MotoGP San Marino’da Valentino Rossi Ekolü Kazandı
GQ Sports

MotoGP San Marino’da Valentino Rossi Ekolü Kazandı

Bir MotoGP efsanesi… Atletizmde Usain Bolt, F1’de Schumacher, teniste Federer neyse MotoGP’de de Valentino Rossi aynı özgül ağırlığa sahip. 9 dünya şampiyonluğu olan bir fenomen.

Kariyeri hakkında istatistikler vermeye başlayınca bol rakamlı bir tablo ortaya çıkıyor. Valentina Rossi, bir diğer adıyla “Doktor” ile ilgili başka bir konuya değineceğim.

 

Her ne kadar sporla ilgili teorik eğitimler verilse de işin pratikte bittiği malum. Kalem oynatmak tabii ki giderek daha da önem kazanıyor ama mesele gün sonunda ter dökmekten, efor sarf etmekten geçiyor. Dolayısıyla genç sporcuların kimden eğitim aldığı da bir hayli önemli oluyor.

 

Özellikle MotoGP gibi sporlarda bu daha da ciddi bir mesele haline geliyor. İşte bu sırada Valentino’nun sporcu kimliğinin birkaç başarılı istatistikten sıyrılıp eğitici bir karaktere dönüşümüne şahit oluyoruz.

 

Valentino Rossi 41 yaşında. Yavaş yavaş emeklilik vakti geliyor. Onu diğerlerinden ayıran en büyük özellik tüm başarıları hanesine yazıp MotoGP podyumunu terk etmek yerine VR46 Riding Academy’i kurmak. Bir ekiple 90’lı yıllarda doğan genç motorcuları eğitmeye başladı Rossi. Franco Morbidelli, Luca Marini, Andrea Migno, Romana Fenati, Francesco Bagnaia gibi isimleri motorsiklet camiasına kazandırdı, deyim yerindeyse bir nesil yetiştirmeye başladı.

 

İşin güzel tarafı, geçtiğimiz gün San Marino GP’de bu yenilikçi hareketin meyvelerini verdiğine şahit olmaktı. Bitiş çizgisini ilk geçen isim Franco Morbidelli, ikinci isim ise Francesco Bagnaia oldu. İkisini yetiştiren Valentino Rossi ise yarışı dördüncü sırada tamamladı. 

 

Yarışın sonunda kendisi şampiyon olmuş kadar sevindi Valentino, kasktan belki yüzünü göremiyorduk ama Morbidelli ve Bagnaia ile gurur duymaması imkansız. İlk işi onlara sarılmak ve fotoğraf çektirmek oldu. Boynuz kulağı geçti, 25 yaşındaki Franco Morbidelli ilk MotoGP zaferini kazanmış oldu.

 

Böylece bir kariyerin sadece başarıdan değil, gelecek nesilleri yetiştirerek nasıl zenginleştiğini görmüş olduk. İyi sporcu olunabilir ama büyük sporcu olmak başka iş!

 

Franco-Morbidelli-Valentino-Rossi

Fotoğraflar: Getty Images

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası