Kenarında Yazanlar da  Kitaba Dahil be Güzelim
Dergi Konuları

Kenarında Yazanlar da Kitaba Dahil be Güzelim

J.J. Abrams’ı Lost’un yaratıcısı olarak da hatırlayabilirsiniz lakin şu anki mevzumuz S isimli ilk kitap projesi. Abrams’ın kitabını, içerdiği çeşitli “bulma” faaliyetleriyle özetliyoruz.
HAVAALANINDA BULUNAN KİTAP

Abrams bundan 15 sene evvel bir havaalanı lounge’unda otururken bir kitap buluyor. İç sayfasında “Bunu bulan kişi lütfen okusun ve bitirince de bir yere bıraksın” yazan bir kitap bu. Abrams böylece yalnızca roman ve yazarıyla değil, notu yazan kişiyle de bir ilişki kurduğunu hissediyor. Düşündükçe hoşuna gidiyor bu fikir. Bünyesinde Lost’tan Alias’a pek çok diziyi yarattığı şirketi Bad Robot’taki proje ekibine konuyu açıp “Haydi bundan bir kitap yapalım” diyor.

EDEBİYAT ALEMİNDE BULUNAN YAZAR

Bad Robot’çular Amerikan edebiyatının yükselen yıldızlarından (Faulkner/Pen ödüllü) Doug Dorst’u ekibe dahil ediyorlar. Teksas Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri de veren Dorst, kendini alışılmadık bir projenin içinde buluyor. S’nin kutusunu açtığımızda karşımıza çıkan, kütüphaneden yürütülmüş görüntüsündeki kitabın adı Ship of Theseus. Güya V.M. Straka adlı biri tarafından yazılmış. Sapsarı, lekeli sayfaları var, bir kenarına bir çıkartma yapıştırılmış, içinde güya kütüphanecinin bastığı bir de damga var... Bildiğiniz vintage kitap bu.

SAYFA KENARINDA BULUNAN HİKAYE

Kahramanımız amnezi hastası Straka’dan kitap boyunca S. olarak bahsediliyor. Kimilerinin ajan-provokatör dediği, kimilerinin devrimci olduğunu söylediği bir tip bu. Herkes gerçek kişiliğini merak ettiğinden Ship of Theseus fenomen bir kitap şeklinde elden ele dolaşıyor. Sonra bir gün kahramanlarımız önce kitabı, ardından sayfa kenarlarına aldıkları notlar sayesinde de birbirlerini keşfediyorlar.

HİKAYEDE BİRBİRİNİ BULAN İKİ OKUR

Eric yüksek lisans öğrencisi, Jennifer ise üniversiteye daha yeni girmiş. İkisi de kafayı Straka’yla bozmuş. Sayfa kenarlarına ilk notları Eric yazıyor. Üniversite kütüphanesinde çalışan Jennifer bunları görünce not düşüyor: “Ne güzel not almışsın, ben de kitaba bayıldım.” Sonra sazı Eric alıyor, bir not da o düşüyor sayfa kenarına. Böylece gençlerimizin birbirlerine abayı yaktığını, bir yandan da Straka’ya dair sırları çözmeye çalıştıklarını idrak ediyoruz. Hem asıl yazarın hem de iki okurun yazdıklarını okumak suretiyle S’nin dördüncü karakteri haline geliyoruz... Allah aşkına söyleyin, zekice bir fikir değil mi?

İLGİLİ İÇERİKLER j.j. abrams lost kitap
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası