İşte Tüm Zamanların En İyi 15 Filmi (Martin Scorsese'ye Göre)
Güncel

İşte Tüm Zamanların En İyi 15 Filmi (Martin Scorsese'ye Göre)

Sight & Sound dergisinin tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasının bir parçası olarak röportaj verdiği Martin Scorsese, favorilerini açıkladı.

Martin Scorsese tüm zamanların en iyi filmleri listesini açıkladı. İngiliz sinema dergisi Sight & Sound her on yılda bir tarihin en önemli filmleri sıralamasını güncelliyor. 1 Aralık Perşembe günü, 2015 yılında hayatını kaybeden Fransız-Belçikalı yönetmen Chantal Akerman, Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Brussels filmiyle bu ödüle layık görüldü. 1975 yılında gösterime giren bu üç saat yirmi bir dakikalık film, bir annenin en sıradan işlerinden seks işçiliği yapmasına kadar günlük hayatını anlatıyor.

İlk kez bir film yapımcısının çalışması bu unvanla ödüllendiriliyor. Chantal Akerman, Orson Welles, Alfred Hitchcock ve Vittorio De Sica'nın yerini almış denilebilir. Bu devasa görevi yerine getirmek üzere 1.600'den fazla gazeteci, programcı, küratör, üniversite arşivcisi ve sanatçıya yedinci sanatın başlıca eserleri olarak gördükleri uzun metrajlı filmlerin listesini çıkarmaları için anket uygulandı. Taxi Driver'ın yönetmeniyle yapılan röportajda yönetmen, sinema tarihinde silinmez bir iz bıraktığına inandığı on beş filmden oluşan bir seçki sundu. İşte Martin Scorsese'ye göre tüm zamanların en iyi filmleri.

Bu yazı ilk olarak GQ FRANCE web sitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Kara mı Kara Komik mi Komik?
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası