Bu kışı sapasağlam atlatın
Hayat Rehberi

Bu kışı sapasağlam atlatın

Şu an nezleyle boğuşuyorsanız yalnız değilsiniz. Soğuk algınlığına savaş açıp onu yenmek için gerekli olan basit ve doğal yolları paylaşıyoruz.
Burun tıkanıklığı için tuzlu burun spreyi

Tuzlu burun spreyi genzinizi ıslatarak doluluğu ve tıkanıklığı giderir. Aynı zamanda burnunuzdaki bakterileri ortadan kaldırır.

Boğaz ağrısı için meyan kökü çayı

Sıcak sıvılar her zaman boğazı rahatlatır ancak meyan kökü çayında ağrıyı yumuşatan tedavi edici bileşikler bulunur. Aynı zamanda, vücuttaki su kaybını da önlemeye yardımcı olur.

Öksürük için adaçayı

Adaçayı özünün balgam söktürücü özelliği sayesinde vücudunuz, solunum sisteminizden mukusları atar ve öksürüğünüz azalır. Balgam söktürücü bir ilaç yerine çaya veya sıcak suya bir damla adaçayı özü katmayı deneyin.

Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek için mürver suyu

Mürver soğuk algınlığına iyi gelen bir bitkidir. İçinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan C vitamini bulunur.

Griple savaşma planı

Bir hapşırmayla yaklaşık 45 bin tükürük zerresi etrafa saçılır. Tükürüğün içinde ise milyonlarca virüs vardır. Virüsler her yere yayılır ve para dahil olmak üzere kağıt üzerinde saatlerce, kapı kolları ve tezgahlarda ise günlerce yaşayabilir. Ve neticede bu mikroplar gribe davetiye çıkarır. İşte griple savaşmanın ana planı:

 - Ellerinizi sık sık yıkayın.

 - Ellerinizi ılık sabunlu suyla en az 20 saniye ovalayarak yıkayın.

 - Alkollü dezenfektan da kullanabilirsiniz.

 - Hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde ağzınızı hemen çöpe atılacak bir mendille kapatın.

 - Gözlerinizi ovuşturmayın, elinizi ağzınıza ve burnunuza götürmeyin. Mikroplar mukoza zarlarından geçerek vücudunuza girerler.

 - Burnunuzun kenarlarına vazelin sürerek bir bariyer oluşturun. Bu, burnunuzun kenarları kuruduğunda, özellikle de uçak yolculuklarında işe yarar.

 - Hastayken evden çıkmayarak arkadaşlarınıza iyilik yapın.

Kötü nefes için doğal çözüm: kereviz

Kereviz, ağız kokusuyla baş etmede çok başarılıdır çünkü çok fazla lif içerir. Lif zengini besinler, tükürük oluşumuna yardımcı olur ve bu da ağız kokusuna neden olan plakları yok etmeye yarar. Havuç ve elma da lif zengini besin seçenekleri arasındadır.

 

Soru - Cevap
#1. Yemeklere çok tuz atıyorum, nasıl vazgeçebilirim?

Sodyum gerekli bir besin olabilir ancak fazla alındığında zararlıdır. Tuz kullanımınızı azaltarak tansiyonunuzu doğal yoldan kontrol altına alın. Tuz yerine sarımsak ve baharat karışımları kullanabilirsiniz. 1/4 çay kaşığı tuzda 600 mg’dan fazla sodyum vardır (Günlük önerilen doz 2 bin 300 mg’dır). Bunun yerine sarımsak ve bitkileri kullanırsanız aynı ölçüde bulunan sodyum miktarı 0 mg’dır. 

#2. İyi kolesterol nasıl yükseltilir?

HDL yani iyi kolesterol değerlerinizin en az 40 olması gerekir. Zeytinyağı (günde bir yemek kaşığı), balık (günde 113 gram) ve cevizde (günde 12 adet) bulunan sağlıklı yağları tüketerek ve her gün 30 dakika yürüyüp fiziksel aktivitede bulunarak HDL’nizi yükseltebilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası