The White Lotus'un Giriş Müziğini Neden Atlayamıyoruz?
Güncel

The White Lotus'un Giriş Müziğini Neden Atlayamıyoruz?

Michael White'ın çok konuşturan dizisi The White Lotus'un tema müziği TikTok dahil her yeri ele geçirdi. Biz de bir profesyonelden bu giriş müziğinin neden bu kadar bağımlılık yarattığını açıklamasını istedik.

Dünyanın yüzde birlik zengin kesimine dair herkesin en sevdiği dizi, yenilenmiş kadrosu, yeni Sicilya mekânı ve güncellenmiş tema şarkısıyla geri dönmüştü. Mike White'ın eleştirmenlerden tam not alan White Lotus'unun ikinci sezonu, ultra zenginleri daha da yüksek prodüksiyon gücüyle, her influencer'ın uğruna öleceği Akdeniz'in ağız sulandıran görüntüleriyle eleştirmeye devam ediyor.

Ancak hikaye incelikle ilerlerken, dizinin hayranları hipnotik yeni açılış jeneriği melodisiyle kendilerini kaybediyorlar. İlk sezon Emmy Ödüllü besteci Cristobal Tapia de Veer'in tedirgin edici "Aloha!" şarkısıyla başlamıştı, ancak dizinin yeni yönüne bir selam niteliğinde, yine Tapia de Veer tarafından yazılan "Renaissance" görkemli vokallerle daha çok bir İtalyan operası gibi başlıyor. Ancak tıpkı White Lotus tatil köyündeki bir tatilin asla planlandığı üzere gitmemesi gibi (ve spoiler: zaten biliyorsunuz ama sonunda birileri ölüyor), tema melodisi de giderek kaotik hale geliyor ve "Aloha"ya geri dönüyor, ancak bu kez yüksek kalp atışları eşliğinde.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, TikTok şimdiden bu müziğin kullanıldığı videolarla dolu.

Pek çok kullanıcı jeneriği Kris Jenner, Britney Spears ya da Chris Lilley'nin Ja'mie olarak dans ettiği kliplerle bir “meme”e dönüştürdü ve aşağıdaki gibi başlıklarla birleştirdi: "Hayır, "girişi atla" tuşuna basmayacağım, çok teşekkür ederim."

Sanki tema melodisi TikTok'ta viral olmak için tasarlanmış gibi... Her neyse, bazıları şarkının sonunda ilahi bir yükseliş hissettiklerini bile söyledi.

Peki parça neden bu kadar etkili? Leeds Üniversitesi'nde Müzik Profesörü olan Edward Venn, şarkının "çok kısa bir süre içerisinde başlangıçtaki duygulardan alıp bizi başka bir yere götürebilmesi" olduğunu söyledi.

Venn: Açılıştaki piyano havası, klasik müziğin zerafetini çağrıştırıyor. Ancak başlangıçtan itibaren tam olarak oturmuş değil: ritimler, sanki John Carpenter'ın Halloween tema müziğinin düzensizliğine sahip. Ve bunu takip eden akor ilerleyişi, [İngiliz besteci] John Murphy'nin 28 Days Later, Sunshine ve Kick Ass'te duyulan ve The Haunting of Hill House'un açılışını çağrıştıran, kötü bir şey olacağı önsezisini yaratmak için kullandığı favori armonik dizisi şeklinde.

Başından itibaren tema son derece tedirgin edici. Venn sebebini açıklıyor: Başlangıçtaki minör akorun majöre geçmesi - bir umut, bir soluklanma hissi sunması - ancak sürekli ve durdurulamaz bir şekilde minör akorun tehdit edici imalarına geri kayması… 

Bir opera sanatçısı "klasik müziğin ışıltısını ve ihtişamını çağrıştırıyor; melodisi White Lotus'un 1. sezonunun tema müziğini hatırlatması bakımından da tanıdık" diyor. "Ancak izleyiciler çok rahat edemiyorlar çünkü "melodinin elektronik olarak üretilmiş dalgalı versiyonu bizi tekinsiz ortamların derinliklerine ne insani ne de mekanik şekilde ama ikisi arasında rahatsız edici bir şekilde gönderiyor."

Parça bir de TikTok için mükemmel bir bas vuruşu bulunduruyor. Preofesör Venn "Europop erbaplarının bizi modern İtalya'da konumlandırdığını söylüyor ve "giderek artan ısrarlı perküsyona paralel olarak etkileyici vuruş, çarpıtılmış melodi ve tehdit edici akor ilerlemeleriyle birleşiyor. Distort edilmiş atonal ses katmanı da eklenince tema şarkısının tüm tekinsiz, önsezili niteliklerini güçlü bir kapanışa taşıyor" diyor.

Bir müzik uzmanı tarafından onaylanmış tartışılmaz bir hit. Şimdi sadece kulüplere sızmasını bekliyoruz.

British GQ

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası