Dergi Konuları

Yeni Kökler: Efes / Müzik ve Estetik Dolu Bir Hayalin Peşinde

 

Anıtsal sütunlar, muazzam kemerler, her yere yayılmış kalıntılar bana bakıyor. Roma, Yunan ve Türk olmak üzere üç farklı medeniyetin izleri ruhumu, zihnimi ele geçiriyor.

Gözlerim aynı anda Prehistorik, Arkaik, Helenistik dönemler, Roma ve Bizans, Selçuk, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemleriyle, çağdaş zamanlarda insanlık tarihini aydınlatan önemli görüntüleri izliyor.

 

 

Anıtlar, taşlar, kalıntılar, sütunlar eşliğinde kusursuz insan sanatının havasını soluyorum.Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak 9 bin yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında önemli bir liman kenti ve kültür ve ticaret merkezi olmuş.

 

Kuretler Caddesi’nde, Herakles kapısından Celsus kütüphanesine kadar uzanan şehri geziyorum. Trainus Çeşmesi, Hadrianus Tapınağı ve Skolastika hamamlarının bulunduğu bu caddede dağ kekiğinin taptaze kokusu eşliğinde, Efes’in bu sessiz masal âleminin gerisindeki uygarlıkların yaşamını hissediyorum.

Doğa, tarih ve sanat bir araya gelip böylesine olağanüstü bir yer yaratmış.

Çok gerilerde kalmış çağların, köklerimizin havasını içime çekiyorum.

Kadim zamanlardan günümüze gelen mermer taşların hâlâ döşeli olduğu yollardan baktığımda, uzaktaki sütunları, yere konmuş bir güvercin sürüsü sanıyorum.

 

 

Köklerimizi yeniden keşfetmek için çıktığımız bu yolculukta tablo değişiyor, ufuk dönüşüyor.

Göz alıcı beyazlıktaki bu tarihi kenti yeniden keşfetmek istiyor, sayısız çehreye sahip bu büyülü kentte kendi zenginliğimizi, kendi modern çehremizle ve müzisyenlerimizle hayal ediyorum.

Günümüz müzisyenleriyle el ele vererek, Efes’te bu hayalin peşine düşüyoruz. Onlar bu çok şey görmüş geçirmiş antik kentte kendi köklerinin ruhlarında ve zihinlerinde bıraktığı etkileri farklı bir şekilde duyumsarken,

 

Dünyanın en büyük antik tiyatrolarından biri olan Efes Antik Tiyatrosu’nun M.Ö 2’nci yüzyılda inşa edilmesi ve Roma İmparatorluğu zamanında genişletilerek, sahne gösterileri, konserler, sanatsal ve atletik gösterilere ev sahipliği yapması tarihi kentin zenginliğini, kültürünü ve mirasını gözler önüne seriyor.

Müziğin ve duyguların kendi doğamız, kültürümüz ve köklerimizle kurduğu ilişkiyi duygular ve düşüncelerin atmosferinde hissedersek...

 

 

Mermer bir yol ... Celsus... Hamamlar... Sütunların sadeliği ve ihtişamı...

Tüm bunları iliklerimize kadar içimize çekerken, Doğu ile Batı arasında kapı görevi gören bu kenti, bu mirası kucaklarız…

Hakan Bahar 

 

Yeni Kökler Dosyasından Efes çekimine katılan müzisyenlere GQ.com.tr için sorduk:

Performans veya yaratım süreçlerinde kökleriniz ne kadar etkiliyor? Efes çekimi nasıl ilham verdi?

 

 

Film: Fora Norman

Yaratıcı Direktör: Güneş Güner

Hikaye & Moda Editörü: Hakan Bahar

Moda Editörü Asistanı: Fikri Yüzbaşıoğlu

Prodüktör: Ahmed Çaylı

Saç: İbrahim Zengin

Makyaj: Ceren Eröz

VE

Müzisyenler: Ahmet Ali Arslan, Berke Can Özcan, Can Güngör, Esra Kayıkçı, Hakan Bahar, Serhan Erkol, VEYasin, 

 

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası