Kaan Karahan'la Müziğe, Sabretmeye, Denemeye Ve Yeni Kalabilmeye Dair
Dergi Konuları

Kaan Karahan'la Müziğe, Sabretmeye, Denemeye Ve Yeni Kalabilmeye Dair

Küçüklüğünden beri iki ülke: ABD ve Türkiye arasında hep gidip gelmiş, farklı şeyleri denemekten çekinmemiş, üniversitede işletmenin yanında müzik yönetimi eğitimi almış; kendini sınırlandırmayan, samimi ve herkesin kendi yolunda olmasına saygı duyan biri Kaan Karahan.

Fotoğraf: Şener Sonuşen

Kendini bildi bileli şarkı sözleri yazsa da önceleri ABD’de bunu başkaları için yaparken başına gelen bir sağlık problemi sonrasında kendi için yapmaya karar vermiş. "Tam kendime bir yol çizme aşamasındaydım" diyen Kaan, pandemi patlak verince önce yine bir süre beklemek zorunda kalmış. 

Müziğe olan tutkusu lisedeyken kendini göstermeye başlasa da Kaan için işler önceleri pek yolunda gitmemiş. "Lisedeyken arkadaşlarımla kurduğum bir müzik grubu vardı ama karga sesliydim, pek beceremiyordum. Müzikallere girmeye çalıştım, heyecanlanınca söyleyemedim... Tiyatroya girmeye çalıştım, sözleri unuttum, yine beceremedim. Fiyasko gidiyordu yani." Bu yaşadıkları onu sahneden uzaklaştırsa da müzikle bağını koparmasına yetmemiş; Miami Üniversitesi’nde hem işletme hem de müzik yönetimi okurken şarkı söylemek yerine söz yazmaya ağırlık vermiş. Ancak sıra kendisi için şarkı sözü yazmaya geldiğinde bu düşünce pek de iç açıcı gelmemiş… Türkçe sözler yazarken babasının şiir defterini karıştırdığı bile olmuş. Güzel şarkı söylemekten ziyade hep güzel bir şarkı yaratmanın hayalini kurmuş. Üniversite’den iki arkadaşı stüdyo kurunca onlara katılarak bu hayalini somutlaştırma yolunda ilk büyük adımını attığını söylüyor Kaan. Şu an birlikte çalıştığı prodüktörü Jimmy, Kaan’ın üniversiteden arkadaşı. Bir süredir birlikte müzik yapıyorlar. ‘’Jimmy beat yapıyordu. Beat’ler rap, trap, pop, rock birçok farklı türde oluyordu. Mesela bir pop şarkısı geliyor ve bu şarkıyı 17 yaşlarında bir kız söylesin istiyoruz, ona göre söz yaz diyorlardı. Oturup onu hayal ederek söz yazıyordum.’’

Üniversiteden mezun olduğu günün ertesinde kanser olduğunu öğrenmesi hayata karşı duruşunu derinden etkilemiş. "Hep başkalarına şarkı yazmıştım, keşke kendim için de bir şeyler yapsaydım düşüncesi ağır basmaya başladı o süreçte. Bu yüzden bu işin içinden çıkabilirsem beğensem de beğenmesem de şarkılarımı sunacağım insanlara dedim." Hastalık ve tedaviyle geçen yaklaşık bir senenin sonunda her açıdan hayatında yeni bir sayfa açtığını söylüyor. 

Bu savaştan daha da sağlam çıkan Kaan, doğru zamanı beklemekten vazgeçerek riskli de olsa pandeminin başında “Morning Light” isimli şarkısını piyasaya sürdü. Şimdi bekleme sırası bizde; ama Kaan’ın neler yapacağını görmek için!

Bu yazı GQ Bahar 2021'de yayınlanmıştır.

GQ BAHAR21 KAPINA GELSİN 
GQ Türkiye Bahar 2021

 İLGİLİ İÇERİKLER Kaan Karahan
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası