Güncel

GQ İklim Sayısı & Sergisi Contemporary İstanbul'da

16. Contemporary Istanbul, şehrin kültürel ve endüstriyel mirasının en seçkin unsurlarını bir araya getiren Tersane İstanbul’da başlıyor. Sonbahar 2021: İklim sayımız & "Harekete Geç" sergimizle 5-6 Ekim’de ön izleme ve 7-10 Ekim tarihleri arasında genel ziyarete açık fuardayız.

Contemporary_İstanbul_GQ

Fotoğraf: Koray Parlak

16. Cİ, tarih ve çağdaş sanatın bir araya geldiği bir buluşma, Contemporary Istanbul'un ikinci on beş yılının başlangıcı. 

Pandemi sonrasında gerçekleşecek ilk uluslararası fuarında Contemporary Istanbul, 9500 m2 kapalı ve 10.000 m2 açık alanda 57 galeri ve kurumu, sanatçıları, koleksiyonerleri, uluslararası basını ve de sanat takipçilerini Tersane İstanbul’da ağırlıyor. 

Contemporary Istanbul, bir sanat fuarının sadece fuar değil, eğitim, sanatsal gelişim ve daha da önemlisi sürdürebilirlikle ilgili olduğunu 16. Edisyonda gerçekleştirme hedefi ile hareket ediyor. Bu bilinçle özel temalı sergilere fuar alanında yer veriyor, sanatın ve dünyanın sürdürebilirliği adına üzerine düşen görevleri de yerine getirmeye çalışıyor.

 

GQ TÜRKİYE İKLİM SAYISI “HAREKETE GEÇ” SERGİSİ

Birleşmiş Milletler Türkiye ajanslarından aldığımız destek ve veriler ışığında, BM’nin küresel “Harekete Geç” kampanyasına katkı sağlamak amacıyla hazırladığımız “GQ Türkiye Sonbahar 2021: İklim” sayısı ve sergisinin tek bir amacı var: İklim gerçeğiyle ilgili atılacak en basit adımları, en yalın bir şekilde toplumla paylaşmak.  

Çevre konusundaki duyarlılığıyla tanınan, kültürüne ve doğasına sahip çıkma hikayesini sanatının bir parçasına dönüştüren Mabel Matiz;

WWF Türkiye iyi niyet elçisi olarak saha içi çalışmalarına her zaman öncelik veren Tuba Ünsal;

Kararlılıkları ve inançlarıyla, kuşaklar boyu tekrar eden kalıp fikirleri yıkmayı görev edinmiş, 

Z kuşağı iklim aktivistlerinden Atlas Sarrafoğlu, Ela Naz Birdal, Yiğit Özer ve Hazal Kara;

Ömrünü engelli veya tabiat olaylarında zarar gören hayvanların bakımına ve gerekli protezlerinin tasarımına/üretimine adamış “Hayat Tamircisi” lakaplı Hasan Kızıl; 

“İklim Değişiyorsa Sen de Değiş” sözünü benimseyerek yarattığımız bu hikâyenin baş kahramanları, anlatıcıları ve ilham verenleri. 

Geleceğe dair umudu azalanlara, yıkımlar karşısında çaresizliğe kapılanlara küçük bir hatırlatma niyetine…

Dünyanı değiştir ki dünya değişsin. 

 

Ali Tufan Koç

GQ Türkiye, Genel Yayın Yönetmeni

abone GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası