Neyi ne zaman almalı?

Her şeyin bir zamanı var, alışverişin de öyle. Satın alacaklarınız için yılın doğru zamanını beklemek bütçenize katkı sağlamanın önemli yollarından biri.

23 Şubat 2012

Neyi ne zaman almalı?

Bisiklet: Karda kışta pedal çevirmek pek akıllıca olmasa da baharda dere tepe gezmek için, bisikletinizi kış aylarında alabilirsiniz. Yeni sezonda artacak fiyatlardan etkilenmemek için aralık ve ocak ayları doğru zaman.

Tekne: Avrasya Boat Show uluslararası yat fuarının düzenlendiği şubat ayı tekne almak için iyi bir zaman. Markalar fuara özel kampanyalar düzenliyorlar ve birebir pazarlık şansınız var. şubatta sipariş verip tekneninizi yaza teslim alabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi ve kamera: Dünya çapında yeni modellerin lansmanı ocak ortasında yapılıyor. şubattan itibaren eski modellerin fiyatları düşmeye başlıyor. martta markalar stoklarını eritmeye yönelik kampanyalar yapıyorlar.

Tatil: Yaz planlarınızı tatile gitmeden önceki hafta yapmaktansa şubat ve mart aylarında ön rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Kış tatili içinse eylül ve ekim aylarını ajandanıza işaretlemeyi unutmayın.

Otomobil: Yeni yasal düzenlemeye göre ağustos ayından sonra üretilen otomobiller bir sonrakı yılın modeli olarak kabul ediliyor. Yani yeni modeller eylülden itibaren bayilerde yerlerini alıyorlar. Bir an önce gitmesi gereken bu yılın modellerinden bir tane edinmek isterseniz eylül ayında avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Şarap: Bağbozumu, yani eylül ve ekim ayları senenin mahsulünü en ucuza alabileceğiniz zamanlar. Taze şişelerinizi uygun koşullarda saklayarak birkaç yıl sonra kendi yıllanmış şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Çikolata: Yılbaşı ve ardından Sevgililer Günü de geçtikten sonra mart ayında çikolata fiyatları düşüşe geçer. Ayrıca bayramlardan sonra da çok ucuza çikolata alabilirsiniz.

Giyim: Kış indirimleri hemen ocak ayı başında, yaz indirimleriyse temmuz ortasında başlar. Gardrobunuz için klasik parçaları bu zamanlarda toplayabilirsiniz.

Bilgisayar ve konsol oyunları: Genel hedef kitle yarıyıl tatiline girdiğinden ocak ayı sonunda oyunlarda kampanya ve indirimler başlıyor. Aynı kural yaz tatili için de geçerli. Yazın oynayacağınız oyunları haziranda kampanyalı olarak satın alabilirsiniz.

TV ve ev sineması sistemleri: En büyük teknoloji üreticisi Japonya’nın mali yılı martta sona eriyor. Yeni modeller nisanda piyasaya çıkıyor. Bu yüzden nisandan itibaren tüm dünyada mevcut stokları eritmek için kampanyalar başlıyor.

Klima: Herkesin havaların asla ısınmayacağını düşündüğü kış ayları, klima almak için en uygun zamanlar. Yeni yıl fiyat artışlarından etkilenmemek için aralık ayını tercih edebilirsiniz.

Mangal ve bahçe mobilyaları: İlk yağmurlar başladığında mağazalar mangalları ya depolara kaldırırlar ya da çok ucuza satarlar. Bu ucuz parçalardan birini satın almak için eylülü bekleyin. Bahçe mobilyaları için de aynı kural geçerli. Ayrıca biraz şanslıysanız, nisan ayında eski stoklardan da birkaç parçayı ucuza bulabilirsiniz.

Parfüm: Yılbaşı için hazırlanan setler, eğer Sevgililer Günü’nde de satılmadılarsa çok ucuza sizin olabilirler. Mart başında fiyat etiketlerini konrtol etmeye başlayın.

Spor malzemeleri: Sezon araları spor malzemelerini en ucuza alabileceğiniz zamanlar. Yaz sporları için ekim-kasım, kış sporları için mart-nisan aylarında uygun fiyatlı spor malzemeleri bulabilirsiniz.


Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

HAYAT REHBERİ | Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

HAYAT REHBERİ | WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

İkinci Buluşmayı Garantilemenin 5 Yolu

HAYAT REHBERİ | İkinci Buluşmayı Garantilemenin 5 Yolu

Dikkat! Yoksa Seks Bağımlısı mısınız?

HAYAT REHBERİ | Dikkat! Yoksa Seks Bağımlısı mısınız?

Daha Fazla Göster