Güncel

Sinema Sektörünün Yeni Kalesi: A24

Son yıllarda kaliteli yapımlarıyla öne çıkan yapım şirketi A24, sinema dünyasının yeni kurtarıcısı olabilir mi?

Fotoğraflar: A24

Son yıllarda sinema dünyasında ciddi değişimler yaşanıyor. Daha da dijitalleşmeye başlayan sektör, Harvey Weinstein’ın skandalları, Netflix ve HBO gibi dev streaming platformlarının kendi filmlerini çıkarması derken bambaşka bir yöne doğru evrildi. Ancak bir yapım şirketi var ki, sinema sektörünü tek başına ayakta tutmaya çalışıyor. Bu yapım şirketinin adı A24!

Şimdi bu yapım şirketinin nasıl sinema sektörünü ayakta tuttuğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ancak öncesinde size kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Hollywood’u merkez edinen sinema sektörden daha farklı bir anlayış benimseyen ve Amerika’nın doğusunda, New York’ta kurulan A24 bu yaklaşımıyla ilk başlarda çok fazla dikkat çekmemişti. 2012 yılında temelleri atılan şirket, 20th Fox Century, Paramount, MGM gibi şirketlerin yanında neredeyse iş yakalama fırsatı sıfırken, yavaş yavaş kaliteli yapımlarıyla göz doldurmaya başladı. Daha sonrasında ise Hollywood’un en ünlü oyuncularının radarına giren şirket bir nevi ödül kazanmak isteyen sanatçıların durak noktası oldu.

Peki bu başarı nasıl gerçekleşti? Öncelikle A24 sinema sektörüne başka bir açıdan bakıyor. Gerektiğinde dramatik, korku ve komedi türünde filmler çıkaran şirket, sinematografik çekimleri, farklı kurgu akışları ve festivallerde yarışan yapımlarıyla oyuncuların tercih etmek istedikleri bir platform olarak görülüyor. Kısacası ödül kazanmak isteyen ya da kariyerinde yeni bir çıkış arayan oyuncular A24’de yer almak için çetin bir mücadele veriyor. A24’ün bir diğer artısı ise doğru yönetmenlerle çalışması. Ari Aster, Safie Kardeşler, Barry Jenkins, ve Yorgos Lantimos son dönemin öne çıkan yönetmenleri A24’ün çatısı altında filmlerini yayınlarken, çıta her geçen gün daha da yükselmeye başladı. Bu yıl her sektörde olduğu gibi pandemiden etkilenen A24, yine de Minari, Zola ve The Green Knight gibi filmleriyle ayakta olduğunun ve yeni çalışmaların geleceğinin sinyalini verdi.

Yakın dönemde adını daha sık duyacağımız yapım şirketlerinden biri olan A24’ün en beğenilen ve dikkat çeken yapımlarını aşağıda sizin için derliyoruz. Şimdiden keyifli seyirler.

2021'in Beklenen 10+1 filmi yazısını keşfetmek için linke tıklayın. 

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası