Tour de France 2021 Favori Adayları: Wout van Aert
GQ Sports

Tour de France 2021 Favori Adayları: Wout van Aert

Bisiklet dünyası Tour de France 2021'e hazırlanıyor. Bireysel olarak dünya sıralaması lideri Wout van Aert'in sakatlık sonrası toparlanışını, yarış tarzını ve favori olma potansiyelini inceliyoruz.

Belçikalı bisikletçi Wout van Aert, 27 yaşında, 1.90 boyunda ve 78 kilo. Bisiklet sporu için fiziksel olarak elit düzeyde. Yaşadığı sakatlıklara rağmen atletizm seviyesi onu diri tutuyor. 2019’dan beri genel dünya sıralaması lideri Primoz Roglic’in de bulunduğu Jumbo-Visma ekibi için yarışıyor. 2021’e hızlı bir başlangıç yaptı ve Tour de France’a damga vuracak olası isimler arasında başı çekenlerden.

Durmak bilmeyen bir yapısı var. Takvimi dolu dolu ve neredeyse hiçbir yarıştan kaçmıyor. Ekibinin de bu durumun farkında olduğunu söylüyor ve onu sürekli dinç tutmaya çalışıyorlar. Egan Bernal gibi bir isim ağrılarından dolayı sakatlanırım şüphesiyle Tour de France’a katılmaktan vazgeçerken Wout van Aert neden bu kadar saldırgan? Sebebi yaşadığı sakatlık sonrası motivasyonunda yatıyor.

Her kariyerin kalp atışı gibi zikzakları vardır ve van Aert bu zikzakların büyüğünü yaşamış. Öncesinde yaşadığı sakatlık, ardından da 2020’nin Mart ayında dünyayı esir alan malum virüs onu bir süreliğine bisikletten ve spordan uzak tutmuş. Başarılı kariyerler böyle kırılma anlarında şekilleniyor. Spordan uzak geçen her süre Wout’u formdan düşürebilirdi ve düşüş trendine sokabilirdi ama o tam tersine uzak kalmanın onu daha da hırslandırdığından bahsediyor. Özellikle irtifa egzersizlerine bu dönemde büyük önem vermiş.

Tour de France 2019’da yaşadığı kaza sonucu hızla toparlanmış ve olası bir aksiliğe karşı nasıl geri dönüleceğine dair bağışıklık kazandığını söylüyor. Sonrasında kendini Lille’deki cyclo-cross yarışına hazırlamış. Bu yarıştan sonra tekrar kendini bulmuş. O zor günlerde kariyerinin kıymetini bilmiş olacak ki yıllık takvimini doldurabildiği kadar dolduruyor. 

Wout van Aert’ın tipik bir tek gün ve cyclo-cross yarışçısı olduğunu söyleyebiliriz. Elde ettiği başarılar ortada. Bu yıl Gent-Wevelgem ve Amstel Gold Race yarışlarını birincilikle tamamladı ve mental olarak kendini daha büyük bir başarıya hazırladı. Aslına bakarsanız bu yazıda onu favori adayı seçme sebeplerimden biri de buydu. van Aert’ın istatistiklerine baktığımızda  Milan-San Remo, Strade Bianche, Gent-Wevelgem, Amstel Gold Race gibi tek gün yarışlarının yanı sıra cyclo-cross birincilikleri mevcut. Tour de France için her ne kadar takım lideri Primoz Roglic olsa da van Aert takım için kilit öneme sahip.

UCI Dünya sıralamasında an itibariyle genelde üçüncü sırada bulunuyor. Fakat kendi alanında, yani bir günlük yarışlarda son güncellemeye göre 2781 puanla lider. İkinci sıradaki Julian Alaphilippe 1938, Mathieu van der Poel de 1736 puana sahip. Aradaki makası geçtiğimiz süre zarfında açtı ve daha da açacak gibi duruyor.  

Yılın ortasındayız ve bu süreçte kazanılacak puanlar hayati öneme sahip. Wout van Aert önümüzdeki Tour de France için sarı mayo adayı mı? Yoksa takıma katkı sağlayacak bir destek yarışçısı mı olacak? Roglic’le arasında nasıl bir yarış ilişkisi olacak? Takipteyiz...

Tour de France Favori Adayları: Tadej Pogacar

tadej-pogacar-kimdir-tour-de-france

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - İpek Onaran
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası