NASA Daha Fazlasını Görmek İstiyor

Azim anlamına gelen “Perseverance” keşif aracı uzaya gönderildikten bir buçuk yıl sonra geçtiğimiz Perşembe Mars’a başarıyla indi. Fakat bu NASA için yeterli değil.

27 Şubat 2021

NASA Daha Fazlasını Görmek İstiyor

Perseverance’ın başarısı heyecan yaratmış ve tüm dünyada geleceğe dair umut vermiş olabilir. Fakat NASA’ya göre proje henüz tamamlanmadı. NASA’nın büyük planı: Ingenuity adlı helikopteri ve ardından astronotları Mars’a göndermek. Helikopterin sorunsuz inişi, NASA’nın, Mars gibi ince atmosfere sahip bir gezegende motorlu bir uçuşu kontrol edip edemeyeceğini görmesi açısından önemli. Çünkü Mars’ın yerçekimi Dünya’nınkinin 1/3’ü oranında ve Mars’tan Dünya’ya bir sinyalin gelmesi 7 dakika sürüyor. Dolayısıyla sorunsuz bir iniş gerçekleştirmek kusursuz bir planlama gerektiriyor. Bu inişin başarılı olması Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlere yapılacak olası uçuşlar için de büyük önem teşkil ediyor.

mars

Mars’a iniş serüveni 1965’e kadar uzanıyor ve bu serüvendeki her adım büyük bir önem taşıyor. Fakat Perseverance’ı tüm bu inişlerden farklı kılan bir özelliği daha var: Mars’tan Dünya’ya ilk defa toprak örneği taşıyacak araç olması. Keşif aracının bir diğer özelliği ise topladığı örneklerin bir kısmını Mars’ta bırakarak 2026’da ve 2028’de inecek gezginin örnekleri Mars’ın yörüngesine bırakması. Başka bir roketle yörüngeden alınacak örnekler, Dünya’mıza ulaşacak ve böylece ilk defa başka bir gezegenden roket fırlatılacak.

mars

Mars’ta bir gün geçirmenin maliyetinin geri dönüş için bir buçuk yıl olması ve 100 milyar Dolarlık faturaya rağmen SpaceX şirketi 20 yıl içinde sadece bir kişi değil, bir koloniyi Mars’a göndereceğini söylüyor. Belki bilinmeyenin hep merak uyandırmasından, belki de alternatif bir yaşam arayışından uzaya ilgimiz hiç tükenmiyor. Çok eskiden bir ovaya ev sahipliği yaptığı düşünülen araziye inen keşif aracı, acaba uzayda yaşam hakkındaki soru işaretlerini giderebilecek mi? Ve tabi en önemlisi NASA yıllardır arzuladığı daha fazlasını bulabilecek mi?

 

JEFF BEZOS GÖREVİNDEN NEDEN AYRILIYOR?

bezos


Twitter'da Yeni Dönemin Ayak Sesleri

GÜNCEL | Twitter'da Yeni Dönemin Ayak Sesleri

93. Akademi Ödülleri Adaylıkları: Sürprizler ve Daha Fazlası

GÜNCEL | 93. Akademi Ödülleri Adaylıkları: Sürprizler ve Daha Fazlası

Grammy Ödülleri Tartışmaların Gölgesinde Sahiplerini Buldu

GÜNCEL | Grammy Ödülleri Tartışmaların Gölgesinde Sahiplerini Buldu

Yıldızlarla Dolu House Of Gucci’ye İlk Bakış

GÜNCEL | Yıldızlarla Dolu House Of Gucci’ye İlk Bakış

Golden Globes: Kırmızı Halı Yerini Oturma Odasına Bıraktı

GÜNCEL | Golden Globes: Kırmızı Halı Yerini Oturma Odasına Bıraktı

78. Altın Küre Ödülleri: Gecenin En Şık Erkekleri

GÜNCEL | 78. Altın Küre Ödülleri: Gecenin En Şık Erkekleri

Daha Fazla Göster