House of the Dragon 2.sezon HBO
Popüler

House of the Dragon'un 2. sezonu daha çok kan döküleceğine işaret ediyor

Game of Thrones spin-off'u Haziran ayında gösterime girecek. İşte şu ana kadar dizinin 2.sezonuna dair bildiğimiz her şey.

Bu yazı House of the Dragon birinci sezona dair spoiler içermektedir.

Bir zamanlar prestijli fantastik TV'nin zirvesi olarak kabul edilen Game of Thrones'un son sezonu pek çok uzun soluklu hayranını hayal kırıklığına uğrattı. Ancak HBO'nun prequel spin-off'u House of the Dragon, selefinin kaybettiği saygıyu büyük ölçüde geri kazandı. İlk sezon, Thrones'un son bölümlerine göre belirgin bir gelişme gösterdi ve pek çok kişinin beklediğinden çok daha parlak bir performansa yaklaştı.

İzlenme rakamları HBO'nun rekorlarını alt üst etti ve Dragon'un prömiyeri kanalın tüm zamanlardaki en çok izlenen bölümü oldu. Şimdi sırada ikinci sezon var - ve bu yıl Haziran ayında ekrana gelecek gibi görünüyor.

Bazı değişiklikler oldu. Örneğin Thrones'un önemli isimlerinden Miguel Sapochnik ve Dragon'un prömiyer sezonundaki yardımcı showrunner, ikinci sezon için görevinden ayrıldı.

Yaptığı açıklamada "Son birkaç yıldır Thrones evreninde çalışmak benim için bir onur ve ayrıcalıktı" dedi. "Elbette [House of the Dragon'un ortak yaratıcısı Ryan Condal] ve ekibine ikinci sezon ve sonrasında başarılar ve her şeyin en iyisini diliyorum." diye ekledi.

Sapochnik'in ayrılışı Ağustos 2022'de duyurulduğunda dostane olarak nitelendirilse de, Puck News'ten Matthew Belloni, eski program sunucusunun "eşi ve onun diziye katılımı konusunda uzun süren bir anlaşmazlığın ardından ayrıldığını" bildirdi. Söz konusu ortağı Alexis Raben, birinci sezonda yapımcı olarak görev almış ve Olivia Cooke'un Alicent'inin nedimesi Talya rolüyle dört bölümde yer almıştı.

"Diziye yakın iki kaynağa" dayandırılan habere göre, HBO'nun Raben'i tecrübesizliğini gerekçe göstererek (Ejderha Evi'nin birinci sezonu Raben'in tek yapımcılık kredisi) ikinci sezonda yapımcı olarak tutmayı kibarca reddetmesinin ardından patlak verdi. (Puck, HBO'nun yorum yapmayı reddettiğini söylüyor.) Raporda ayrıca, kanalın "durumu yatıştırmaya çalışmak" için bir arabulucu bile getirdiği, ancak Sapochnik'in sonunda diziyi bırakmaya karar vermesiyle boşuna olduğu iddia ediliyor.

İşte House of the Dragon'un ikinci sezonu hakkında bildiğimiz diğer her şey!

House of the Dragon 2. sezonun yayın tarihi belli mi?

Evet! Sayılır. Resmi bir açıklama yapılmadı ancak House of the Dragon'u ABD'de yayınlayan HBO'nun ana şirketi Warner Bros Discovery'nin bir yöneticisi bir sektör konferansında ikinci sezonun Haziran ayında yayınlanmasının beklendiğini açıkladı. Kesin bir tarih belirtmekten kaçınsa da, House of the Dragon'un ikinci sezonunun yayın tarihi hakkında şu ana kadar duyduklarımıza dair en önemli bilgi bu.

HBO ve Warner Bros Discovery yöneticileri tarafından daha önce yapılan tahminlerle örtüşüyor; HBO'dan Casey Bloys geçen yıl dizinin "yaz başında" yayınlanacağını öne sürmüş, Warner Bros Discovery CEO'su David Zaslav ise şirketin Şubat ayındaki 4. çeyrek kazanç çağrısında dizinin "önümüzdeki çeyrekte" yayınlanmasının hedeflendiğini söylemişti.

Hazırlanın Thrones hayranları - çok az zamanımız kaldı.

House of the Dragons 2. sezonda neler olacak?

Öncelikle 1. sezonu hatırlamak için biraz geri saralım: Rhaenyra'nın (Emma D'Arcy) babasının karısı ve eski dostu Alicent (Olivia Cooke) ile iç savaştan kaçınmak için elinden geleni yaptığı birkaç bölümün ardından, oğlu Lucerys'in (Elliot Grihault) Aemond'un ejderhası Vhagar'ın pençelerinde ölmesi onu zorladı. Elbette bu bir hata olabilirdi, ama bu geri dönüşü olmayan önemli bir nokta ve savaşla sonuçlanacaktır.

Başka ne vardı? Bir sürü ölüm ve yıkım. Paddy Considine'in benzetmesine göre, ejderhaların nükleer silahların fantastik versiyonu gibi olduğunu unutmayın. Halihazırda savaşın her iki tarafında da eşit sayıda canavar var, ancak bir tanesi bile tüm şehirleri ve kampları (bkz. Game of Thrones finali) defalarca yok etmeye yetiyor. Görünüşe göre Rhaenyra'nın planı Velaryon filosuyla Kralın Şehri'ni denizden abluka altına alırken, gökyüzünde hava üstünlüğünü korumak - karşı taraf karşılıklı yıkımı garanti edebiliyorken bunu söylemek belki de yapmaktan daha kolay.

Başka bir yerde ise Tully, Baratheon ve Stark hanelerinin desteğini alması gerekecek ki Thrones hayranları bu haneleri en iyi Kışyarı'ndaki Eddard, Bran, Arya ve arkadaşlarının ailesi olarak tanıyacak. Fırtına'nın Sonu'na zaten gitmiştik - Lucerys sonuçta çiğnendi - ama bu, dizinin aksiyonunun Kızıl Kale, Ejderhakayası ve Driftmark'ın sınırlarının dışına çıkacağı anlamına mı gelecek?

Condal Variety'ye verdiği demeçte, "Dizinin ikinci sezonda kapsamını kesinlikle genişletmesi gerekiyor," dedi. "Bence bunlar dizinin ana üsleri olmaya devam edecek. Ancak Westeros haritasının her yerinde farklı krallıkların ve orduların bağlılıklarını gerektiren bir savaş yaklaşıyor. Son tahlilde orijinal Game of Thrones kadar geniş bir alana yayılacağımızı sanmıyorum" diyerek sözlerine devam etti ve orijinal Thrones'ta görülmeyen "yeni dünyalar "dan da bahsetti. "İçiniz rahat olsun, daha pek çok şey olacak."

Condal ayrıca ikinci sezonun birinci sezondaki tempoyu yavaşlatacağı konusunda da güvence verdi. İlk sezonda çok fazla temel atılması gerekti, aslında 20 yıllık bir temel. Bir panel sırasında Condal, Game of Thrones'un tanıdık anlatı yapısına geri döneceği için heyecanlı olduğunu söyledi. "Kaldığımız yerden devam edeceğimiz için heyecanlıyım. Şimdi hikaye anlatıcılığının ve Game of Thrones'un daha geleneksel ritimlerine geri dönüyoruz" diyen Condal, dizinin işlediği konularla ilgili olarak da şunları söyledi: "Her zaman bu hikayenin bir Shakespeare ya da Yunan trajedisi olduğundan bahsettik, George [R.R. Martin] de bahsetti. Bu dizi daha çok bir evin kendi içinde parçalanmasıyla ilgili. Artık tüm taşlar yerine oturduğuna göre, bir sonraki bölümü anlatmak, Viserys gittiğine ve artık olayları kontrol altında tutmadığına göre neler olacağını görmek için gerçekten heyecanlıyım."

Öte yandan, House of the Dragon yazarı ve yapımcısı Sara Hess, George R. R. Martin'in ikinci sezon için en kan dondurucu Westeros planlarından birine işaret verdi. Lucerys'in ölümünün ardından Daemon "göze göz, oğula oğul" sözü veriyor. Bu, iyi okumuş her Martin hayranının tüylerini ürpertecek kadar korkunç bir olay örgüsü olan Blood and Cheese'e yol açıyor.

Spoiler vermemek kaydıyla, intikam konusu Martin'in kasvetli standartlarına göre bile karanlık sayılır. Variety'ye konuşan Hess, hikayenin ikinci sezon senaryosuna gireceğini belirtti: "Şu anda finali yazıyoruz" dedi. "Hayal kırıklığına uğrayacağınızı sanmıyorum." diye ekledi.

House of the Dragon'un 2. sezonu kaç bölüm olacak?

House of the Dragon'un ilk sezonu 10 bölümlük bir seriyle tamamlanmıştı ama görünüşe göre bir sonraki sezon biraz daha kısa olacak. Deadline'a göre, 2. sezon sadece sekiz bölümden oluşacak ve dizileri tüm bir öğünden çok bir lokma haline getirme eğilimine uygun olacak.

Ayrıca dizinin başlangıçta yine 10 bölüm sürmesinin planlandığı ancak yapımcıların senaryoda bazı değişikliklere giderek diziyi kısaltmaya karar verdikleri de bildiriliyor. Görünüşe bakılırsa bu hamle daha çok dizinin üçüncü sezonu için yol haritasının belirlenmesiyle ilgili ve her ne kadar yeşil ışık yakılmış olsa da henüz bu konuda bir karar verilmiş değil. Ancak bu çok büyük bir sürpriz değil zira diziler sezondan sezona ilerleme eğiliminde ve House of the Dragon'un yapımcıları da bunun önüne geçmeye çalışıyor. Potansiyel olarak 2. sezonun sonundan 3. sezonun başına büyük hikaye yaylarını iterek, randevu TV'si olarak uygulanabilirliğini garanti altına alıyor. Game of Thrones'un son bölümlerindeki şişkinlikten kaçınmaları akıllıca bir plan gibi görünüyor

House of the Dragon 2. sezon oyuncu kadrosunda kimler olacak?

Bu güzel bir soru. Emma D'Arcy'nin Rhaenyra'sı ve Olivia Cooke'un Alicent Hightower'ı ikinci sezon için kesin gibi görünüyor. Çene hizasından kafası kesilmeyen ya da yaşlılıktan ölmeyen oyuncu kadrosunun aslan payının devam dizisi için geri gelmesini beklersiniz. Condal'ın "tüm favori karakterlerimizin" geri döneceğini açıklamasıyla belki biraz rahat bir nefes alabiliriz. Ya da en azından herhangi bir Game of Thrones prequel'inin sunabileceği kadar rahat bir nefes.

Twitter'da Elizabeth Olsen ve Henry Cavill'in dizide yer alacağına dair bir ya da iki söylenti dolaşıyordu, ancak ilki Ekim ayında Variety'ye verdiği bir röportajda bu söylentilerin üzerine soğuk su döktü. "Hayır, böyle bir söylenti görmedim!

Variety'nin haberine göre, Winterfell lideri Cregan Stark, Ejderha Hanesi'nin kalbindeki iç savaşta "oldukça büyük bir rol" oynuyor. Ejderha dizisinin yönetmeni Condal kiminle ilgilendikleri konusunda yorum yapmadı ama "bir noktada" Cregan'ın yerini dolduracak birini seçeceklerini doğruladı ki bu da yakın gelecekte Kuzey'e doğru bir yürüyüşe çıkacağımızı ima ediyor.

Bu içerik British GQ web sitesinde yayınlanmıştır. 

İZLE
Nikolaj Coster-Waldau kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası