House of the Dragon: Dizi ve Kitap Arasında Neden Fark Var?
Popüler

House of the Dragon: Dizi ve Kitap Arasında Neden Fark Var?

Sezon finali yayınlanan Game of Thrones Spin-off'u House of the Dragon'daki değişiklikler şaşırtıcıydı. Fakat kitap ile dizi arasındaki farkların açıklanabilir tarafları var.

Sezon finali 10.bölüm ardından bazı takipçiler Fire and Blodd kitabıyla The House of the Dragon dizisi arasındaki farklılıkların sebebini merak etmeye başladı. Ne de olsa dizinin yaratıcıları hem George R.R. Martin'in yardımını hem de hikayenin orijinalliğine bağlılıklarına sadık kalacakları için kendisinin onayını almışlardı. 

Dizinin yapımcısı Ryan Condal, Variety'de konuyu açıklığa kavuşturdu. Büyük sürpriz Aemond ve Luke sahnesiyle geldi. Kitabı okuyanlar ne olacağını biliyordu, ancak o anın sonucunun bölümde gördüklerinden tamamen farklı bir nedenden kaynaklandığını fark ettiler.

İlk farklılık elbette bu değildi fakat hayranları korkutan, Game of Thrones kaderinin bu dizide de kendini göstermesi. 

Condal'ın Variety'ye açıklamasına göre, Fire and Blood bir tarih kitabı olarak yaratıldı. Targaryen Hanesi'ne ne olduğunu anlatanlar aslında orada değillerdi, olanları anladıkları gibi ve "gündemlerine göre" kaydettiler. 

Bu da demek oluyor ki, Aemond ve Luke arasında geçenler gibi, bazı önemli olaylar hikayede yer aldığı gibi yansımayabilir. Belki de olay tamamen Targaryen'lerin anladığı, Baratheon'ların inandığı gibi gerçekleşmiş olabilir. Ama bunun mutlak gerçek olma zorunluluğu bulunmuyor. 

Candal ve ekibinin bu anları nasıl hikayeleştireceklerini seçmesi bu bağlamda mantıklı görünüyor. Bu durum, karakterlere derinlik kazandırmak için bir avantaj olarak kullanılıyor. Karakterlerin her yaptığını salt iyi ya da kötü olarak adlandırma sınırlandırması ortadan kalkıyor ve aksiyonları sadece birer hata olarak da görebiliyoruz. Yapımcı "Hikeye karmaşık" diyor kafa karıştıran pek çok anla dolu ve bu durum diziye yansıyor. 

Bir bakıma the House of the Dragon, Fire and Blood'ı temel alan bir dizi değil, tam tersine Westeros'ta yazılacak tarihi kitap için yaşananlara gerçek bir taban oluşturan bir kurgu. Bu sebeple önümüzdeki sezonlarda daha çok sürprize hazır olabiliriz. 

GQ Spain

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası