ZOOM: En Çok ‘İzlediğim’ Platform
Güncel

ZOOM: En Çok ‘İzlediğim’ Platform

Üzgünüm Netflix, kusuruma bakma Amazon, çok iyi yapımlar sunuyorsunuz fakat ben artık hayatın hem gerçek hem surreal hallerini ZOOM üstünden bizzat yaşıyorum, hem de kaydet özelliği sayesinde sonradan izleyebiliyorum.

Evden çalışma döneminin başlaması ile kimimiz ilk kez tanıştık, kimimiz onu tekrar hatırladık. Salonlar dolusu insan, 10 küsür inç’lik ekranlarda doluştuk işleri halletmeye başladık. 

Hangimiz bilgisayarın ön kamerasını bu kadar kullanıyorduk ki! Bazen karşılaştığınız suret sebebi ile irkilmiş olabilirsiniz, yalnız değilsiniz. Karantinanın ilk dönemlerinde Tom Ford reçetesi ile Zoom görüşmelerinde nasıl daha iyi görünebileceğimizi derleyip sonrasında bu dev hizmetim karşılığında bol teşekkür almıştım. 

Toplantılarda kameralar yavaş yavaş kapanmaya başladı derken çevrim içi partilerde bu kez kameralar evde tek başına ama birlikte bir ruh haline katkıda bulunmak için açıldı. Yoga dersinden, terapiye, kişisel gelişimden antrenmana dünyaya bağlanılan bu simetrik dikdörtgenlerin yoğunluğu, hayatlarda öylesine arttı ki, ben bir süre sonra iş arkadaşlarımı çok izlediğim bir dizinin karakteri gibi görmeye başladım. 

Bu ‘unscirpted’ seride bizzat kahramanı olduğum sekanslarda, tanıdık bir cast ile bazen planlı bazen plansız saatlerde, izlemeyi sevdiğim bir dizinin interaktif bir bölümü için buluşuyor hissine kapılıyordum. Önceki sayılardan biri için, genel yayın yönetmenim, ‘hangi dizileri yazmak istersin’ dediğinde de, ‘istersen bizi yazabilirim, galiba yoğunluktan başka bir şey izleyemedim’ cevabım durumu özetleyecektir. :) 

 

Zoom’un ekran & gerçek hayat sınırlarındaki etkisini hissettiğim bir başka durumda bu kez işin içinde gerçekten aktöerler vardı. 

2020’nin de basın buluşmaları yıldızı pek tabii ZOOM’du. HBO yapımı Lovecraft Country’nin röportajları için ayarlamalarımızı yaptık. Sözleşilen gün gelince, dizi bölümlerini izlediğim ekranımda, bir kahve arası verip tişörtümü değiştirdim aynı yerde, aynı pozisyonda aynı ekranda, bu kez ZOOM'a geçtim ve biraz önce harika işler çıkaran insanlarlar ile  kanal yetkililerinin yönlendirmesine göre bir odadan bir diğer odaya, tanışıp konuşup içerik oluşturma fazında da yine ZOOM’daydım. 

 

zoom

 

2020’nin resmi olmayan ‘resmi kelimesi’ pek çok kişi için ‘’ZOOM’dayım’’ olabilir. Kaç telefon konuşmasını bu şekilde sonlandırdığınızı, evde sizden başkası biri varsa içeriye kaç kez bu şekilde seslendiğinizi bir düşünün.

Kameralar açık, ekranda bağlı kaldığımız bu süre içinde işin en insani tarafı da, iş personalarımız online durumdayken ısrarla kapıyı çalan biri, odaya dalan aile üyeleri, ses yapan ev arkadaşı ve benzeri durumlar ile en samimi tepkilerimiz ve hallerimiz ile var olduğumuz dijital mecra ZOOM oldu.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası