Sneakers & Tattoos Kulübü'nden: Dövme Hakkında Sormaya Çekindiğiniz Her Şey!
DAHASI+

Sneakers & Tattoos Kulübü'nden: Dövme Hakkında Sormaya Çekindiğiniz Her Şey!

Kulübün kurucusu, sneaker koleksiyoneri / dövme sanatçısı Barış Yesilbaş’tan ilk kez dövme yaptıracakların merak ettikleri tüm sorulara toplu ve tane tane yanıt.

Fotoğraf: Ahmet Ünver

Dövme sektörü özellikle sosyal medya’nın da yardımıyla son 10 yılda akıllara durgunluk verecek bir şekilde ilerleme kaydetti. Eskiden dövme stüdyoları bilinirken bir anda dövme sanatçılarının isimlerini öğrenmeye başladık. Sadece mahallemizde ki stüdyoyu biliyorken bütün dünya bir anda önümüze serildi. Artık “dövme yaptırmak istiyorum” dediğinizde Kanada'dan Brezilya'ya, Güney Afrika’dan Japonya’a kadar her yerden dövmecilerin işlerini görmeye başladık. Bu tabii ki dövme sektörünün hem sanatçılar açısından hem de müşteri potansiyeli açısından devasa bir büyüme yaşamasına olanak sağladı lakin tüm bu gelişmeler olurken insanların akıllarındaki sorular hep aynı kaldı.

Her gün aynı soruları duymak ilk başlarda bana krizler geçirtmiş olsa da durup düşündüğümde ne kadar mantıklı olduklarını ve bu soruların düzgün cevaplarını sadece ve sadece dövme sanatçılarının verebileceğini anladım çünkü biz bu sorulardan sıkılıp insanları tersledikçe onlar bu soruları kulaktan dolma yanlış bilgilerle doldurup geri dönüyordu. Bu yazımda dövme sanatçılarına en çok sorulan 8 soruya kendi deneyimlerinden yola çıkarak cevaplar verdim.

1 - Dövme yaptırmak istiyorum ama ne istediğimi bilmiyorum?

En çok sorulan ve en mantıklı bulduğum soru bu. Her insanın aklında bir dövme fikri ya da deseni olmuyor. Hatta çoğu insan dövme dendiğinde sosyal medyada gördüğü desenler üzerinden düşünüyor. Bu yapılan birinci hata çünkü insanın kendi duygu ve düşüncelerine odaklanmasını engelliyor. Dövme kişisel bir konu. İkinci hataysa halihazırda var olan bir dövme deseni olması gerektiği düşüncesi. Eskiden dövme stüdyolarında bulunan “flashbook” dediğimiz hazır desenlerin olduğu kitaplar vardı. Buradan beğenilen dövme desenler yaptırılırdı fakat günümüzde dövme sektörünün gelişmesi ile dövme sanatçılarının sınırları da akılalmaz seviyelerde genişledi. Eskiden “olmaz bu” denilen dövmelerin kat be kat daha zorları ve komplike fikirler dövme olarak harika bir şekilde uygulanıyor. Bundan dolayı “ben ne yaptıracağım” sorusuna en doğru cevap aslında tarzını beğendiğiniz bir dövme sanatçısı ile ön görüşme yaparak karar vermeniz. Dövmelere çok derin anlamlar yüklenmesine hiçbir zaman inanmadım. Tavsiyem sizin için önemi olan fikirlere odaklanmamız. Sizin için önemli olan bir tarih, mekan, film, sevdiğiniz bir şarkının nakaratı, anılarınız ya da sevdiğiniz bir film karakteri. Ne olduğunun hiç önemi yok yeter ki sizin hayatınızda ufak da olsa yeri olsun bu fikrin.

2 - Dövme fiyatı nasıl sorulur?

“Dövmecilere fiyat sorulmaz” kalıbına karşı olan biriyim aslında ben. “Dövmenin pazarlığı olmaz” kalıbı daha doğru olur ama sonuçta nasıl bir fiyat aralığıyla karşılanacağına bilmek istiyorsunuz haklı olarak. Yurt dışında saatlik ücretler kullanılsa da Türkiye’de bu sistem kullanılmıyor. Size tavsiyem dövmecinize bir görsel yollayarak “bu ne kadar olur” diye sormak yerine üstte bahsettiğim gibi bir görüşme randevusu alın ya da aklınızdaki dövmeyi detaylı bir şekilde açıklayan bir e-posta atın ve bu detaylara göre bir fiyat bilgisi alıp alamayacağınız sorun.

3 - 2-3 yıllık geçici dövme yapıyor musunuz?

Hiç lafı dolandırmaya lüzum görmüyorum: Böyle bir dövme şekli yok. Eğer bunun aksini iddia eden varsa teşekkür edip o mekanı terk edin.

4 - Aynı dövmeyi tekrardan yapıyor musunuz?

Kendi adıma konuşayım: Hayır, yapmıyorum. Yaptığım her dövmeyi müşterilerimin bana verdiği fikirlerinden yola çıkarak tasarlıyorum. Aynı işi tekrar tekrar yapmak hem kendime hem de müşterilerime saygısızlık olur.

5 - Dövme sildirmek mümkün mü?

Evet. Dövme sildirmek her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bundan 8-10 yıl önce karşılaşılan sorunlar ve kısıtlamalar daha da azalmış durumda ve birçok dövmeyi sorunsuz bir şekilde sildirmek mümkün. Özellikle Q-switch ve Picosure lazer teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde alınan sonuçlar neredeyse mükemmele yakın. Tabii ki bu işlemler dövmenin durumuna göre değişkenlik gösteriyor.

6 - Dövme yaptırıp tatile gidebilir miyim?

Evet tabii ki ama güneşlenmeniz ya da denize, havuza girmeniz problem olacağı için tatil planlarınızla dövme planlarınız arasına biraz süre koymanız sizin için iyi olacaktır.

7 - Dövmem soldu. Yeniletmeli miyim?

En çok sorun karşılaştığım sorulardan biri. Ne tam olarak hayır diyebiliyorum ne de evet. Dövmenizin ilk gün yapıldığı kadar parlak durması imkansızdır bunun da sebebi dövmenin derinin “dermiş” tabakasına yapılmasından kaynaklı. “Epidermis” diye adlandırılan derinin en üst tabakasının hemen altında bulunan dermiş tabakaya yapılan dövme ilk birkaç gün çok canlı duracaktır çünkü dövme işlemi sırasında epidermis tabaka ortadan kalkar ve siz direkt dövmenizin bulunduğu katmanı görürsünüz. Zamanla epidermis tabaka dövmenizin bulunduğu yerde tekrardan oluştuğundan hafif bir renk kırılmasına yol açar, bu da sizin dövmenizinsolduğunaa sanmanıza sebebiyet verir. Bunun yanında iyileşme sürecinde boya kaybı da bir başka sebeptir. Vücut boyayı yabancı madde olarak algılayıp bundan kurtulmak için her şeyi yapar, bu da deriye enjekte edilen boyanın bir kısmının kaybolması demektir. Bir diğer etken ise güneş ışığı. Günes ısınları deri altında bulunan dövmenize direkt etki ettiğinden dövmenizin güzel kalması için güneş ısınlarından korumanızı tavsiye ederim. Tazeletmek gerekir mi peki? Eğer korkunç bir boya kaybı yoksa hiç yaptırmayın.

8 - Çok acıtıyor mu?

Acı konusu kişiden kişiye değişkenlik gösterir bundan dolayı net bir cevap vermem doğru olmaz ama çok sevdiğim Tuğçe Türksoy’un stüdyosunda yazdığı gibi “EVET ACIYOR”. Bu acıyı birçok şekilde tarif edebiliriz ama birçok müşterimden duyduğum örnek hep “sinek sokması gibi” olmuştur. Acıya etki eden birçok neden vardır; dövmenin yapıldığı yer, kullanılan iğneler, sizin acıya dayanıklılığınız, mental olarak hazır olmanız, yediğiniz yemekler gibi birçok sebep sıralayabiliriz. Dövme randevusunda bir gece önce aldığınız uyku bile etki edebiliyor. Size tavsiyem dövmenizden bir gün önce düzgün bir şekilde beslenin, bol su için ve dinlenmiş olarak randevunuza gidin. Yanınızda kan şekerini düzenleyecek atıştırmalıklar alın

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası