Berbat bir iş gününden nasıl sağ çıkılır?

Uykusuzluk, huysuzluk ve korkunç bir baş ağrısı... Bu gün nasıl bitecek diye endişe etmeyin; böyle berbat bir günde bile verimli çalışmanızı sağlayacak önerilerimizi dinleyin.

25 Haziran 2012

Berbat bir iş gününden nasıl sağ çıkılır?

 

Uyku düzeninizi sadece bir günlüğüne bile bozmak sonraki birkaç gününüzü mahvetmek için yeterli. Dün geceki partide ne kadar çok eğlenmiş olursanız olun, bunun ne yazık ki ertesi sabahki performansınıza hiçbir katkısı olmayacak. Bu iş gününü sağ salim bitirmek niyetindeyseniz kendinizi toplayın, ayağa kalkın ve mesainizi hasarsız bitirmek için mücadeleye başlayın. Evet, ne yaparsanız yapın harika bir gün geçirmeyeceksiniz ama en azından mesai saatinin bitişini görebileceksiniz.

Yediğinize içtiğinize dikkat edin

Muhtemelen karnınız aç ama canınız hiçbir şey istemiyor. Güzel, çünkü az yemek yapmanız gereken en doğru hareket. İşe sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Ardından hafif birşeyler yemeyi deneyin ve gün boyunca bol bol su için. Şekerden ve karbonhidrattan uzak durmaya çalışın, proteinli ve lifli yiyecekleri tercih edin.

Kahve kozunuzu iyi oynayın

Doğru miktarda kafein sizi bütün gün ayakta tutabilir fazlasıyla baş ağrınızı tetikleyip gününüzü mahvedebilir. Güne sade bir fincan kahveyle başlayın ve gerekiyorsa öğle saatlerinde bu dozu tekrarlayın. Kafein, beyninizin çalışmasıyla sürekli artan adenozin seviyesini düzenleyerek sizi ayakta tutacak.

Hafif egzersizlerle harekete geçin

Boşuna dememişler sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye... Gün içinde uygulayacağınız hafif bir egzersiz programı kan dolaşımınızı düzenleyecek ve kafanızı dik tutmanızı sağlayacak.En basitinden, 30 saniye aralıklarla 3 set şınav çekin. Her setteki şınav sayısını performansınıza göre belirleyin. Fazla coşkulu davranmayın ve toplamda 5 dakikayı geçmemeye özen gösterin.

Ayakta çalışın

Masa başında, bilgisayar karşısında yapacak çok işiniz olabilir. Ama kabul edin, oturmak demek uyumak demek. Mümkün olduğunca ayakta kalmaya çalışın, yürüyerek düşünün, kısa yazışmalarınızı ayakta yapın.

Planlı bir uyku molası verin

Ne önce, ne de sonra; öğleden sonra saat 1 ve 3 arası 20 dakikalık bir uyku molası verin. Vücut saatinizin şaşmaması ve kısa uykunun ters etki yaratmaması için bu zamanı seçin.


Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

HAYAT REHBERİ | Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

HAYAT REHBERİ | WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

İkinci Buluşmayı Garantilemenin 5 Yolu

HAYAT REHBERİ | İkinci Buluşmayı Garantilemenin 5 Yolu

Dikkat! Yoksa Seks Bağımlısı mısınız?

HAYAT REHBERİ | Dikkat! Yoksa Seks Bağımlısı mısınız?

Daha Fazla Göster