Lewis Hamilton Getty Images
Güncel

Lewis Hamilton Ferrari'ye katılmak üzere Mercedes'ten ayrılıyor

Mercedes'te geçirdiği onbir yılın ve Alman markayla kazandığı altı Dünya Şampiyonluğu'nun ardından Lewis Hamilton Ferrari'ye geçiyor.

Lewis Hamilton ve Mercedes'in birlikteliği sona erdi. Formula 1 pilotunun, yedi dünya şampiyonluğunun altısını kazandığı Alman takımından ayrılarak İtalya'da konumlanması herkesi şaşırttı. 39 yaşındaki Britanyalı pilot, Monegasque Charles Leclerc ile birlikte motor sporlarının diğer devi Ferrari ile resmi sözleşme imzalayacak. Haber bu sabah geç saatlerde İngiliz medya kuruluşu Sky Sports tarafından doğrulandı. Leclerc'in 2025 yılından itibaren İtalyan üreticinin ünlü kırmızı sürücü kıyafetini giymesi bekleniyor.

Lewis Hamilton'ın Maranello'ya gelişiyle ilgili söylentiler birkaç aydır ortalıkta dolaşıyordu. Ağustos ayının sonunda, yedi kez dünya şampiyonu olan pilotun Toto Wolff'un takımıyla olan sözleşmesini 2025 yılına kadar uzatmasıyla bu söylentiler son bulmuş gibi görünüyordu. Ancak spor gazetesi L'Équipe ve Form1a.uno'dan alınan bilgilere göre, Ferrari ve direktörü Fréderic Vasseur ile yapılan görüşmeler, tartışmasız Michael Schumacher ile birlikte Formula 1'in en başarılı şampiyonu ve takım arasında nihai anlaşmaya varılana kadar devam etti. Lewis Hamilton'ın ayrılış haberi Mercedes çalışanlarına 1 Şubat Perşembe günü öğleden sonra erken saatlerde Toto Wolff ve Teknik Direktör James Allison tarafından telefonla yapılan bir toplantıyla duyuruldu.

Charles Leclerc ise geçtiğimiz hafta sözleşmesini beş yıl daha uzattı. Önemli bir maaş artışıyla (26 yaşındaki pilot 2025 ve 2026 yıllarında 40 milyon Avro kazanacak) birlikte gelen bu uzatma, Ferrari'nin yıkılmaz Red Bull ve Mercedes ile rekabet halinde motor sporlarının en üst kademelerine geri dönme planının bir parçası. Ferrari'nin mevcut ikinci pilotu Carlos Sainz, bu yıl sona erecek olan sözleşmesini henüz uzatmadı. İspanyol pilot, Lewis Hamilton'la anlaşarak başka ufuklara yelken açabilir.

Bu içerik GQ Fransa websitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Spot Işıkları Kuliste: Chris Appleton
İLGİLİ İÇERİKLER Lewis Hamilton Ferrari
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası