Tartışmaya Açtık: 78. Altın Küre'nin Hayal Kırıklığı ve Sürpriz Yaratan Adaylık Seçimleri
Güncel

Tartışmaya Açtık: 78. Altın Küre'nin Hayal Kırıklığı ve Sürpriz Yaratan Adaylık Seçimleri

78. Altın Küre adaylıkları konuşturmaya devam ediyor. Çünkü durum 'beklenmeyeni beklemek' seviyesini aştı. İşte hayal kırıklığı yaratan ve ters köşe yapan adaylıklar.

Pek çok eleştirmenin yılın en iyi TV yapımları listesinde yer alan ‘I May Destroy You’ Altın Küre ödüllerinde size kaç kategoride aday oldu ? SIFIR. Sadece Michaela Coel'in olağanüstü performansı için bile en azından bir adaylığı olabilecekken hiç yer verilmemesi televizyon dünyasına dair bir şeylerin yok olduğunun göstergesi sayılabilir. Hatta belki de Altın Küre’nin şimdiye kadar sergilediği en büyük 'görmezden gelme' durumu. 

Lady Whistledown, Bridgerton'ın 78. Altın Küre'ye davet edilmediğini bildirdi. Hollywood Foreign Press Association’ın yeni ve heyecan verici dizilere girişme geçmişi göz önüne alındığında, Bridgerton için bir ya da iki adaylık kesin gibi görünüyordu. Bu yıl beğeni toplayan dizilerin hepsi dışarıda bırakıldı: Insecure, Fargo, What We Do in the Shadows, Bridgerton ve Dead to Me.

‘Emily in Paris’, En İyi TV Komedisi dalında aday gösterildi ama bu ödüle değecek bir yapım mı ? Sanmıyorum. Emily in Paris eğlenceli, ama bazen durağan ilerliyor ve konusu öngörülebilir sıkıcılıkta. 

Altın Küre tarihinde bu yıla kadar En İyi Yönetmen dalında kadar sadece 5 kadın film yapımcısını aday gösterilmişti ve bir yılda asla birden fazla kadın yapımcıya yer verilmemişti. Bu yılın önemli gelişmelerinden biri: En İyi Yönetmen dalında 3 kadın yönetmen görüyoruz. Nomadland’den Chloé Zhao, Promising Young Woman’dan Emerald Fennell ve One Night in Miami’den Regina King. Şimdiye kadar, Ödülü alan tek kadın 1983 yılında Yentl filmini yöneten Barbara Streisand oldu. Bakalım bu senenin kazananı tarihi değiştirecek mi? 

 

21-02/05/james-corden-the-prom.png

 

Meryl dışarıda, Corden içeride mi? Meryl Streep 32 kez aday olarak Altın Küre tarihindeki en çok aday gösterilen kişi olmuştur. Bu yıl hem The Prom hem de Steven Soderbergh’in Let Them All Talk filmlerinde rol aldı. Kariyerinin en iyi performansları bunlar mıydı? Hayır. Bu yıl Altın Küre için aday gösterilen performansların çoğundan daha iyi miydiler? Şüphesiz. Meryl’in The Prom’dan aday gösterilmesi öngörülürken, performansı tartışmaya yol açmış rol arkadaşı James Corden’ın adaylar listesinde adının olması oldukça ilginç. HFPA'nın bu yıl Ryan Murphy filmi için birini aday göstermesi gerekiyorsa, Meryl Streep en iyi seçenek değil miydi? 

2020 Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri ödülü kazanan Minari bir Amerikan filmi olmasına rağmen Altın Küre’nin dil kuralına kurban gitti. Aynı sorun, geçen yıl ‘The Farewell’ filminin de başına geldi. Oy verme tabanında yabancı gazetecilerin de bulunması bu kuralı daha da tuhaf hale getiriyor. Yalnızca En İyi Yabancı Film kategorisine aday olan eleştirmenlerce çok beğenilen filmin ne başarılı oyuncusu Youn Yuh-jung ne de filmin muhteşem senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Lee Isaac Chung adı herhangi bir kategoride geçmiyor. Altın Küre’ye dair bir diğer hayal kırıklığı Minari oldu.

 

21-02/05/riz-ahmed.jpg

 

Bu senenin dikkat çeken performanslardan birine imza atan Riz Ahmed, kariyerinin ikinci Golden Globe adaylığını Sound of Metal ile elde etti. Filmde sağırlaşmaya başlayan bir müzisyene hayat veren Ahmed, performansıyla yakın dönemin en güçlü oyuncularından biri olabilir. Golden Globe’u kazanır mı bilemiyoruz, ancak Riz Ahmed ‘Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu’ kategorisinin en iddialı adaylarından biri.

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası