Mars'a Yolculuk Ne Kadar Tehlikeli?
Güncel

Mars'a Yolculuk Ne Kadar Tehlikeli?

''Tehlikeli, rahatsız edici ve uzun.'' Elon Musk’ın XPRIZE’ın kurucusu Peter Diamandis’le yaptığı röportajda Kızıl Gezegene yolculuğu böyle tanımladı. Tüm endişelere rağmen Musk, 2026’da insanoğlunun Mars’a gideceği konusunda emin.

SpaceX’in Mars’a gitmesi en muhtemel aracı Starship, on yıllık süre içerisinde Mars’a insan göndermeyi hedefliyor. Uzayın büyük bir gizem olduğu ve bilinmeyenin gözümüzü korktuğu bu yolculukta SpaceX’in kurucusu Musk, yolculuğa çıkanlardan bazılarının canlı dönemeyeceğini fakat insanlık tarihi için inanılmaz ve olağanüstü bir macera olacağını söyledi.

Birçok insanın öleceğini rahat ve güleç bir tavırla söyleyen girişimciye çok fazla tepki gelse de bazıları fantezilere yer vermeyen gerçekçi konuşmasını takdir ediyor.

Peki, dönememe ihtimalini bilmesine rağmen kimler bu yolculuğa çıkacak? 60 yıllık uzaya seyahat sürecince 200 roketin fırlatışından sadece ikisinde büyük kazalar meydana geldi. Fakat Mars’a yolculuk daha önce hiç denenmedi. Üstelik insanoğlunun uzayda geçirdiği en uzun zaman dilimi bir yıl. Oysa Mars’a gidiş gelişin iki yıl süreceği tahmin ediliyor. Yolculuğun kesin süresi ne zaman yapıldığına bağlı. Seyahat etmek için geçen süre altı ila sekiz ay arasında değişiyor. Öte yandan Musk ise bu yolculuğun zengin insanlar için bir çıkış kapısı olduğunu söylüyor. Asıl hedefi Mars’ta  yaklaşık bir milyonluk bir koloni kurmak olan şirket daha önce 100’den fazla roket fırlattı ancak bunların hiçbirinde insan yoktu.

Mars'a gidip herhangi bir kayıp vermeden kolonileşmeye çalışma fikri gerçekçi değil. Sadece gönüllülerden oluşacak yolculuk için şu an bunu konuşuyor olmak bile ilham verici. Bu denli riske rağmen Musk’ın yolculuğa katılıp katılmayacağıyla ilgili soru işaretleri var. Kendisi daha önce de yolculuk dışında Mars’a ilk yerleşenlerin orada ölme ihtimalinin de yüksek olduğunu söylemişti. Mars’a indikten sonra insanların orada yaşaması için sürdürülebilirlik de büyük önem taşıyor.

Elon Musk küresel ısınma, yapay zekâ veya uzaydan gelen bir tehlike sonucu insan soyunun tükeneceğinden emin ve insan soyunun kaçınılmaz son için hazırlıklar yapması gerektiğine inanıyor. Bu hazırlıklardan en önemlisi de Mars’ta kolonileşmek. 2050’ye kadar belirli bir kitlenin evi olacak Mars için Musk’ın en büyük korkusu o günleri göremeden hayata veda etmek.

 

NASA DAHA FAZLASINI GÖRMEK İSTİYOR

Nasa Helikopter 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası