinlemeyi severken bazılarımız kontrolü elinde bulundurmayı tercih ediyor. Zaman kaybetmeden favori şarkıları sıralı şekilde dinlemek elbette sebeplerden biri. Oysa başka nedenler de var.

18 Ekim 2021

Neden Playlist Oluşturuyoruz?

Eskinin MP3 çalarlarından ve iPod’lardan, Spotify ve Apple Music gibi dev şirketlere kadar büyüyen bir sektör müzik dinleme alışkanlıklarımızı da şekillendiriyor. Sonsuz gibi görünen bir arşive cebimizden ulaşmak günümüzün bir parçası. Fakat bu arşivin dizelenmesinde  sosyal anlamda işler biraz derinleşti. Playlist’lerimiz yani çalma listemiz de kişiliğimiz hakkında birçok ipucu veriyor.

Sebeplerinin dışında bizde uyandırdığı duygulara da değinelim. Arada nostaljik hissetmek belli bir yaşanmışlıkla birlikte popülerleşir. O zamanlara dönmek istediği için on yıllara yönelik çalma listeleri oluşturuluyor. 

Çalma listesi modası her zaman vardı, kasetler yerini “playlist”lere bıraktı. İleride daha ne kadar genişleyebilir bu sektör bilinmez ama yaratıcılığın konuştuğu bu akım hiç şüphesiz en popüler dönemlerinden birini yaşıyor.

GQ Türkiye Spotify profilinden bir playlist:

 


Sonsuza Dek The Simpsons

DAHASI+ | Sonsuza Dek The Simpsons

Klasikler Yeni Nesil Kokteyllere Karşı!

YEME-İÇME | Klasikler Yeni Nesil Kokteyllere Karşı!

Dünyanın En Başarılı Bazı CEO'larından Mentorluk İpuçları

BUSINESS | Dünyanın En Başarılı Bazı CEO'larından Mentorluk İpuçları

Jeff Bezos’ın Başarısının Sırları

DAHASI+ | Jeff Bezos’ın Başarısının Sırları

Samsung Galaxy S21 Ailesinin En Yenisiyle Tanışın!

TEKNOLOJİ | Samsung Galaxy S21 Ailesinin En Yenisiyle Tanışın!

Süperyat Yükselişinin Perde Arkası

DAHASI+ | Süperyat Yükselişinin Perde Arkası

Daha Fazla Göster