Tatil dönüşü dibe vurmayın
Hayat Rehberi

Tatil dönüşü dibe vurmayın

İnanılmaz gibi gelse de harika bir tatilin ardından, ilk iş günü kabusunu yaşamamak mümkün. İşte tatilden ofise muhteşem bir dönüş yapabilmeniz için birkaç öneri...

 

Bazı şeyleri bilmek için falcı ya da kahin olmaya gerek yok. Aylardır hayalini kurduğunuz tatile çıkabilmek için durmaksızın çalışıyorsunuz. Güneşin altında uzanmak, kumlarda yürümek ve denizin keyfini çıkarmak için kaç zamandır bekliyorsunuz. Restoranlardan, gece gezmelerine ve tekne turlarına kadar tatilinizi en ince ayrıntısına kadar planladınız. Peki ya her tatilden sonra kabusa dönüşen ilk iş gününü? İyi bir tatilin ardından dibe vurmak kaderiniz olmamalı. Bozuk uyku düzeni ve güneş yanığıyla pek iyi gitmeyen ofis yaşamına hızlı ve başarılı adaptasyon için birkaç önerimiz var:

Hazırlığınızı gitmeden yapın

- İşlerinizden kurtulun. Elinizdeki işleri bitirin, uzun süreceğini düşündüklerinizi devredin. Fazla iyi niyetli davranıp son birkaç iş gününüzü deliler gibi çalışarak mahvetmenize gerek yok. Ne de olsa başkaları da tatile gitmeden önce mutlaka size aynısını yapacaktır. Sadece sürecek işler için doğru bilgileri doğru kişiye vermeyi ihmal etmeyin.

- Tatilinizi afişe edin. Gittiğinizi ve aradıklarında sizi bulamayacaklarını ve bundan hiçbir şekilde sorumlu olmayacağınızı birlikte çalıştığınız herkese duyurun. "Gittiğinden haberim yoktu" bahanesiyle üzerinize yıkılabilecek işlerden sıyrılmanın tek yolu bu.

- Posta kutunuzu temizleyin. Takip etmeniz gereken e-postaları mutlaka cevaplayın. Yeni işler konusunda bilgilendirmeniz gereken şirket dışındaki kişileri de haberdar etmeyi unutmayın. Bitmiş işleri arşivleyin ve "Tatildeyim" otomatik cevap mesajınızı ayarlayın. İşlerinize tatildeyken değil döndüğünüzde devam edeceğinizi ısrarla belirtin. Elinizde telefonla, güneşin altında ve çıplakken, insanları buna ikna etmek daha zor olacaktır.

Evinizi dönüşe hazırlayın

- Ufak çaplı bir temizlik yapın. Bulaşıkları yıkayın, çöpleri çıkarın, ortalığı toplayın. Çarşaflarınızı değiştirmeyi unutmayın. Tatilden temiz ve düzenli bir eve dönmek, ilk uykunuzu temiz bir yatakta uyumak çok şeyi değiştirecek. Ayrıca düzenli olmak tatil dönüşü bavuldan çıkan eşyalarınızı daha rahat organize etmenize yardımcı olacak.

- Dönüş kıyafetlerinizi seçin. Dönüş yolunun yorgunluğuyla kıyafetler arasında kaybolmaktansa, ilk iş gününde giyeceklerinizi gitmeden ayarlayın, kafanız rahat olsun.

Ulaşılmaz olun

- Ve mümkünse öyle kalın. Çalışma arakdaşlarınızın mutlaka her zaman soracak bir şeyleri vardır. Onların daha sıkı çalışma motivasyonunu artımak ve araştırmacı kişiliklerini geliştirmek için telefonunuzu kapalı tutmaya, e-postalarınızı almamaya ve başka herhangi bir yoldan iletişim kurmamaya çalışın. Kesintisiz kafa dinlemek de yanınıza kar kalsın.

Tatilden tazelenmiş dönün

- Acı ama gerçek: Tüm sene boyunca kısacık bir tatil için çalışıyorsunuz. Tatil boyunca kendinizi yıpratmayın. 90 derece kaya tırmanışı, paraşütsüz atlama (!) ya da türlü ekstrem su sporları gerçekten istediğiniz şey olmayabilir. Tatil boyunca güzelce dinlenin, uyku düzeninizi çok esnetmeyin, güne çok geç başlamayın, zengin kahvaltılar edin. Pişman olmayacaksınız.

- Geri dönüşünüzü kutlayın. Şampanya patlatmanıza gerek yok ama döndüğünüzü çalışma arkadaşlarınıza haber verin ve bilmeniz gerekenler için bir toplantı yapın. Bunu bir öğle yemeğine taşıyabilirsiniz.

- Tatil anılarınızı yaşatın. Mesela geçirdiğiniz güzel zamanların fotoğraflarını masanıza koyabilirsiniz. Mutlu kareler, iyi bir tatil geçirdiğinizi size hatırlatacak ve daha sonrakiler için sizi motive edecek. İşe dönmek kesinlikle eğlenceli değil ama keyfinizi kaçırmayın. Zaten çalışma hayatı, en son tatilden bir sonrakine kadar geçen sıradan bir süreçten daha başka nedir ki?

 

İLGİLİ İÇERİKLER iş dünyası tatil
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası