Asteroid City, Wes Anderson Filmografisini Yeni Ufuklara Çıkarıyor
Güncel

Asteroid City, Wes Anderson Filmografisini Yeni Ufuklara Çıkarıyor

Tom Hanks, Steve Carrell ve Margot Robbie, nev-i şahsına münhasır yönetmenin bilim kurguya attığı ilk adımda bir arada.

Fotoğraf: Pop. 87 Productions/Focus Features

Wes Anderson denizin altına, bir siperin içine ve tamamen köpeklerin yaşadığı bir adaya gittiğine göre, artık uzaya bir yolculuk kaçınılmazdı. Akademi Ödülü adayı film yapımcısı 11. uzun metrajlı filmi Asteroid City ile bilim kurguya ilk adımını atarken, tipik olarak etkileyici birinci sınıf oyuncu kadrosunu ve kendine özgü görsel dünyasını da beraberinde getiriyor.

1950'lerde bir astronomi gözlem toplantısında geçen Asteroid Şehri, 60'larda geçen ve benzer şekilde kuşaklar arası bir hikaye anlatan Moonrise Kingdom'ın yankılarını taşıyor. Genç oyuncular arasında Anderson'ın favorisi Tony Revolori, It'in yıldızı Sophia Lillis ve Stranger Things'ten Maya Hawke yer alıyor.

Jeffrey Wright'ın karakteri "Küçük yıldız gözlemcileri, uzay öğrencileri. Her yıl Arid Plains meteorunun Dünya'ya çarptığı 23 Eylül MÖ 3007'yi anmak için 'Asteroid Günü'nü kutluyoruz" diyor. İlk fragman ayrıca uzaylı bir yaşam formunun gelişine ve Asteroid Şehri'nde hükümet tarafından uygulanan bir tecride dair ipuçları veriyor.

Oyuncu kadrosunun geri kalanı Anderson'ın yıldız standartlarına göre bile oldukça kalabalık; daimi Wes oyuncularının (Adrien Brody, Tilda Swinton, Jason Schwartzman ve Willem Dafoe) yanı sıra Tom Hanks, Hong Chau, Margot Robbie ve Steve Carell gibi WACU'ya yeni katılanlar da var. (Fragman Schwartzman ve Scarlett Johansson'ın karakterleri arasında romantik bir alt olay örgüsünün ipuçlarını veriyor).

Ayrıca yönetmenle ilk kez stop motion animasyon filmi Isle of Dogs'ta birlikte çalışan Bryan Cranston da kadroda. Kasım 2022'de Collider'a verdiği bir röportajda, Asteroid City setinde çalışmanın benzersiz deneyiminden söz eden Cranston, oyuncular arasındaki güçlü dostluğa dikkat çekerek, bunun "bir aktörün rüya kampının gerçeğe dönüşmesi gibi" olduğunu söyledi ama aynı zamanda böylesine titiz bir film yapımcısıyla çalışmanın zorluklarından da bahsetti.

"Böyle bir 'auteur' için çalıştığınızda, bu büyük bir güven egzersizidir. Asteroid City filmini İspanya'da çektik ve kolay bir iş değildi," diyor Cranston. "Wes için çalışmak kolay değil. Çok detaylı ve çok spesifik ve bu yüzden gerçekten çok konsantre olmanız gerekiyor. Bunu dengeleyen şey ise deneyimin cana yakınlığı ve birlikteliği."

Film, Anderson'ın imzası niteliğindeki parlak, yüksek pozlamalı renklendirmenin yanı sıra tuhaf, simetrik çerçeveleme tutkusunu da taşıyor. Büyük Budapeşte Oteli ve The Royal Tenenbaums da dahil olmak üzere Anderson'ın çoğu filminde birlikte çalıştığı Robert Yeoman görüntü yönetmeni olarak görev yapıyor. Filmin müziklerini ise The Grand Budapest Hotel ile En İyi Özgün Müzik Oscar'ını kazanan Alexandre Desplat üstleniyor.

Asteroid City 2023'te gösterime girmesi planlanan iki projesinden biri. Roald Dahl'ın kısa öyküsünden uyarladığı The Wonderful Story of Henry Sugar'ın ardından gelecek olan filmin başrollerinde Ralph Fiennes, Dev Patel ve Benedict Cumberbatch yer alacak.

 

İZLE
Kara mı Kara Komik mi Komik?
İLGİLİ İÇERİKLER Wes Anderson Film
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası