Haftada Kaç Kez Duş Alınmalı Yakobchuk Olena
Bakım

Harvard'a Göre Haftada Kaç Kez Duş Alınmalı

Eğer otomatik cevabınız her gün ise, size bir sürprizimiz var.

Eğer size haftada kaç kez duş almanız gerektiği sorulsaydı, cevabınız muhtemelen her gün olurdu. Ve evet, günlük rutininizin nasıl olduğuna bağlı olarak (fiziksel bir işiniz varsa, spor yapıyorsanız vb.) bu cevap kesinlikle doğru olanı.

Ancak Harvard Tıp Dergisi, araştırmalara göre her gün duş almanın sağlığınız için iyi olmadığını söylüyor. Ne? Nasıl? Ama bu iğrenç! Gelin bunu adım adım ele alalım.

Uzmanlar, cildimizi her gün sıcak suyun altına sokarsak, ovarsak, cildi sağlıklı tutan doğal yağları ortadan kaldıran çok fazla duş jeli kullanırsak cildin zarar görebileceğini ve bunun sonucunda tahriş olabileceğini, kaşınabileceğini ve hatta enfeksiyon veya alerji oluşturabileceğini açıklıyor. Dolayısıyla, her gün mutlaka yıkanmanızın nedeni bunun yapılacak en sağlıklı şey olduğunu düşünmenizse, durum böyle olmayabilir.

Peki haftada kaç kez duş almalısınız? Açıkçası bu, başta da belirttiğimiz gibi, her zamanki aktivitenizin ne olduğuna bağlı. Her gün spor yapıyorsanız veya çok fazla hareket ettiğiniz bir işiniz varsa, her gün duş almanız gerekir. Diğerleri içinse, Harvard dergisine göre “haftada birkaç kez” yeterli. Uzmanlar tam olarak kaç gün olduğu konusunda hemfikir değiller, ancak yaklaşık 4 gün olduğunu tahmin ediyorlar.

Bu miktara hala ikna olmadıysanız ve normal günlük rutininize devam etmeyi tercih ediyorsanız veya durumunuz nedeniyle bunu yapmak zorundaysanız, en azından cildinize bakmak için bazı tavsiyelere uyabilirsiniz: çok sıcak su yok, en iyisi ılık su.

Süngerle sertçe ovalamaktan kaçının ve fiziksel olarak aktif değilseniz, koltuk altları ve kasıklarda sadece sabun kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca cilde zarar vermeyen, cildi korumaya ve nemli tutmaya yardımcı olan ürünleri tercih edin. Elbette duşunuzu kısa tutmaya çalışın, yaklaşık 4 dakika fazlasıyla yeterli.

Hafta sonu evde kanepede oturuyor, iş stresinden arınıyor ve banyo yapmak istemiyorsanız, sorun değil. Sadece günün sonunda cildinizin dinlendiğini ve ona iyi baktığınızdan emin olarak hareket edin. Ancak, tercihinize bağlı olarak pazar akşamı veya pazartesi sabahı suyun altına girin.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ İSPANYA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Murat Bür’le Wellness’a Giriş
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası